Rusijos imperijos istorija: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
2 171 pridėtas baitas ,  prieš 10 metų
S (Atmestas 78.60.190.172 pakeitimas, grąžinta paskutinė versija (Cajetonas keitimas))
=== Imperijos žlugimo artyn ===
1905 m. sausio 9 (pagal naująjį kalendorių – 22) d. caro valdžia, pasitelkusi armiją, sušaudė taikią 140 tūkst. darbininkų demonstraciją, nešančią į caro rūmus peticiją, kurioje buvo reikalaujama pagerinti darbininkų padėtį, amnestuoti politinius kalinius ir sušaukti Steigiamąjį susirinkimą. Beveik tūkstantis žmonių žuvo, keli tukstančiai buvo sužeisti.
Kai kurių autorių manymu "Kruvinojo sekmadienio" įvykiai buvo išprovokuoti liberalų. XX a. pradžioje sustiprėjusi Rusijos buržuazija siekė valdžios, o caras neketino atsisveikinti su absoliutizmu. Todėl, naudodamiesi rusų-japonų karo problemomis, liberalai ir suorganizavo masinę demonstraciją. Caras buvo išvykęs iš Peterburgo ir nieko nežinojo apie rengiamą sušaudymą. Išlikę įrodymų, kad jis buvo be galo sukrėstas to, kas įvyko. Provokacija pavyko, kilo masinės riaušės. Carui teko sušaukti Steigiamajį susirinkimą ir prileisti buržuaziją prie valdžios.
{{plačiau|1905-07 revoliucija}}
 
Manoma, kad 1917 m. vasarį (Vasario revoliucija) buvo rengiamas panašus scenarijus. Liberalai siekė paversti Rusiją konstitucine monarchija. 1916 m. vasaros puolimas (Brusilovo prasiveržimas) buvo labai sėkmingas Rusijai, ji pralaužė austrų frontą per visą ilgį ir vos nelaimėjo karo. Todėl buvo pagrįstai manoma, kad 1917 m. vasarai numatytas Rusijos armijos generalinis puolimas gali baigtis pergale Pasauliniame kare. Tuomet apie jokias caro nuolaidas kalba nebeitų. Todėl liberalai turėjo skubėti. Jie vėl išprovokavo riaušes Peterburge ir privertė carą atsisakyti sosto. Tačiau situacija tapo nevaldoma ir rudenį baigėsi bolševikų perversmu.
Vienas iš komunistinių mitų, jog bolšeikų vadas V. Uljanovas (Leninas) "numatė" tokią įvykių raidą. Jis ramiai sėdėjo Šveicarijoje ir 1917 m. sausį rašė bendražygiams: "Mes vyresniosios kartos revliucionieriai jau nebeišvysime revoliucijos pergalės. Mūsų darbą turės užbaigti jaunoji karta". Taigi, likus vos mėnesiui iki Vasario revoliucijos, Leninas net neįtarė, kas bręsta Rusijoje. Jo "nuopelnas" ne revoliucijos suorganizavime, o tame, jog sugebėjo išplėšti valdžią iš pasimetusios Kerenskio Laikinosios vyriausybės. Prie to, kaip žinia, prisidėjo vokiečiai, pajutę, jog Leninas yra kaip tas vaikinas, kurio jiems reikia. Lenino pasirašyta Brest-Litovsko taika su vokiečiais (savo sąlygomis prilygusi kapituliacijai), leido pastariesiems kariauti dar iki 1918 m. lapkričio. Taigi Europa turi būti "dėkinga" bolševikams už dar vienus karo metus.
 
== Nuorodos ==
Anoniminis naudotojas

Naršymo meniu