Henriko artikulai: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
653 pridėti baitai ,  prieš 12 metų
nėra keitimo aprašymo
S (Naujas puslapis: '''Henriko artikulai''' - 1573 m. Abiejų Tautų Respublikos bajorijos ir išrinktojo karaliaus Henriko Valua sudarytas pacta conventa. Pagal šią sutartį ...)
 
No edit summary
'''Henriko artikulai''' - 1573 m. [[Abiejų Tautų Respublika|Abiejų Tautų Respublikos]] bajorijos ir išrinktojo karaliaus [[Henrikas Valua|Henriko Valua]] sudarytas [[pacta conventa]].
 
Pagal šią sutartį nustatyta, kad:
# užtikrinama tikybos laisvė
# karalius nesiųs atstovų į svetimas valstybes ir iš ten nekvies, nepriiminės ir nerinks kareivių, o jei tai darys asmeniniais tikslais, tai tik su Tarybos žinia
# karalius be [[Abiejų Tautų Respublikos Seimas|Seimo]] pritarimo nepradės karo. Seimui nutarus galima šaukti visuotinį bajorijos šaukimą tiktai valstybės viduje. Kariauti galima ir užsienyje, bet karius laikyti galima tik 3 mėn., karalius pats turi sumokėti samdiniams algas. Kariuomenės negalima dalyti karo vienetais. Apsaugą apmoka karalius.
# Valstybės sienas gina karalius savo lėšomis
 
# Karalius prie savęs turi turėti iš Senato 6 žmones, 4 iš jų nuolat
{{inuse}}
# Seimai bus renkami kas du metai, nepaprastieji gali būti renkami prireikus, neilgiau kaip 6 savaites, o prieš tai susirenka pavietų seimeliai. Didžiojoje Lenkijoje, Mažojoje Lenkijoje ir Lietuvoje turi vykti po vieną seimą
# Respublikos reikmėms karalius naudos tik valstybinius antspaudus, kurie yra kanclerių ir pakanclerių žinioje
# Valstybinių ir karaliaus tarnautojų skaičiaus karalius nemažins, o į šias vietas skirs vietinius, o ne svetimšalius
 
[[Kategorija:Abiejų Tautų Respublika]]

Naršymo meniu