Akrecinis diskas: Skirtumas tarp puslapio versijų

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ištrintas turinys Pridėtas turinys
Luckas-bot (aptarimas | indėlis)
S r2.7.1) (robotas Pridedama: el:Δίσκος προσαύξησης
ZéroBot (aptarimas | indėlis)
S r2.7.1) (robotas Pridedama: no:Akkresjonsskive
Eilutė 24: Eilutė 24:
[[lv:Akrēcijas disks]]
[[lv:Akrēcijas disks]]
[[nl:Accretieschijf]]
[[nl:Accretieschijf]]
[[no:Akkresjonsskive]]
[[pl:Dysk akrecyjny]]
[[pl:Dysk akrecyjny]]
[[pt:Disco de acreção]]
[[pt:Disco de acreção]]

23:54, 7 lapkričio 2011 versija

Dailininko įsivaizduotas dvinarės sistemos piešinys. Iš pagrindinės sekos žvaigždės medžiaga perteka į akrecinį diską, supantį juodąją skylę. Akrecijos metu susidaro bipolinės čiurkšlės.

Akrecinis diskas – dujų/dulkių diskas besisukantis apie masyvų centrinį kūną. Tai gali būti jauna žvaigždė, juodoji bedugnė, baltoji nykštukė arba neutroninė žvaigždė. Dėl disko vidinės trinties – klampos vyksta sukimosi momento persiskirstymas diske. Vidinės dalys lėtėja ir spiraline trajektorija krenta į centrinį kūną. Judėjimo energija yra paverčiama šilumine ir išspinduliuojama elektromagnetinių bangų pavidalu iš disko paviršiaus. Spinduliavimo diapazonas priklauso nuo centrinio objekto masės ir kompaktiškumo. Taip akreciniai diskai aplink jaunas žvaigždes spinduliuoja daugiausia infraraudonajame diapazone, akreciniai diskai aplink neutronines žvaigždes ir juodąsias bedugnes – rentgeno diapazone.

Diskai efektyviai susidaro dvinarėse sistemose, kuomet mažiau masyvi komponentė pasiekia milžinės stadiją ir užpildo Rošo ertmę. Tuomet medžiaga gali laisvai pertekėti prie masyvesnės komponentės (pavyzdžiui, baltosios nykštukės arba neutroninės žvaigždės) ir suformuoti apie ją akrecinį diską.