Kongo Demokratinės Respublikos geografija: Skirtumas tarp puslapio versijų

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ištrintas turinys Pridėtas turinys
Luckas-bot (aptarimas | indėlis)
Eilutė 27: Eilutė 27:
[[no:Den demokratiske republikken Kongos geografi]]
[[no:Den demokratiske republikken Kongos geografi]]
[[pl:Geografia Demokratycznej Republiki Konga]]
[[pl:Geografia Demokratycznej Republiki Konga]]
[[pt:Geografia da República Democrática do Congo]]
[[ru:География Демократической Республики Конго]]
[[ru:География Демократической Республики Конго]]
[[sq:Gjeografia e Republikës Demokratike të Kongos]]
[[sq:Gjeografia e Republikës Demokratike të Kongos]]

22:02, 11 gruodžio 2010 versija

Kongo Demokratinės Respublikos žemėlapis

Kongo Demokratinė Respublika, buvęs Zayras, ir buvusi Belgijos kolonija − valstybė Centrinėje Afrikoje. Ribojasi su Kongu (2410 km), Centrine Afrikos Respublika (1577 km), Sudanu (628 km), Uganda (765 km), Ruanda (217 km), Burundžiu (233 km), Tanzanija (473 km), Zambija (1930 km), Angola (2511 km) ir Angolos anklavu Kabinda. Kranto linijos ilgis 40 km.

Plotas 2 345 410 km². Gyventojų 62 660 521 (2006).

Kongo Demokratinės Respublikos centrą ir vakarus užima Kongo įduba − plokščia, daugiausia pelkėta aliuvinė lyguma. Jos pakraščiai aukštėja terasomis, sudarančiomis 400−1300 m aukščio plynaukštes. Pietuose yra Lundos plynaukštė (iki 1600 m). Rytuose į šalį įeina dalis Rytų Afrikos plokščiakalnio. Rytiniame pasienyje yra Rytų Afrikos lūžių zona: sprūdinės įdubos, apsuptos horstinių kalnų (Ruvenzorio masyvas). Į šiaurę nuo Kyvaus ežero yra vulkaniniai Virungos kalnai (Karisimbio viršūnė, 4507 m) su veikiančiais Niamuragiros ir Niragongo vulkanais.

Klimatas abipus pusiaujo kontinentinis ekvatorinis, pastoviai drėgnas, pietuose ir šiauriniame pakraštyje − musoninis subekvatorinis. Kritulių ekvatorinėje juostoje 1700−2200 mm, rytiniuose pasienio kalnuose iki 2500 mm, pačioje šalies šiaurėje ir pietuose 1000−1500 mm per metus.

Didžiausios upės yra Kongas ir jo intakai: Aruvimis, Ubangis, Lomamis, Lulonga, Rukis, Kasajus. Kongo baseinui priklauso 9/10 Kongo Demokratinės Respublikos ploto.

Rytinėse pasienio sprūdinėse įdubose yra Alberto, Eduardo, Kyvaus, Tanganikos, Mveraus, Mai Ndombės (Leopoldo II) ir Tumbos ežerai.

Ekvatorinėje šalies juostoje − drėgnieji tropiniai miškai, Kongo įduboje − užliejamieji miškai, pelkės. Pietuose ir šiaurėje − retmiškiai, krūmai ir antrinė aukštažolė savana.

Veisiasi antilopės, buivolai, drambliai, raganosiai, zebrai, žirafos, okapijos, liūtai, leopardai, gepardai, šakalai, hienos. Miškuose daug beždžionių, gyvačių, pelkėse − hipopotamų. Paplitusi musė cėcė, maliariniai uodai.

Didžiausias nacionalinis parkas − Upembos.