Kriminalistika: Skirtumas tarp puslapio versijų

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ištrintas turinys Pridėtas turinys
Nėra keitimo santraukos
Brox (aptarimas | indėlis)
Kriminalistiką Lietuvoje plėtoja: *Mykolo Romerio universiteto Teisės fakulteto Kriminalistikos katedra (vedėjas - prof. Hendryk Malevski) *[[Viln
Eilutė 1: Eilutė 1:
'''Kriminalistika''' ({{la|crimen}} nusižengimas) – [[teisė]]s disciplina apie kovą, jos metodus ir priemones tiriant, išaiškinant ''atskiras'' nusikalstamas veikas (t.p. žr. [[nusikalstamumas]]), jų [[prevencija|prevencijos]], baudžiamojo persekiojimo (represyvias) priemones.
'''Kriminalistika''' ({{la|crimen}} - '[[nusikaltimas]]', '[[nusižengimas]]') – [[teisės mokslai|teisės mokslų]] disciplina apie metodus ir priemones tiriant, išaiškinant ''atskiras'' [[nusikalstama veika|nusikalstamas veikas]] (netiriant [[nusikalstamumas|nusikalstamumo]] - tokių veikų visumos), jų [[prevencija|prevencijos]], baudžiamojo persekiojimo (represyvias) priemones. Tikslas – išaiškinti, pateikti (tvirtus, tinkamus [[teismas|teisme]]) įrodymus apie padarytas [[veika]]s, jų išvengti arba kitaip užkirsti kelią nusikaltimams.


== Santykis su kriminologija ==
Tikslas – išaiškinti, pateikti (tvirtus, tinkamus [[teismas|teisme]]) įrodymus apie padarytas [[veika]]s, jų išvengti arba kitaip užkirsti joms kelią.
Kriminalistika yra savarankiška teisės mokslų disciplina, gimininga [[kriminologija]]i, su kuria dažnai yra painiojama (kriminologija yra mokslas apie nusikalstamumo (t.y. nusikaltimo kaip reiškinio bei jų visumos) priežastis, nusikaltėlio elgseną, asmenybę (pvz., [[kriminalinė etiologija]]), nusikalstamumo pasireiškimo formas ([[kriminalinė fenomenologija]])). Abi disciplinos viena kitos atžvilgiu laikytinos [[pagalbinėmis]] [[baudžiamoji justicija|baudžiamosios justicijos]] ir teisės mokslų kontekste.


== Sritys ==
== Šakos ==
* Kriminalinė strategija
* Kriminalinė strategija
* [[Kriminalinė taktika]]
* [[Kriminalinė taktika]]
* [[Kriminalinė technika]]
* [[Kriminalinė technika]] (kriminalinė [[trasologija]], kriminalinė odorontologija, kriminalinė balistika ir kiti pošakiai).


== Kriminalistika Lietuvoje ==
== Santykis su kriminologija ==
Kriminalistika Lietuvoje yra dėstomas kaip pasirenkamasis dalykas teisės mokslų krypties studentams.
Kriminalistika yra savarankiška teisės mokslų disciplina, gimininga kriminalistikai. '''[[Kriminologija]]''' yra mokslas apie nusikalstamumo priežastis ([[kriminalinė etiologija]]), jo pasireiškimo formas ([[kriminalinė fenomenologija]]). Abi disciplinos viena kitos atžvilgiu laikytinos [[pagalbinėmis]].

Kriminalistiką Lietuvoje plėtoja:
*[[Mykolo Romerio universiteto Teisės fakultetas|Mykolo Romerio universiteto Teisės fakulteto]] Kriminalistikos katedra (vedėjas - prof. [[Hendryk Malevski]])
*[[Vilniaus universiteto Teisės fakultetas|Vilniaus universiteto Teisės fakulteto]] Baudžiamosios justicijos katedra (vedėjas doc. [[Gintaras Švedas]]), iki 2009 m. rugsėjo 1 d. - VU TF Kriminalistikos ir baudžiamojo proceso katedra
*[[Lietuvos teismo ekspertizės centras]] (LTEC).

== Nuorodos ==
*[http://www.tf.vu.lt/lt/struktura/katedros/baudiamosios-justicijos-katedra VU TF Baudžiamosios justicijos katedros tinklalapis]


[[Kategorija:Kriminalistika|!]]
[[Kategorija:Kriminalistika|!]]

12:08, 3 lapkričio 2009 versija

Kriminalistika (lot. crimen - 'nusikaltimas', 'nusižengimas') – teisės mokslų disciplina apie metodus ir priemones tiriant, išaiškinant atskiras nusikalstamas veikas (netiriant nusikalstamumo - tokių veikų visumos), jų prevencijos, baudžiamojo persekiojimo (represyvias) priemones. Tikslas – išaiškinti, pateikti (tvirtus, tinkamus teisme) įrodymus apie padarytas veikas, jų išvengti arba kitaip užkirsti kelią nusikaltimams.

Santykis su kriminologija

Kriminalistika yra savarankiška teisės mokslų disciplina, gimininga kriminologijai, su kuria dažnai yra painiojama (kriminologija yra mokslas apie nusikalstamumo (t.y. nusikaltimo kaip reiškinio bei jų visumos) priežastis, nusikaltėlio elgseną, asmenybę (pvz., kriminalinė etiologija), nusikalstamumo pasireiškimo formas (kriminalinė fenomenologija)). Abi disciplinos viena kitos atžvilgiu laikytinos pagalbinėmis baudžiamosios justicijos ir teisės mokslų kontekste.

Šakos

Kriminalistika Lietuvoje

Kriminalistika Lietuvoje yra dėstomas kaip pasirenkamasis dalykas teisės mokslų krypties studentams.

Kriminalistiką Lietuvoje plėtoja:

Nuorodos