Pirmoji pagalba: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
2 874 baitai pašalinti ,  prieš 12 metų
nėra keitimo aprašymo
S (Pridėta kategorija "Pirmoji pagalba" (naudojant HotCat))
No edit summary
Žyma: Žyma: Trynimas
== Pagrindiniai principai ==
Skiriami šeši pirminiai etapai, į kuriuos suteikiantis pagalbą turėtų pirmiausiai kreipti dėmesį, prieš tai įvertinus situaciją ir nepamirštant išlikti ramiam:
* '''Pavojus.''' Jeigu situacija yra potencialiai pavojinga, įsitikinti, kad pavojus negresia nei suteikiančiam pagalbą, nei aplinkiniams, ir esant sąlygoms, pašalinti pavojų, jei tai nepablogins situacijos. Nukentėjusį rekomenduojamarekomenduojampilnai judintiar tikdalinai tampraradęs tikromissąmonę, ypatingomisreikia aplinkybėmispabandyti kreiptis į jį labai garsiai ("Ar jūs mane girdite? "). Jeigu nukentėjusysis nerodo reakcijos požymių, reikia tvirtai paplekšnoti per pečius.[[cs:První pomoc]]
* '''Reakcijos patikrinimas (nukentėjusio)'''. Pabandyti įvertinti nukentėjusio reagavimo į aplinką laipsnį. Jeigu nukentėjusysis atrodo pilnai ar dalinai praradęs sąmonę, reikia pabandyti kreiptis į jį labai garsiai ("Ar jūs mane girdite? "). Jeigu nukentėjusysis nerodo reakcijos požymių, reikia tvirtai paplekšnoti per pečius.
* '''Šaukimas (pagalbos)'''. Jeigu nukentėjusysis vis tiek nerodo sąmonės požymių, reikia šauktis praeivių pagalbos, kviesti greitąją pagalbą (jei tai dar nebuvo atlikta).
* '''Kvėpavimo takai'''. Pasitikrinti, ar nukentėjusio kvėpavimo takai (praėjimas nuo burnos iki [[plaučiai|plaučių]]) pakankamai laisvi, kad jis galėtų kvėpuoti. Patikrinti burną ir jei joje kas nors yra, pvz., [[maistas]], pašalinti priekinėje burnos dalyje esantį turinį. Tada šiek tiek atlenkti nukentėjusiojo galvą, siekiant neleisti liežuviui užkristi ant kvėpavimo takų praėjimo. Tai atliekama viena ranka suimant už kaktos ar galvos paviršiaus, kitos rankos dviem pirštais iš apačios prilaikant smakrą ir švelniai atlenkiant galvą į natūralią poziciją.
* '''Kvėpavimas'''. Patikrinti, ar nukentėjusysis kvėpuoja. Pažiūrėti, ar kilnojasi jo krūtinė; pasiklausyti - pridedant ausį prie nukentėjusiojo burnos; pajusti iškvepiamą orą priglaudžiant skruostą ar ausį prie nukentėjusiojo veido; taip pat patikrinti kitus gyvybės požymius, pvz., kūno šiluma, natūrali spalva, galėjimas nuryti. Jei išvardintų požymių neaptinkama, nukentėjusysis greičiausiai nekvėpuoja. Šioje stadijoje būtina kuo greičiau kviesti greitąją pagalbą ir nedelsiant pradėti [[dirbtinis kvėpavimas|dirbtinį kvėpavimą]].
* '''Kraujo cirkuliacija'''. Patikrinti, ar veikia [[kraujas|kraujo]] cirkuliacija - patikrinti, ar žmogus kvėpuoja, kosėja ar atlieka kokius nors judesius. Nereikėtų gaišti laiko ieškant pulso, nebent suteikiantis pagalbą turi įgūdžių tai atlikti. Jeigu nėra jokių cirkuliacijos požymių, pradėti [[išorinis širdies masažas|išorinį širdies masažą]] (krūtinės ląstos spaudimus), bet tik tuo atveju, jei suteikiantysis pagalbą moka jį daryti.
 
Paprastai nukentėjusio nerekomenduojama judinti iš pradinės pozicijos, nebent tai reikalinga siekiant atitraukti nukentėjusį nuo pavojaus arba atgaivinti. Tam yra priežasčių: jeigu nukentėjusysis susižeidęs [[stuburas|stuburą]], ypatingai kaklo srityje, judinimas gali sukelti papildomos rimtos žalos, todėl jei nukentėjusiojo judinimas yra neišvengiamas, tai daryti reikia labai atsargiai, ypatingai kreipiant dėmesį į kaklą.
 
{{med-stub}}
 
[[Kategorija:Medicina]]
[[Kategorija:Pirmoji pagalba]]
 
[[ar:إسعافات أولية]]
[[bg:Първа помощ]]
[[ca:Primers auxilis]]
[[cs:První pomoc]]
[[da:Førstehjælp]]
[[de:Erste Hilfe]]
[[id:Pertolongan Pertama]]
[[is:Skyndihjálp]]
[[it:Primo soccorso]]й анхны тусламж]]
[[ja:応急処置]]
[[ka:პირველადი სამედიცინო დახმარება]]
[[kk:Алғашқы көмек]]
[[lb:Éischt Hëllef]]
[[lv:Pirmā palīdzība]]
[[mk:Прва помош]]
[[mn:Яаралтай анхны тусламж]]
[[ms:Pertolongan cemas]]
[[nl:Eerste Hulp bij Ongelukken]]
Anoniminis naudotojas

Naršymo meniu