Pereiti prie turinio

Flamenko: Skirtumas tarp puslapio versijų

55 pridėti baitai ,  prieš 11 metų
S
S (r2.7.1) (robotas Pridedama: zh-yue:佛蘭明歌)
'''Flamenko''' ([[Ispanų kalba|isp.]]'' flamenco'') - – tradicinis [[Ispanija|ispanų]] muzikos - – šokių stilius, susiformavęs [[XVIII a.]] šalies pietų regione [[Andalūzija|Andalūzijoje]] . Folkloriškoji flamenko istorija siekia arabiškus laikus. Granadoje senieji [[Albayzín]] ir [[Sacromonte]] rajonai mena pačias šio žanro ištakas: čia susikūrė [[solea]] ir [[granó]], Antonio Chacón [[Šventojo kalno (Sacro Monte)]] [[zambrose (flamenko urvuose)]] išgirdęs vietinį folklorą sukūrė flamenko dainavimo stilių.
Flamenko šokamas ir dainuojamas pritariant gitarai, ritmingai plojant delnais.
 
Flamenko apima muzikinę ir kultūrinę tradiciją. Nors laikomas Ispanijos kultūros dalimi, flamenko faktiškai kilęs iš vieno Ispanijos regiono: Andalūzijos. Tačiau ir iš kitų Ispanijos regionų , pavyzdžiui, [[Ekstremadūrijos (Extremadura]]) ir [[Mursijos (Murcia)]] yra kilę daug flamenko menininkų, taip pat ten susikūrė keletas flamenko muzikos formų. Apskritai pripažįstama, jog flamenko išaugo iš unikalios Arabijos, Andalūzijos, žydų ir čigonų kultūrų sąveikos, kurios egzistavo Andalūzijoje iki ir po Ispanų įsiveržimo į Naująją Granadą [[(Spanish Invasion of New Granada)]]. Svarbią įtaką formuojant rumba flamenko stilių darė [[Lotynų Amerika]] ir [[Kuba]].
 
Flamenko šokio žinovai neturėjo jokių akademinių žinių istorijos ar muzikologijos srityse. Jie linkę pasikliauti ribotais šaltiniais (daugiausia XIX a. folkloristo Demófilo laiškais ir užsienio keliautojų užrašais). Tendencingumas taip pat dažnai būdingas flamenkologijoje. Tai pradėjo keistis 1980-aisiais, kai flamenkas pamažu pradėjo būti įtrauktas į muzikos konservatorijų mokymo programas ir daugiau muzikologų ir istorikų pradėjo tyrinėti flamenko.
 
Kyla klausimų ne tik apie flamenko muzikos ir šokio kilmę, bet ir apie paties žodžio "flamenko"„flamenko“ atsiradimą. George Borrow rašo, kad žodis "flemenc"„flemenc“ yra žodžio "gypsy"„gypsy“ sinonimas.
 
[[Vaizdas:FlamencoSevilla.jpg|right|250px|thumb|Flamenko Sevilijoje]]
Flamenko ištakų reikėtų ieškoti dar [[Mauritanija|Mauritanijos]] muzikinėje kultūroje. Be jokios abejonės, šiam muzikos stiliui įtakos turėjo ir [[čigonai|romų]] muzika. Ši tauta į [[Ispanija|Ispaniją]] atvyko [[XV]] amžiuje, kai pradėjo byrėti [[Bizantija|Bizantijos]] imperija ir įsikūrė šalies pietuose esančioje [[Andalūzija|Andalūzijoje]]. Įsilieję į visuomenę [[čigonai|romai]] pamažu pradėjo į vietos kultūrą integruoti savo muziką. Susimaišę Europos, Mauritanijos ir romų ritmai davė pradžią flamenko.
Daugelį metų šis muzikinis stilius girdėjosi tik požemiuose, mat romai, vietinių ispanų nebuvo labai gerbiami, tačiau XVII amžiaus pabaigoje, jų santykiams sušiltėjus, prasidėjo pergalingas flamenko žygis tablao, kavinėse ir įvairiose šventėse.
XX - – ojo amžiaus pabaigoje į flamenko įsiliejo [[Kuba|kubietiškos]] melodijos bei [[džiazas|džiazo]] motyvai. Vienas žymiausių flamenko šokėjų [[Joaquín Cortés]], pamiršęs kanoninius standartus šokiui suteikė gyvumo ir išraiškingumo. Improvizacinio šokio elementai visais laikais geriausiai buvo perduodami iš kartos į kartą arba mokytojo mokiniui.
 
