Vipasana: Skirtumas tarp puslapio versijų

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ištrintas turinys Pridėtas turinys
LaaknorBot (aptarimas | indėlis)
S robotas Pridedama: tr:Vipassana
Brox (aptarimas | indėlis)
Eilutė 1: Eilutė 1:
'''Vipasana''' (pažodžiui - „matyti daiktus tokius, kokie jie yra iš tikrųjų“) – viena iš Indijos kilusi [[meditacija|meditacijos]] technikų. Tikslas – visiškas proto „išgryninimas“ ir laimės pasiekimas, esant vidiniam „išsilaisvinimui“.
{{NPOV}}
Savęs stebėjimas yra paremtas proto „valymu“. [[Dėmesys]] yra nukreiptas į giluminį proto ir kūno ryšį, kuris gali būti patirtas, stebint fizinius pojūčius, kurie yra kūne ir visą laiką daro įtaką proto būsenai. Stebėjimu paremta savęs pažinimo „kelionė“ nuramina protą.
'''Vipasana''' (pažodžiui reiškia ''„matyti daiktus tokius, kokie jie yra iš tikrųjų“'') – viena iš seniausių Indijos meditacijos technikų. Ją iš naujo atrado [[Sidharta Gautama|Gautama]] [[Buda]] daugiau nei prieš 2500 metų. Ši technika buvo duodama kaip universalus vaistas nuo universalių ligų. [[Budizmas|Budizme]] tai viena iš daugiausiai naudojamų meditacijos technikų.


== Istorija ==
Technikos tikslas – visiškas proto nešvarumų pašalinimas ir aukščiausios visiško išsilaisvinimo laimės pasiekimas.
Iš naujo atrado [[Sidharta Gautama]] ([[Buda]]) daugiau nei prieš 2500 metų. [[Budizmas|Budizme]] ji - viena iš meditacijos technikų.


== Kursai ==
Vipasana tai savęs stebėjimu paremtas proto valymas. Dėmesys yra nukreiptas į giluminį proto ir kūno ryšį, kuris gali būti patirtas, stebint fizinius pojūčius, kurie yra kūne ir visą laiką daro įtaką proto būsenai. Tai stebėjimu paremta savęs pažinimo kelionė, vedanti į kūno ir proto ištakas, kuri pašalina proto nešvarumus, o dėl to nuramina protą ir pripildo jį meile ir užuojauta.


Kursai susideda iš 3 dalių. Mokoma 10 dienų kursuose. Dalyvis įsipareigoja laikytis moralės 5 priesakų (neatimti gyvybės nė vienam gyvam sutvėrimui; nevogti; susilaikyti nuo bet kokios seksualinės veiklos; nemeluoti; nevartoti jokių svaigalų).
Technikos mokoma 10 dienų kursuose.


Toliau, nukreipus dėmesį į natūralią kvėpavimo tėkmę, išvystomas gebėjimas valdyti protą.
=== Vipasanos kursai ===


Nuo 4 dienos, kai protas pasidaro pakankamai ramus ir pakankamai sukoncentruotas tam, kad būtų galima praktikuoti vipasaną, stebimi viso kūno pojūčiai, suprantant jų prigimtį ir vystant gebėjimą stebėti ramiai, nereaguojant. Paskutinę praktikos dieną mokoma meditacijos, skleidžiančios meilę ir gerą valią visoms gyvoms būtybėms<ref>[http://www.lt.dhamma.org Lietuviškas vipasanos puslapis]</ref>.
Kursai reikalauja sunkaus, rimto darbo. Jie susideda iš trijų dalių.


== Šaltiniai ==
*Pirmiausia kurso dalyvis įsipareigoja laikytis penkių moralės priesakų (neatimti gyvybės nė vienam gyvam sutvėrimui; nevogti; susilaikyti nuo bet kokios seksualinės veiklos; nemeluoti; nevartoti jokių svaigalų).
{{ref}}
*Toliau, nukreipus dėmesį į natūralią kvėpavimo tėkmę, išvystomas gebėjimas valdyti protą.
*Nuo ketvirtos kurso dienos, kai protas pasidaro pakankamai ramus ir pakankamai sukoncentruotas tam, kad būtų galima praktikuoti vipasaną, stebimi viso kūno pojūčiai, suprantant jų prigimtį ir vystant gebėjimą stebėti ramiai, nereaguojant.
Paskutinę praktikos dieną dalyviai mokomi meditacijos, skleidžiančios meilę ir gerą valią visoms gyvoms būtybėms.


=== Nuorodos ===
Visa praktika – tai proto lavinimas. Lygiai kaip mes naudojame fizinius pratimus kūno sveikatai gerinti, taip Vipasaną galima naudoti sveikam protui vystyti.
* [http://www.saddhamma.org/ Saddhamma fondas] (apie Vipasaną)
* [http://www.dhamma.org/en/ Vipasana centrai]


Visi nuoširdūs žmonės yra kviečiami prisijungti prie Vipasanos meditacijos kurso, tam, kad patys galėtų pamatyti, kaip veikia technika ir pajusti jos teikiamus rezultatus.

=== Nuorodos ===


*[http://www.lt.dhamma.org Lietuviškas vipasanos puslapis]
*[http://www.dhamma.org International Vipassana Meditation Website]
{{Commons|Category:Vipassana|no=T}}
{{Commons|Category:Vipassana|no=T}}


[[Kategorija:Budizmas]]
[[Kategorija:Budizmas]]
[[Kategorija:meditacija]]


[[cs:Vipassaná]]
[[cs:Vipassaná]]

20:24, 26 gruodžio 2010 versija

Vipasana (pažodžiui - „matyti daiktus tokius, kokie jie yra iš tikrųjų“) – viena iš Indijos kilusi meditacijos technikų. Tikslas – visiškas proto „išgryninimas“ ir laimės pasiekimas, esant vidiniam „išsilaisvinimui“. Savęs stebėjimas yra paremtas proto „valymu“. Dėmesys yra nukreiptas į giluminį proto ir kūno ryšį, kuris gali būti patirtas, stebint fizinius pojūčius, kurie yra kūne ir visą laiką daro įtaką proto būsenai. Stebėjimu paremta savęs pažinimo „kelionė“ nuramina protą.

Istorija

Iš naujo atrado Sidharta Gautama (Buda) daugiau nei prieš 2500 metų. Budizme ji - viena iš meditacijos technikų.

Kursai

Kursai susideda iš 3 dalių. Mokoma 10 dienų kursuose. Dalyvis įsipareigoja laikytis moralės 5 priesakų (neatimti gyvybės nė vienam gyvam sutvėrimui; nevogti; susilaikyti nuo bet kokios seksualinės veiklos; nemeluoti; nevartoti jokių svaigalų).

Toliau, nukreipus dėmesį į natūralią kvėpavimo tėkmę, išvystomas gebėjimas valdyti protą.

Nuo 4 dienos, kai protas pasidaro pakankamai ramus ir pakankamai sukoncentruotas tam, kad būtų galima praktikuoti vipasaną, stebimi viso kūno pojūčiai, suprantant jų prigimtį ir vystant gebėjimą stebėti ramiai, nereaguojant. Paskutinę praktikos dieną mokoma meditacijos, skleidžiančios meilę ir gerą valią visoms gyvoms būtybėms[1].

Šaltiniai

Nuorodos