Inžinierius: Skirtumas tarp puslapio versijų

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ištrintas turinys Pridėtas turinys
Rubinbot (aptarimas | indėlis)
S r2.5.4) (robotas Pridedama: sh:Inženjer
MerlIwBot (aptarimas | indėlis)
S robotas Pridedama: pt:Engenheiro
Eilutė 49: Eilutė 49:
[[no:Ingeniør]]
[[no:Ingeniør]]
[[pl:Inżynier]]
[[pl:Inżynier]]
[[pt:Engenheiro]]
[[ro:Inginer]]
[[ro:Inginer]]
[[ru:Инженер]]
[[ru:Инженер]]

11:35, 23 birželio 2011 versija

Inžinierius (pranc. ingénieur, iš lot. ingenium 'gebėjimas, išradingumas') - žmogus, profesionaliai dirbantis inžinerijos srityje. Inžinieriai ieško būdų, kaip išspręsti technologines problemas, naudodami matematikos, tiksliųjų ir gamtos mokslų žinias. Paprastai jų sprendimai yra materialios priemonės (mašinos, medžiagos, o taip pat procedūros), leidžiančios tas problemas išspręsti. Idealūs sprendimai turi būti ekonomiški ir saugūs. Inžinieriai yra tarpininkai tarp visuomenės poreikių ir komercinio jų tenkinimo. Kartais teigiama, kad inžinieriaus profesija yra tarpinė tarp meno ir mokslo.

Senovėje inžinieriais vadino žmones, konstravusius, gaminusius ir naudojusius karo mašinas (balistas, katapultas, apgulties bokštus). „Civilinio inžinieriaus“ samprata atsirado tik XVI a. Nyderlanduose kaip tiltų, kelių statybos specialistų apibūdinimas. Vėliau ši sąvoka imta naudoti Anglijoje ir kitose šalyse.

Inžinierių funkcijos

Inžinieriai ne tik kuria, projektuoja ir konstruoja. Jie taip išbando jau sukurtus modelius ir gaminius, palaiko gamybą ir prižiūri eksploatuojamus sudėtingus įrenginius.
Įrenginių ir kitokios technikos priežiūros inžinierių užduotis būna aptikti gedimus, išsiaiškinti jų priežastis ir rasti pataisymo būdus, užtikrinti taisymą ar patobulinti pradinę mašinų ir kitų įrenginių konstrukciją, siekiant išvengti gedimų, padidinti naudojimo patogumą ir efektyvumą.
Gamybos priežiūros inžinieriai prižiūri gamybos įrengimus, taip pat naudojamas technologines operacijas ir procedūras, užtikrina gamybos ir gaminių kokybę, ieško būdų mažinti aplinkos taršą dėl gamybos.
Inžinieriai taip pat įvertina laiko, įrangos, medžiagų sąnaudas, reikalingas projektams įgyvendinti.

Komercijoje inžinieriai, bendraudami su pirkėjais, išsiaiškina jų technologinius poreikius, išaiškina siūlomos įrangos ar techninių paslaugų savybes ir galimybes ir t. t.

Inžinierių profesinė veikla paprastai susijusi su plačiu matematikos panaudojimu, šiais laikais - kompiuterių kaip skaičiavimo ir modeliavimo priemonės naudojimu.