Analitinė mašina: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
9 baitai pašalinti ,  prieš 15 metų
S
Robot: converting/fixing HTML
S (nežymūs papildymai)
S (Robot: converting/fixing HTML)
Mašina turėjo „atmintį“, kurioje buvo galima saugoti skaičius ir tarpinius rezultatus rezultatus (iki 1000 skaičių po 50 skaitmenų). „Malūnas“ atlikdavo pagrindines aritmetines operacijas. Skaičiavimai buvo atliekami dešimtainėje skaičiavimo sistemoje. Mašina galėjo pakartoti operaciją ([[ciklas]]) ir turėjo sąlyginio vykdymo (priklausomai nuo skaičiavimo rezultatų) galimybę. Rezultatų pateikimui buvo numatytas [[spausdintuvas]], braižiklis ir skambutis. Taip pat buvo numatyta galimybė perforuoti skaičius į perfokortas, kad vėliau juos būtų galima iš jų nuskaityti.
 
Mašina turėjo būti varoma garo katilo. Ji būtų buvusi 30 m ilgio ir 10 m pločio. Patirtį, įgautą projektuojant <I>''Analitinę mašiną</I>'', Č. Babidžas vėliau panaudojo tobulinant <I>''Skirtumų mašiną</I>''.
 
[[1842]] m. italų matematikas Luigi Menabrea parengė ''Analitinės mašinos'' aprašymą [[prancūzų kalba]]. Kitais metais jis buvo išverstas į [[anglų kalba|anglų kalbą]]. Jį lydėjo platūs poeto lordo [[Džordžas Baironas|Bairono]] dukros [[Ada Lovelace]] komentarai (pasirašyti pseudonimu).
== Vystymas ir įtaka ==
 
[[1878]] m. Britų pasiekimų moksle asociacija pasisakė prieš <I>''Analitinės mašinos</I>'' sukonstravimą. Vienok, [[1910]] m. Babidžo sūnus Henris pranešė, kad yra sukonstruota dalis ''Analitinės mašinos'', kuri skaičiuoja '''{{pi}}''' reikšmės kartotinius (tiesa, klaidingai), ir spausdintuvas. Deja, ši dalis nebuvo programuojama.
 
''Analitinės mašinos'' idėja buvo gerokai primiršta. Tiesa, [[1915]] m. Percy Ludgate rašė apie ją ir net parengė savo analitinės mašinos projektą (kuri irgi nebuvo sukonstruota). Ši buvo mažesnė ir būtų galėjusi per 6 sekundes sudauginti du 20 skaitmenų skaičius. Apie Babidžo mašiną žinojo išradėjai Leonardo Torres y Quevedo bei Vannevar’as Bušas.
174 866

pakeitimai

Naršymo meniu