Žmogaus teisės: Skirtumas tarp puslapio versijų

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ištrintas turinys Pridėtas turinys
GarizzAS (aptarimas | indėlis)
S rv
Eilutė 30: Eilutė 30:
* [http://sakalas.infolex.lt/ Nacionalinio žmogaus teisių gynimo centras]
* [http://sakalas.infolex.lt/ Nacionalinio žmogaus teisių gynimo centras]
* [http://organizacija.terapad.com/ Vartotojų ir žmogaus teisių gynimo organizacija]
* [http://organizacija.terapad.com/ Vartotojų ir žmogaus teisių gynimo organizacija]
* [http://www.facebook.com/pages/%C5%BDmogaus-Teisi%C5%B3-Pa%C5%BEeidimai/101313659921878?v=wall#!/pages/%C5%BDmogaus-Teisi%C5%B3-Pa%C5%BEeidimai/101313659921878/ Žmogaus Teisių Pažeidimai ] Neformalus informacinis portalas apie žmogaus teisių pažeidimus Lietuvoje ir tai kas su tuo susiję.






23:07, 12 kovo 2011 versija

Žmogaus teisės – universalios teisės, priklausančios be išimties ir vienodai kiekvienam žmogui, nepriklausančios nuo teisinės sistemos ar kitų vietinių veiksnių. Formali žmogaus teisių koncepcija nėra visuotinai pripažįstama, todėl taikoma kiek skirtingai.

Tarptautinės teisės dalimi tapo nuo 1948 metų, kai Jungtinių Tautų Generalinės asamblėjos balsų dauguma gruodžio 10 d. priimta Visuotinė žmogaus teisių deklaracija, kuri padalino žmogaus teises į šias kategorijas: pilietines, politines, ekonomines, socialines ir kultūrines teises.

Europoje nuo 1953 m. galioja Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencija (ginanti pilietines ir politines teises), kurios laikymasis privalomas ją pasirašiusioms valstybėms. Konvencijoje numatytas priežiūros mechanizmas – Europos žmogaus teisių teismas, nagrinėjantis valstybių ir piliečių skundus dėl žmogaus teisių pažeidimų. 2007 m. sausio 1 d. Konvenciją buvo pasirašiusios ir ratifikavusios 46 Europos valstybės. Ekonomines ir socialines teises Europoje gina Europos Tarybos Europos socialinė chartija (Chartijoje numatytą priežiūros mechanizmą - papildomą protokolą Lietuva neratifikavo), kultūrines teises - kultūrinė konvencija.

Tos žmogaus teisės, kurios dabar suvokiamos kaip savaime suprantamas dalykas, buvo ilgo proceso, kuris tęsėsi visą XX amžių, išdava.

Lietuvoje žmogaus teisės saugomos remiantis Jungtinių Tautų Visuotine žmogaus teisių deklaracija, Jungtinių Tautų Vaiko teisių konvencija, Europos Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencija, Lietuvos Respublikos Konstitucija.

Nuo 2004 metų Lietuvoje veikia Žmogaus teisių stebėjimo institutas. Situacija žmogaus teisų srityje ESBO dokumentų kontekste nuo 2009 metų stebi Tarptautinis politikos mokslų institutas.

Europos Parlamentas, besirūpinantis žmogaus teisių apsauga Europos Sąjungoje ir už jos ribų, kasmet skiria Sacharovo premijąminties laisvę asmeniui ar organizacijai už nuopelnus ginant žmogaus teises.

Nuorodos

Organizacijos