Trečiasis Abiejų Tautų Respublikos padalijimas: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
Puslapis keičiamas tekstu „'''Trečiasis Abiejų Tautų Respublikos padalijimas''' tai 1795 metais įvykęs Lietuvos ir Lenkijos padalijimas, sunaikinęs šią valstybę. [[Vaizdas:Rzeczpospol...“
S (Automatinis sutrumpinimų taisymas.)
(Puslapis keičiamas tekstu „'''Trečiasis Abiejų Tautų Respublikos padalijimas''' tai 1795 metais įvykęs Lietuvos ir Lenkijos padalijimas, sunaikinęs šią valstybę. [[Vaizdas:Rzeczpospol...“)
Žyma: Žyma: Trynimas
 
== Pirmoji Padalijimo konvencija ==
 
[[Rusija|Rusijos]] ir [[Prūsija|Prūsijos]] kariuomenės [[1794]] [[lapkričio 16]] d. numalšino [[Tadas Kosciuška|Tado Kosciuškos]] vadovaujamą sukilimą. Sukilimo pralaimėjimas pagreitino dar vieną, paskutinį [[Abiejų Tautų Respublika|Abiejų Tautų Respublikos]] padalijimą. [[1795]] m. [[spalio 24]] d. Rusija, [[Austrija]] ir Prūsija Peterburge pasirašė konvenciją del '''trečiojo Lietuvos ir Lenkijos valstybės padalijimo'''. Didžiausia po antrojo padalijimo likusi [[LDK]] teritorijos dalis, t. y. etninės lietuvių žemės, ir [[Kuršo kunigaikštystė|Kuršo kunigaikštija]] atiteko Rusijai (priklausė jai iki I pasaulinio karo). Prūsija prisijungė [[Užnemunė|Užnemunę]] ir pavadino ją „Naująja Prūsija“ (prūsijai ji priklausė iki [[1806]] m., kai [[Napoleonas]] įkūrė Varšuvos kunigaikštiją; [[1815]] m. Užnemunė, kaip dalis [[Viena|Vienos]] kongrese sukurtos autonominės Lenkijos karalystės, priklausančios Rusijai, atiteko Rusijai). Ne tik Lenkijos, bet ir LDK dalybose dalyvavo Austrija: pietvakarinis LDK kampas (į vakarus nuo [[Vakarinis Bugas|Bugo]]) su Radvilų Biala buvo prijungtas prie Austrijos (1815 m., kaip ir Užnemunė, atiteko Rusijai). Beje, šis faktas paprastai nutylimas.
 
== Antroji Padalijimo konvencija ==
 
[[1795]] m. [[sausio 26]] d. Rusija, Prūsija ir Austrija pasirašė naują Peterburgo konvenciją, kuri patvirtino trečiąjį Abiejų Tautų Respublikos padalijimą ir panaikino valstybingumo likučius; buvo nubrėžtos tikslios sienos. Prie konvencijos pridėtas Stanislovo Augusto Poniatovskio abdikacijos (sosto atsisakymo) aktas. Pasirašius šį aktą, 1795 m. [[lapkričio 25]] d. Stanislovas Augustas ištremtas į [[Gardinas|Gardiną]] (po [[Kotryna II|Kotrynos II]] mirties perkeltas į Peterburgą, ten ir mirė).
 
== Padalijimo konvencijos panaikinimas ==
 
[[1918]] [[rugpjūčio 29]] d. Rusijos imperijos teisių perėmėja [[Sovietų Rusija]] panaikino Abiejų Tautų Respublikos padalijimų aktus, tačiau valstybė jau neatsikūrė. Susidarė dvi naujos savarankiškos valstybės – Lietuva ir Lenkija. Kitose ATR priklausiusios teritorijos dalyse sukurtos [[Baltarusijos SSR]], [[Ukrainos SSR]] ir [[Latvija]].
 
== Taip pat skaitykite ==
* [[Pirmasis Abiejų Tautų Respublikos padalijimas]]
* [[Antrasis Abiejų Tautų Respublikos padalijimas]]
 
[[Kategorija:ATR padalijimai]]
 
[[de:Teilungen Polens#Die dritte Teilung 1795]]
[[en:Third Partition of Poland]]
[[et:Kolmas Poola jagamine]]
[[pl:III rozbiór Polski]]
Anoniminis naudotojas

Naršymo meniu