Teisės norma: Skirtumas tarp puslapio versijų

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ištrintas turinys Pridėtas turinys
Natu (aptarimas | indėlis)
Nėra keitimo santraukos
SNėra keitimo santraukos
Eilutė 1: Eilutė 1:
'''Teisės norma''' – tai tautos arba kompetentingų valstybės institucijų sukurta ar sankcionuota, formaliai apibrėžta visuotinai privalomo elgesio taisyklė, kurios vykdymas garantuojamas santykio dalyvių abipuse nauda ir valstybės prievarta.
'''Teisės norma''' – tai tautos arba kompetentingų [[valstybė]]s institucijų sukurta ar sankcionuota, formaliai apibrėžta visuotinai privalomo elgesio taisyklė, kurios vykdymas garantuojamas santykio dalyvių abipuse nauda ir valstybės prievarta.


== Teisės normų požymiai ==
== Teisės normų požymiai ==

Teisės normų požymiai yra skirstomi į formaliuosius ir turininguosius.
Teisės normų požymiai yra skirstomi į formaliuosius ir turininguosius.


=== Formalieji teisės normų požymiai ===
=== Formalieji teisės normų požymiai ===

Formalieji požymiai:
Formalieji požymiai:
1) Norminamasis pobūdis. Teisės norma nustato konkretaus visuomeninio santykio dalyviams elgesio taisyklę, t.y. dalyvių [[teisė|teises]] ir [[pareiga|pareigas]].
#Norminamasis pobūdis. Teisės norma nustato konkretaus visuomeninio santykio dalyviams elgesio taisyklę, t.y. dalyvių [[teisė|teises]] ir [[pareiga|pareigas]].
#Formalusis apibrėžtumas. Teisės normos turi būti formaliai apibrėžtos ("formaliai" - teisės normos yra suformuluotos ir įtvirtintos oficaliuose [[teisės aktas|teisės aktuose]], "apibrėžtos" - konkrečiai suformuluota pati elgesio taisyklė

#Visuotinis privalomumas. Tam, kad teisės norma galėtų reguliuoti visuomeninius santykius tinkamai, ji turi būti vienodai privaloma visai visuomenei.
2) Formalusis apibrėžtumas. Teisės normos turi būti formaliai apibrėžtos ("formaliai" - teisės normos yra suformuluotos ir įtvirtintos oficaliuose [[teisės aktas|teisės aktuose]], "apibrėžtos" - konkrečiai suformuluota pati elgesio taisyklė).
#Visuotinio privalomumo garantai - abipusė nauda ir valstybės prievarta.

#Sistemingumas. Teisės sistemingumas reiškia, kad normos egzistuoja ne kaip mechaninė krūva, o kaip organiška visuma - viena kitą papildo, garantuoja.
3) Visuotinis privalomumas. Tam, kad teisės norma galėtų reguliuoti visuomeninius santykius tinkamai, ji turi būti vienodai privaloma visai visuomenei.

4) Visuotinio privalomumo garantai - abipusė nauda ir valstybės prievarta.

5) Sistemingumas. Teisės sistemingumas reiškia, kad normos egzistuoja ne kaip mechaninė krūva, o kaip organiška visuma - viena kitą papildo, garantuoja.


=== Turiningieji teisės normų požymiai ===
=== Turiningieji teisės normų požymiai ===
Eilutė 22: Eilutė 16:


== Teisės ir moralės normos ==
== Teisės ir moralės normos ==

Teisės normos yra glaudžiai susijusios su moralės normomis.
Teisės normos yra glaudžiai susijusios su moralės normomis.


=== Teisės ir moralės normų sutampantys požymiai ===
=== Teisės ir moralės normų sutampantys požymiai ===
#[[Teisė|Teisės]] ir moralės normos yra socialinio žmonių elgesio reguliatoriai.

1) [[Teisė|Teisės]] ir moralės normos yra socialinio žmonių elgesio reguliatoriai.
#[[Teisė|Teisės]] ir moralės normos dažnai yra to paties turinio ir turi tą patį tikslą - išreiškia žmonių interesus.

2) [[Teisė|Teisės]] ir moralės normos dažnai yra to paties turinio ir turi tą patį tikslą - išreiškia žmonių interesus.


=== Teisės ir moralės normų skirtumai ===
=== Teisės ir moralės normų skirtumai ===
#Kilmė. Moralės normos tampa elgesio taisyklėmis tada, kai visuomenės narių dauguma įsisamonina jas ir ima jomis reguliuoti savo kasdieninį elgesį. Teisės normas paprastais pirma išleidžia valstybė ir tik tada jos pasidaro visiems privalomos.

#Reguliavimo apimtis. Moralės normos reguliuoja platesnę visuomeninių santykių srytį, pvz. meilės, draugystės. [[Teisė]], šiuo atžvilgiu, yra siauresnė sąvoka, negu moralė.
1) Kilmė. Moralės normos tampa elgesio taisyklėmis tada, kai visuomenės narių dauguma įsisamonina jas ir ima jomis reguliuoti savo kasdieninį elgesį. Teisės normas paprastais pirma išleidžia valstybė ir tik tada jos pasidaro visiems privalomos.
#Detalizavimo laipsnis. Teisės normos yra griežtai apibrėžtos, suformuluotos, tuo tarpu moralės normoje gali būti išsakoma tik bendra pareiga.

