Austronezinės kalbos: Skirtumas tarp puslapio versijų

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ištrintas turinys Pridėtas turinys
RibotBOT (aptarimas | indėlis)
S robotas Pridedama: lv:Austronēziešu valodas
RibotBOT (aptarimas | indėlis)
Eilutė 72: Eilutė 72:
[[sk:Austronézske jazyky]]
[[sk:Austronézske jazyky]]
[[sl:Avstronezijski jeziki]]
[[sl:Avstronezijski jeziki]]
[[sr:Аустронезијски језици]]
[[sr:Аустронежански језици]]
[[sv:Austronesiska språk]]
[[sv:Austronesiska språk]]
[[th:ตระกูลภาษาออสโตรนีเซียน]]
[[th:ตระกูลภาษาออสโตรนีเซียน]]

07:13, 17 rugpjūčio 2009 versija

Austronezinės kalboskalbų šeima, kuriai priklausančios kalbos paplitusios Pietryčių Azijos ir Ramiojo vandenyno salose, kai kuriomis kalbama ir žemyninėje pietryčių Azijos dalyje, malagasių kalba vartojama Madagaskare. Tai viena didžiausių kalbų šeimų, joje priskaičiuojamos 1244 kalbos.

Austronezinės kalbos skirstomos į 10 grupių, iš jų 9 vartojamos Taivano saloje (Formozos kalbos, jos negiminingos kinų kalbai). Dešimtoji grupė vadinama Malajų-polineziečių kalbomis, dalijama į 2 pogrupius – Vakarų (kalbančiųjų apie 300 mln., paplitusios visame aukščiau nurodytame areale) ir Centro-Rytų (kalbančiųjų apie 1 mln.).

Galimas ir geografinis šių kalbų skirstymas – šiuo atveju skiriamos indoneziečių, filipiniečių, melaneziečių, mikroneziečių ir polineziečių šakos.

Austroneziečių migracija

Pagrindinis straipsnis – Austroneziečių migracijos.

Spėjama austroneziečių protėvynė yra Taivano sala, kur aptinkamos 9 iš 10 austroneziečių šeimos grupių. Visos jos, tiesa, yra labai negausios ir benykstančios. Tai – Formozos kalbos.

Dabartinis austroneziečių gyvenamas arealas susiformavo tūkstantmečius trukusios migracijos metu. Tuo metu ir radosi dešimtoji, – malajų - polineziečių, – grupė, kurios atstovai buvo puikūs jūrininkai ir etapais apgyvendino Indijos ir Ramiojo vandenynų salas. Migracija prasidėjo apie III tūkst. BC.

Didžiausios kalbos