Filosofinis akmuo: Skirtumas tarp puslapio versijų

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ištrintas turinys Pridėtas turinys
Luckas-bot (aptarimas | indėlis)
S r2.7.1) (robotas Pridedama: hy:Փիլիսոփայական քար
VolkovBot (aptarimas | indėlis)
S r2.5.1) (robotas Pridedama: hr:Kamen mudraca
Eilutė 29: Eilutė 29:
[[he:אבן החכמים]]
[[he:אבן החכמים]]
[[hi:पारस पत्थर]]
[[hi:पारस पत्थर]]
[[hr:Kamen mudraca]]
[[hu:Bölcsek köve]]
[[hu:Bölcsek köve]]
[[hy:Փիլիսոփայական քար]]
[[hy:Փիլիսոփայական քար]]

16:41, 6 gegužės 2011 versija

Filosofinis akmuo - Vakarų alchemikų ieškota mitinė substancija, galinti nevertingus metalus paversti vertingesniais, svarbiausia – auksu ir (arba) sukurti eliksyrą, paverčiantį žmogų nemirtingu. Filosofinis akmuo buvo vienas pagrindinių alchemijos mokslo tikslų (kaip ir universalus tirpiklis, panacėja ar nemirtingumo eliksyras). Filosofinis akmuo taip ir nebuvo sukurtas.

Pasakojimai apie akmenį

Filosofinis akmuo buvo daugelio metų alchemikų tyrinėjimų objektas. Galiausiai buvo sukurta daugybė užrašų, pasakojimų ir pan., kuriuose pasakojama, kad alchemikams pavyko sukurti šį paslaptingąjį akmenį. Yra išlikę net ir galimų tokios gamybos receptų. Deja, tai neturi jokių realių patvirtinimų.

Filsofinio akmens idėja panaudota ne viename fantastiniame kūrinyje. Pvz., cikle „Haris Poteris“ minimas jį sukūręs alchemikas Nikolas Ugninis.

Gamybos tikslai

Filosofinio akmens gamyboje vienas pagrindinių, realių alchemikų tikslų buvo būtent pralobti (žinant aukso vertę palyginus su kitais metalais). Taip pat alchemikai bandė įrodyti, kad jie sugeba panaudoti medžiagas ir gamtą savo tikslams.