#Išraiškos forma. Teisės normos įtvirtintos oficialiuose valstybės aktuos, o moralės normos "gyvena" žmonių sąmonėje.
2) Reguliavimo apimtis. Moralės normos reguliuoja platesnę visuomeninių santykių srytį, pvz. meilės, draugystės. [[Teisė]], šiuo atžvilgiu, yra siauresnė sąvoka, negu moralė.
#Būdai, kuriais užtikrinamas vykdymas. Teisės normų vykdymas yra užtikrinamas abipuse nauda ir [[valstybė|valstybės]] prievarta, moralės normų- pačių žmonių vidiniu įsitikinimu, visuomeninio poveikio priemonėmis.

3) Detalizavimo laipsnis. Teisės normos yra griežtai apibrėžtos, suformuluotos, tuo tarpu moralės normoje gali būti išsakoma tik bendra pareiga.

4) Išraiškos forma. Teisės normos įtvirtintos oficialiuose valstybės aktuos, o moralės normos "gyvena" žmonių sąmonėje.

5) Būdai, kuriais užtikrinamas vykdymas. Teisės normų vykdymas yra užtikrinamas abipuse nauda ir [[valstybė|valstybės]] prievarta, moralės normų- pačių žmonių vidiniu įsitikinimu, visuomeninio poveikio priemonėmis.




[[Category:Teisės teorija]]
[[Category:Teisės teorija]]

20:57, 21 birželio 2006 versija

Teisės norma – tai tautos arba kompetentingų valstybės institucijų sukurta ar sankcionuota, formaliai apibrėžta visuotinai privalomo elgesio taisyklė, kurios vykdymas garantuojamas santykio dalyvių abipuse nauda ir valstybės prievarta.

Teisės normų požymiai

Teisės normų požymiai yra skirstomi į formaliuosius ir turininguosius.

Formalieji teisės normų požymiai

Formalieji požymiai:

  1. Norminamasis pobūdis. Teisės norma nustato konkretaus visuomeninio santykio dalyviams elgesio taisyklę, t.y. dalyvių teises ir pareigas.
  2. Formalusis apibrėžtumas. Teisės normos turi būti formaliai apibrėžtos ("formaliai" - teisės normos yra suformuluotos ir įtvirtintos oficaliuose teisės aktuose, "apibrėžtos" - konkrečiai suformuluota pati elgesio taisyklė
  3. Visuotinis privalomumas. Tam, kad teisės norma galėtų reguliuoti visuomeninius santykius tinkamai, ji turi būti vienodai privaloma visai visuomenei.
  4. Visuotinio privalomumo garantai - abipusė nauda ir valstybės prievarta.
  5. Sistemingumas. Teisės sistemingumas reiškia, kad normos egzistuoja ne kaip mechaninė krūva, o kaip organiška visuma - viena kitą papildo, garantuoja.

Turiningieji teisės normų požymiai

Turiningieji teisės normų požymiai:laisvė, lygybė, teisingumas, išreiškia teisės normų vertybinius tikslus. Formalieji požymiai kalba apie tą formą, kurią turi įgauti turiningieji, kad galėtų funkcionuoti praktiškai.

Teisės ir moralės normos

Teisės normos yra glaudžiai susijusios su moralės normomis.

Teisės ir moralės normų sutampantys požymiai

  1. Teisės ir moralės normos yra socialinio žmonių elgesio reguliatoriai.
  2. Teisės ir moralės normos dažnai yra to paties turinio ir turi tą patį tikslą - išreiškia žmonių interesus.

Teisės ir moralės normų skirtumai

  1. Kilmė. Moralės normos tampa elgesio taisyklėmis tada, kai visuomenės narių dauguma įsisamonina jas ir ima jomis reguliuoti savo kasdieninį elgesį. Teisės normas paprastais pirma išleidžia valstybė ir tik tada jos pasidaro visiems privalomos.
  2. Reguliavimo apimtis. Moralės normos reguliuoja platesnę visuomeninių santykių srytį, pvz. meilės, draugystės. Teisė, šiuo atžvilgiu, yra siauresnė sąvoka, negu moralė.
  3. Detalizavimo laipsnis. Teisės normos yra griežtai apibrėžtos, suformuluotos, tuo tarpu moralės normoje gali būti išsakoma tik bendra pareiga.
  4. Išraiškos forma. Teisės normos įtvirtintos oficialiuose valstybės aktuos, o moralės normos "gyvena" žmonių sąmonėje.
  5. Būdai, kuriais užtikrinamas vykdymas. Teisės normų vykdymas yra užtikrinamas abipuse nauda ir valstybės prievarta, moralės normų- pačių žmonių vidiniu įsitikinimu, visuomeninio poveikio priemonėmis.