Pereiti prie turinio

Idėjų kalvė: Skirtumas tarp puslapio versijų

4 baitai pašalinti ,  prieš 13 metų
S
nėra keitimo aprašymo
S (robotas Pridedama: ko:싱크탱크)
SNo edit summary
'''Idėjų kalvė''', '''smegenų centras''' ('''Think Tanks''', '''Denkfabrik''', dažnai tiesiog ''Thinktank'' pagal {{en|think tank; thinktank}}, {{de|Denkfabrik}}; taip pat: ''{{en|Public Policy Institution'', ''PPI''}}) – nuolatinė grupė asmenų (politikų, ekonomistų, socialinių mokslų atstovų, [[lobizmas|lobistų]] ar bendrovių), veikianti kartu ir kelianti, plėtojanti bei tobulinanti politines ir ekonomines strategijas, veiklos programas, taip pat skatinanti viešąsias diskusijas[[diskusija]]s kokių nors idėjų pagrindu.
 
Idėjų kalvės dažniausiai, bet nebūtinai, atstovauja [[Neoliberalizmas|neoliberalias]] ir [[Neokonservatizmas|neokonservatyvias]] idėjas. Europoje taip pat yra socialliberalios bei neosocialistinės pakraipos idėjų kalvių.
 
Kai kurios idėjų kalvės aktyviai užsiima [[ryšiai su visuomene|ryšiais su visuomene]], platina visais įmanomais kanalais savo idėjas, teikia jas politinėms grupuotėms, kai kurios užsiima tiesioginiu ar netiesioginiu jų siūlymu sprendimus priimančioms institucijoms ([[lobizmas]]). Viena yra bendra visiemsVisiems smegenų centrams bendra yra yra tai, kad jie tiesiogiai neužsiima politine veikla: nesiekia politinės valdžios ir tuo labiau neužsiiimaneužsiima idėjų praktiniu įgyvendinimu, kas yra politikos subjektų prerogatyva.
 
== Istorija ==
Manoma, jog vienas seniausių idėjų kalbėskalvės [[prototipas|prototipų]] galėjo būti 1884 m. Anglijoje įkurta socialistinės pakraipos [[''Fabian'' draugija]]. Pagal kitus šaltinius, seniausia tokia institucija yra [[1916]] m. įkurtas ''[[Brookings Institution]]'' Vašingtone. Neoliberalios pakraipos – ''[[Mont Pèlerin Society]]'' ([[1947]] m.,) oir ''[[1948Rand Corporation]]'' m. – ([[Rand Corporation1948]] m.). Pats terminas pradėtas vartoti maždaug 1945 metaism., iš pradžių juo vadinant karinius patarimus teikiančias institucijas.
 
Iš maždaug 4 500 ''Thinkthink Tankstanks'' pusė įkurta iki 1980 m. Po 1989 m. daugiausia su [[JAV]] kilmės parama buvo įsteigti neoliberalieji ''smegenų centrai'' [[Rytų Europa|Rytų Europoje]].
 
== Veiklos formos ==
Dauguma idėjų kalvių šiuo metu veikia kaipyra institutai, [[Fondas|fondai]], viešosios įstaigos ar visuomeninės organizacijos. Visuomenės bei valstybės gyvenime jos tarnaujaveikia kaip idėjų generatoriai bei idėjų plėtotojai, jas pritaikant, esant konkrečiai socialinei ar politinei situacijai. Idėjų kalvės kartais remia ir pačios vykdo mokslinius tyrimus, bet tai nėra esminė jų veiklos sritis, kadangi jie daugiau orientuojasi į idėjų praktiškumą, o ne teorinius jų pagrindimo modelius, publikuojamus vien tik mokslinėje literatūroje.
 
== Bendrovių parama ==
Kai kurios bendrovės kaip ''[[Exxon]]'', ''[[Microsoft]]'', ''[[Pfizer]]'' ir ''[[Merck & Co., Inc.|Merck (USA)]]'' bei kt. remia viešasiasviešąsias ''Thinkthink Tankstanks'' organizacijas bei grupes.
 
== Kritika ==
34 231

pakeitimas