Rinkmena: Skirtumas tarp puslapio versijų

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ištrintas turinys Pridėtas turinys
S Straipsnis 'Failas' pervadintas į 'Rinkmena': vlkk, lietuviškas vs. tarptautinis
SNėra keitimo santraukos
Eilutė 1: Eilutė 1:
'''Rinkmena'''<ref>http://www.vlkk.lt/lit/1105</ref>, dar naudojami sinonimai '''failas, byla, tvarkmena''' ({{en|file}}) – [[Bitas|bitų]] seka, saugoma [[kompiuteris|kompiuteryje]] kaip vienas vienetas. Viena svarbiausių [[Operacinė sistema|operacinės sistemos]] užduočių yra tvarkyti rinkmenas pagal naudojamas [[Failų sistema|rinkmenų sistemas]]. Senesnėse sistemose rinkmena užima vientisą atminties sritį, tačiau daugumoje naujesnių jos turinys gali būti paskirstytas po įrašymo metu laisvas atminties vietas ar net po skirtingus informacijos nešiklius.
{{pervadinti}}
'''Failas, byla, rinkmena, tvarkmena''' ({{en|file}}) – [[Bitas|bitų]] seka, saugoma [[kompiuteris|kompiuteryje]] kaip vienas vienetas. Viena svarbiausių [[Operacinė sistema|operacinės sistemos]] užduočių yra tvarkyti failus pagal naudojamas [[Failų sistema|failų sistemas]]. Senesnėse sistemose failas užima vientisą atminties sritį, tačiau daugumoje naujesnių jo turinys gali būti paskirstytas po įrašymo metu laisvas atminties vietas ar net po skirtingus informacijos nešiklius.


Duomenų struktūra failo viduje gali būti įvairi ir priklauso nuo jį sukūrusios programos. Šis struktūra vadinama ''failo formatu''. Failas beveik visada turi [[Failo vardas|vardą]], pagal kurį jį vėliau galima sistemoje rasti. Neretai jis turi ir [[Failo plėtinys|sutartinę priesagą]], pagal kurią galima spėti apie jo turinį. Su failu neretai būna susieta ir daugiau informacijas (kas sukūrė, kada keistas, kas turi teisę jį keisti ar skaityti ir pan). Failai paprastai telkiami į aplankus (direktorijas), kuriuose gali ne tik failai, bet ir kiti aplankai.
Duomenų struktūra rinkmenos viduje gali būti įvairi ir priklauso nuo jį sukūrusios programos. Šis struktūra vadinama ''rinkmenos formatu''. Rinkmena beveik visada turi [[Failo vardas|vardą]], pagal kurį jį vėliau galima sistemoje rasti. Neretai jis turi ir [[Failo plėtinys|sutartinę priesagą]], pagal kurią galima spėti apie jo turinį. Su failu neretai būna susieta ir daugiau informacijas (kas sukūrė, kada keistas, kas turi teisę jį keisti ar skaityti ir pan). Rinkmenos paprastai telkiamos į aplankus (direktorijas), kuriuose gali būti ne tik rinkmenos, bet ir kiti aplankai.


Kai kuriose sistemose ([[Unix]], [[Linux]]) panaudojant nuorodų sistemą galima suteikti tam pačiam failui keletą vardų ir prireikus patalpinti jį skirtingose direktorijose. Yra operacinių sistemų, saugančių ankstesnes failo versijas ([[OpenVMS]]).
Kai kuriose sistemose ([[Unix]], [[Linux]]) panaudojant nuorodų sistemą galima suteikti tam pačiam rinkmenai keletą vardų ir prireikus patalpinti jį skirtingose direktorijose. Yra operacinių sistemų, saugančių ankstesnes rinkmenos versijas ([[OpenVMS]]).


== Nuorodos ==
== Nuorodos ==
{{vikižodynas|failas}}
{{vikižodynas|failas}}

{{kompiuteriniai terminai}}


[[Kategorija:Failų sistemos]]
[[Kategorija:Failų sistemos]]

17:42, 11 kovo 2010 versija

Rinkmena[1], dar naudojami sinonimai failas, byla, tvarkmena (angl. file) – bitų seka, saugoma kompiuteryje kaip vienas vienetas. Viena svarbiausių operacinės sistemos užduočių yra tvarkyti rinkmenas pagal naudojamas rinkmenų sistemas. Senesnėse sistemose rinkmena užima vientisą atminties sritį, tačiau daugumoje naujesnių jos turinys gali būti paskirstytas po įrašymo metu laisvas atminties vietas ar net po skirtingus informacijos nešiklius.

Duomenų struktūra rinkmenos viduje gali būti įvairi ir priklauso nuo jį sukūrusios programos. Šis struktūra vadinama rinkmenos formatu. Rinkmena beveik visada turi vardą, pagal kurį jį vėliau galima sistemoje rasti. Neretai jis turi ir sutartinę priesagą, pagal kurią galima spėti apie jo turinį. Su failu neretai būna susieta ir daugiau informacijas (kas sukūrė, kada keistas, kas turi teisę jį keisti ar skaityti ir pan). Rinkmenos paprastai telkiamos į aplankus (direktorijas), kuriuose gali būti ne tik rinkmenos, bet ir kiti aplankai.

Kai kuriose sistemose (Unix, Linux) panaudojant nuorodų sistemą galima suteikti tam pačiam rinkmenai keletą vardų ir prireikus patalpinti jį skirtingose direktorijose. Yra operacinių sistemų, saugančių ankstesnes rinkmenos versijas (OpenVMS).

Nuorodos

Vikižodynas
Vikižodynas
Laisvajame žodyne yra terminas failas
  1. http://www.vlkk.lt/lit/1105