Liudvikas XIV: Skirtumas tarp puslapio versijų

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ištrintas turinys Pridėtas turinys
GarizzAS (aptarimas | indėlis)
S Atšauktas naudotojo 78.57.190.227 (Aptarimas) darytas keitimas 3198398
Eilutė 106: Eilutė 106:
[[scn:Luiggi XIV di Francia]]
[[scn:Luiggi XIV di Francia]]
[[sh:Luj XIV]]
[[sh:Luj XIV]]
[[simple:Louis XIV of France]]
[[simbet nu b
[[sk:Ľudovít XIV.]]
[[sl:Ludvik XIV. Francoski]]
[[sq:Louis XIV]]
[[sr:Луј XIV]]
[[sv:Ludvig XIV av Frankrike]]
[[sw:Louis XIV wa Ufaransa]]
[[ta:பிரான்சின் பதினான்காம் லூயி]]
[[th:พระเจ้าหลุยส์ที่ 14 แห่งฝรั่งเศส]]
[[tl:Louis XIV ng Pransya]]
[[tr:XIV. Louis]]
[[uk:Людовик XIV (король Франції)]]
[[uk:Людовик XIV (король Франції)]]
[[vi:Louis XIV của Pháp]]
[[vi:Louis XIV của Pháp]]

22:24, 22 vasario 2011 versija

Liudvikas XIV
Prancūzija Liudviko XIV valdymo metais

Liudvikas XIV, Karalius Saulė (pranc. Louis XIV Le Roi Soleil, 1638 m. rugsėjo 5 d. Sen Žermene1715 m. rugsėjo 1 d. Versalyje) – Prancūzijos karalius nuo 1643 m. Iš Burbonų dinastijos. Iki 1661 m. už regentą jo motiną Oną Austrijietę valdė Džulijus Mazarinis. Liudviko XIV valdymo metais suklestėjo absoliutizmas. Versalyje buvo pastatyti karaliaus rūmai, didelę reikšmę įgijo jų dvariškiai. Jie Liudviką XIV vadino karaliumi saule. Liudviko XIV laikų Prancūzija tapo stipriausia Europos valstybe.[reikalingas šaltinis]

Biografija

Liudvikas XIV, panašiai kaip ir jo tėvas Liudvikas XIII, buvo labai permainingo būdo, puldavo į kraštutinimus. Iš pradžių tėvas laikė valdžią savo rankose tvirtai, bet greitai jos neteko. Sūnaus, Liudviko XIV, valdžia, priešingai – tvirtėjo pamažu ir vėliau tapo nepalaužiama.

Paauglystėje, Liudvikas XIV buvo apleistas, nes Dž. Mazarinis stengėsi palikti jį nemokšą, kad pats būtų jam reikalingas. Todėl tikrasis Liudviko XIV valdymas prasidėjo tik ministrui mirus. Netrokšdamas jo mirties atvirai, Liudvikas XIV nekantriai jos laukė ir kai pagaliau ministras mirė, nevalingai pasakė: „Atvirai pasakysiu, jog neįsivaizduoju, ką būčiau daręs, jei jis būtų gyvenęs ilgiau“[reikalingas šaltinis]. Nepakankamas išsilavinimas nepakenkė Liudviko XIV proto vystymuisi. Liudvikas XIV buvo toks pat protingas kaip bet kuris kitas.

Liudvikas XIV jaunystėje

Nors iš prigimties Liudvikas XIV buvo labai ūmaus būdo, bet jis išmoko save valdyti ir labai retai pasiduodavo pykčiui. Tačiau svarbiausia Liudviko XIV yda buvo išdidumas. Vos tik Mazariniui numirus, Liudvikas XIV tapo save laikė pusdieviu, o netrukus - dievybe. Jo emblema buvo saulė, o šūkiai – „Nec pluribus impar“ ir „Vires acquiriteundo“. Labai greitai dvaras pastebėjo šią karaliaus silpnybę – garbės troškimą, todėl ministrai, generolai, meilužės ir dvaro tarnai vienas per kitą ėmė jį liaupsinti, o paskui ėmė pataikauti. Pataikavimas tapo neišvengiamu karaliaus gyvenimo elementu.

Liudviko XIV protas koncentruodavosi į smulkmenas, jis laikė save didžiu administratoriumi, net pats ėmėsi armijos apginklavimo, aprangos ir kareivių apmokymo. Didžiausias malonumas karaliui buvo mokyti senus generolus, todėl tie, kurie susitaikydavo su ta mintimi, jog karalius juos moko to, ko jie nežino, galėjo būti tikri, kad jo didenybei įtiks.

Politika

Liudvikas XIV daug kartų kariavo dėl Prancūzijos hegemonijos Europoje; po karų su Ispanija (16671668 m.) ir Nyderlandais (16721678 m.) įgijo naujų žemių. Kovodamas su Ispanija ir Austrija, rėmė Švediją, Prūsiją, stengėsi įtvirtinti savo įtaką Abiejų Tautų Respublikoje (prancūzams palankių bajorų grupei čia vadovavo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kancleris K. Pacas). 1666 m. sudarė slaptą sutartį su Abiejų Tautų Respublikos karaliumi Jonu Kazimieru, pagal kurią Respublikos valdovu turėjo tapti Prancūzijos kandidatas.

1682 m. Liudviko XIV sušauktas Prancūzijos bažnytinis susirinkimas priėmė deklaraciją, kuri įtvirtino galikonybę (paskelbta, kad karalius nepriklausomas nuo Popiežiaus, o Popiežiaus valdžia Prancūzijoje apribojama).

Liudvikas XIV persekiojo evangelikus reformatus (hugenotus) (1685 m. atšauktas Nanto ediktas).

Karaliaujant Liudvikui XIV, Prancūzija pasiekė: monarchijos vienybę, centralizuotą valstybės administraciją ir išplėtė teritoriją. Napoleonas nebuvo toks laimingas ir imperijai negalėjo palikti tų sienų, kurias perėmė iš Respublikos. Napoleonas apie Liudviką XIV sakė: „Tai buvo valdovas, geriausiai iš visų išmanęs savo reikalus“[reikalingas šaltinis].

Karališkieji titulai
Anksčiau valdė
Liudvikas XIII
Prancūzijos ir Navaros karalius
1643 gegužės 14 – 1715 rugsėjo 1
Po to:
Liudvikas XV

Nuorodos

Šablonas:Link FA Šablonas:Link FA Šablonas:Link FA Šablonas:Link FA