Rita: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
6 baitai pašalinti ,  prieš 10 metų
http://www.vlkk.lt/lit/6574
S (robotas Keičiama: it:Ṛta)
(http://www.vlkk.lt/lit/6574)
'''Ritá''' ('''ritas''') ([[sanskritas|sanskritu]]: ऋत, ṛitá, „tvarka, įstatymas“) – tai universalus kosminis dėsnis, viena iš pagrindinių sąvokų [[hinduizmas|hinduizmo]] pasaulėžiūroje.
 
Rita apibrėžia nesutvarkytos būsenos virtimą tvarkinga būsena ir yra Visatos, žmogaus ir dorovingumo gyvavimo pagrindinių sąlygų tvermės dėsnis. Ritos dėka pasiekiama tvarka Visatos apykaitos rate. Kadangi ši tvarka sutampa su tiesa, tai Ritarita laikoma tiesa plačiąja prasme. Ritos priešingybė – anrita, kaip netvarka, t. y. neturinti Ritosritos. Rita yra visuotinis dėsnis, nes valdo tiek Visatą, tiek ritualą; jisnuo jo apsprendžiapriklauso ir fiziniusfiziniai, ir moraliniusmoraliniai gyvenimo aspektusaspektai.
 
Ritą sukūrė [[aditjaaditjai]]i, kurie ir saugo šį dėsnį. Labiausiai su Rita yra susijęs [[Varuna]] (ir [[Mitra (dievas)|Mitra]]); būtent jis kontroliuoja, kaip žmonių poelgiai atitinka Ritąritą. Ritos negali matyti mirtingieji: „dėsnis yra paslėptas paties dėsnio“ (''[[Rigveda]]'' V 62, 1), t. y. Ritarita yra apibrėžta ne iš išorės, o iš vidaus; kitaip tariant, jisnuo jos apsprendžiapriklauso viskąviskas, įskaitant ir patįpačią saveritą. Netgi dievų poelgiai – nei daugiau, nei mažiau, kaip Ritosritos tam tikri pasireiškimai.
 
Ritos dėka reguliuojami: saulės judėjimas, lietus, augalų, gyvūnų ir žmonių gyvenimas, dievų veiksmai. Epochoje po [[vedos|vedų]] sustiprinta Ritosritos etninė interpretacija. Rita (kaip abstrakčioji tvarka) yra susijusi su [[Dharmadharma]] (kaip konkrečia tvarka).
 
== Nuorodos ==

Naršymo meniu