Meniečių kalba: Skirtumas tarp puslapio versijų

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ištrintas turinys Pridėtas turinys
KamikazeBot (aptarimas | indėlis)
S r2.7.1) (robotas Pridedama: pms:Lenga manèisa
VolkovBot (aptarimas | indėlis)
S r2.5.1) (robotas Pridedama: nds-nl:Manx
Eilutė 74: Eilutė 74:
[[mk:Мански јазик]]
[[mk:Мански јазик]]
[[nds:Manx]]
[[nds:Manx]]
[[nds-nl:Manx]]
[[nl:Manx-Gaelisch]]
[[nl:Manx-Gaelisch]]
[[nn:Mansk]]
[[nn:Mansk]]

10:02, 30 rugpjūčio 2011 versija

Menksiečių kalba
Gaelg, Gailck
KalbamaMeno sala (JK)
Kalbančiųjų skaičius59 (gimtąja)
Vieta pagal kalbančiųjų skaičiųį šimtuką nepatenka
KilmėIndeuropiečių
 keltų
  gėlų
   menksiečių
Oficialus statusas
Oficiali kalbaMeno salos vėliava Meno sala
Kalbos kodai
ISO 639-1gv
ISO 639-2glv
ISO 639-3glv

Menksiečių kalba (Meno salos kalba; Gaelg, Gailck), yra keltų kalbų grupės, goidelų pogrupio kalba, kuria šnekama Meno saloje, esančioje Airijos jūroje. Tai senosios airių kalbos palikuonė, susiformavusi iš rytinių Airijos (Leinsterio) tarmių. Didelį poveikį kalbai vikingų užkariavimų laikotarpiu padarė skandinavų kalbos. XIX a. kalba pradėjo nykti, XX a. viduryje liko tik keli senyvo amžiaus žmonės, šnekėję menksiečių kalba kaip gimtąja. 1974 Gruodžio 27 d. mirė paskutinysis iš jų - Nedas Madrelis. Tačiau atgimimas buvo prasidėjęs jau 20-to amžiaus pradžioje. Paskutiniųjų kalbos žinovų kalbos buvo įrašomos į juostinį magnetofoną, kalbos pradėta mokyti savanoriškuose kursuose. Nuo 80-jų kalbos pradėta mokyti mokyklose. Per 2001 m. darytą apklausą apie 2000 iš 71 000 Meno saloje gyvenusių žmonių pasisakė išmanantys menksiečių kalbą, 56 žmonėms ji buvo gimtoji. Menksiečių kalbos pamokos vyksta 5 salos darželiuose, visose pradinėse ir vidurinėse mokyklose, Meno koledže ir Menksiečių kalbos centre.

Menksiečių kalba, skirtingai nuo kitų goidelų kalbų rašoma naudojant anglų kalbos grafines priemones (pvz ee, ea reiškia ilgąjį [i:], kai tuo tarpų airiai rašo í, o škotai - ì), todėl tarp menksiečių ir kitų goidelų kalbų atstovų egzistuoja didelis bendravimo barjeras. Anglų kalbos grafikos naudojimas susijęs su tuo, kad pirmoji Biblija menksiečių kalba buvo parašyta užsieniečio (valo), kuris nemokėjo goidelų rašybos. Tačiau tenka pripažinti, kad ši rašyba prastai tinka goidelų kalbai; rašyba yra nenuosekli, tarp garsų ir raidžių nėra vienareikšmiško atitikmens.

Iš klausos menksiečių kalba gana panaši į škotų, kiek mažiau į airių, bet rašyba labai trukdo keistis spausdintine produkcija. Kalbos apie rašybos reformą (priartinant menksiečių rašybą prie kitų goidelų) kol kas neeskaluojamos, nes pagrindinis dėmesys sutelktas į kalbos gaivinimą.

Dvikalbė nuoroda Meno saloje

Nuorodos

Wikipedia
Wikipedia
Vikipedija Meniečių kalba