== Šokio atributai ==
Flamenko ''' šokėja''' (bailadora) vilki tradicine, grindis siekiančia suknele, ispaniškai vadinama [[bata de cola]]. Apdaras būna pasiūtas iš spalvoto taškuoto audinio. Šios suknelės modelis primena romų moterų tradicines suknias. Šokėja gundančiai žaidžia su suknelės šleifu ir dideliu šaliu. Kartais jos rankose yra vėduoklė arba kastanjetės.
 
Flamenko '''šokėjo''' (bailador) apranga - – juodos kelnės, platus diržas ir balti marškiniai su plačiomis rankovėmis. Kartais vyras vilki berankove, kuri vietos kalba vadinama [[chaleco]].
 
== Stiliai ==
 
Egzistuoja kiek daugiau nei '''50 skirtingų flamenko stilių''' ([[palos]]). Jie skiriasi ritmu, šokių dinamika. Populiariausi 4 stiliai - – [[Toña]], [[Soleá]], [[Fandango]] y [[Seguiriya]]. Visi jie priklauso '''cante jondo''' kategorijai. Antra didelė kategorija - – '''cante flamenco'''.
Flamenko darė didelę įtaką pasaulio šokių kultūrai. Ilgainiui pasaulyje susikūrė labai daug integruotų flamenko stilių, tokių kaip flamenko - – [[pop]], flamenko - – [[džiazas]], flamenko - – [[rokas]] ir kiti.
 
== Flamenko festivaliai ==
 
Garsiausias pasaulio flamenko festivalis '''Bienal de Flamenco''' vyksta Ispanijos mieste [[Sevilija|Sevilijoje]]. Jis pradėtas rengti [[1980]] metais. Iš viso pasaulio čia atvažiuoja flamenko mylėtojai, kurie šiame pietų [[Ispanija|Ispanijos]] regione pamato geriausius šios muzikos šokėjus, dainininkus bei gitaristus. Ispanų [[Kordoba (Ispanija)|Kordoboje]] kasmet rengiamas gitarų flamenko muzikos festivalis '''Guitarra'''. Čia savo karjerą pradėjo dabar žinomi šiam muzikos stiliui atsidavę gitaristai [[Vicente Amigo]] ir [[Paco Serrano]].
Garsūs festivaliai vyksta ir kituose Ispanijos miestuose - – [[Kadisas|Kadise]], [[Granada|Granadoje]], [[Barselona|Barselonoje]] ir [[Madridas|Madride]]. Kiekvienas iš šių miestų turi savą flamenko specifiką, savo tradicijas ir ypatumus.
 
== Žymiausi flamenko artistai ==
* Ramon Montoya
* Paco de Lucia
* [[Vicente Amigo]]
* Manolo Sanlúcar
* R. Riqueni
 
'''Flamenko Ispanijoje'''
* [http://www.flamenco-world.com www.flamenco - – world.com]  – Pagrindinis puslapis apie flamenko
* [http://www.flamencofestival.info www.flamencofestival.info]. - – informacija apie flamenko festivalius
* [http://www.flamenco-news.com www.flamenco - – news.com]  – Flamenko naujienos
* [http://www.carmendelascuevas.com www.carmendelascuevas.com] - – Granados flamenko mokykla
 
'''Flamenko šokių mokyklos Lietuvoje'''
 
'''Flamenko kultūra Lietuvoje'''
* [http://http://www.kaveikti.lt/index.php?page=details&id=8949.htm"Vilniaushtm„Vilniaus flamenko festivalis''']
* [http://http://kauno.diena.lt/naujienos/laisvalaikis/greiciausias-pasaulyje-flamenko-sokejas-lankysis-vilniuje-165524.htm"Flamenkohtm“Flamenko pasaulio čempionas lankosi Lietuvoje''']
{{Commons|Flamenco|no=T}}