Evangelija pagal Matą: Skirtumas tarp puslapio versijų

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ištrintas turinys Pridėtas turinys
Naujas puslapis: '''Evangelija pagal Matą''' – viena iš keturių kanoninių evangelijų. Evangelija pagal Matą buvo pavadinta „Žydiška evangelija“, nes atspindi ypatingą s...
 
SNėra keitimo santraukos
Eilutė 1: Eilutė 1:
'''Evangelija pagal Matą''' – viena iš keturių kanoninių [[Evangelija|evangelijų]]. Evangelija pagal Matą buvo pavadinta „Žydiška evangelija“, nes atspindi ypatingą susidomėjimą žydų krikščionių reikalais. Šioje Evangelijoje daugiau nei kitose pabrėžiamos [[Senasis Testamentas|Senojo Testamento]] pranašystės, išsipildančios atėjus į pasaulį [[Jėzus Kristus|Jėzui]]. Evangelijoje pagal Matą Jėzus parodomas kaip [[mesijas]], pranašų išpranašautas „Pateptasis“. Būdinga šios Evangelijos tema – Bažnyčia, Jėzaus pašaukta jo pasekėjų bendruomenė.
'''Evangelija pagal Matą''' – viena iš keturių kanoninių [[Evangelija|evangelijų]]. Evangelija pagal Matą buvo pavadinta „Žydiška evangelija“, nes atspindi ypatingą susidomėjimą žydų krikščionių reikalais. Šioje evangelijoje daugiau nei kitose pabrėžiamos [[Senasis Testamentas|Senojo Testamento]] pranašystės, išsipildančios atėjus į pasaulį [[Jėzus Kristus|Jėzui]]. Evangelijoje pagal Matą Jėzus parodomas kaip [[mesijas]], pranašų išpranašautas „Pateptasis“. Būdinga šios evangelijos tema – Bažnyčia, Jėzaus pašaukta jo pasekėjų bendruomenė.


== Turinys ==
== Turinys ==
Knygos pradžioje užrašyta Jėzaus genealogija, aprašytas jo gimimas. Taip pat Evangelijoje rašoma apie Jėzaus krikštą [[Jordanas|Jordane]], Jėzaus gundymus. Užrašytas vadinamasis [[Kalno pamokslas]]. Kalbama ir apie tai, kaip Jėzus gydė ir mokė, apie [[Apaštalai|apaštalų]] siuntimą, diskusijas su religiniais vadovais, esama palyginimų apie Dievo karalystę. Aprašyti Jėzaus stebuklai, [[Apaštalas Petras|Petro]] išpažinimas, kad Jėzus yra mesijas, atsimainymas bei vėlesni įvykiai, Jėzaus mokinių tarpusavio santykiai. 24-ame knygos skyriuje kalbama apie tai, kas įvyks ateityje, 25-ame užrašyti palyginimai apie [[Paskutinis teismas|paskutinį teismą]].
Knygos pradžioje užrašyta Jėzaus genealogija, aprašytas jo gimimas. Taip pat evangelijoje rašoma apie Jėzaus krikštą [[Jordanas|Jordane]], Jėzaus gundymus. Užrašytas vadinamasis [[Kalno pamokslas]]. Kalbama ir apie tai, kaip Jėzus gydė ir mokė, apie [[Apaštalai|apaštalų]] siuntimą, diskusijas su religiniais vadovais, esama palyginimų apie Dievo karalystę. Aprašyti Jėzaus stebuklai, [[Apaštalas Petras|Petro]] išpažinimas, kad Jėzus yra mesijas, atsimainymas bei vėlesni įvykiai, Jėzaus mokinių tarpusavio santykiai. 24-ame knygos skyriuje kalbama apie tai, kas įvyks ateityje, 25-ame užrašyti palyginimai apie [[Paskutinis teismas|paskutinį teismą]].


Paskutiniuose knygos skyriuose rašoma apie paskutinę vakarienę, Jėzaus suėmimą ir išbandymus, nukryžiavimą, palaidojimą ir prisikėlimą, užrašytas didysis įsipareigojimas.
Paskutiniuose knygos skyriuose rašoma apie paskutinę vakarienę, Jėzaus suėmimą ir išbandymus, nukryžiavimą, palaidojimą ir prisikėlimą, užrašytas didysis įsipareigojimas.


== Parašymo laikas ==
== Parašymo laikas ==
Paprastai nemanoma, kad Evangelija pagal Matą seniausia. Yra manančių, kad jos autorius, kaip ir [[Evangelistas Lukas|Lukas]], bus naudojęsis [[Evangelistas Morkus|Morkaus]] ir kitų bendrų šaltinių medžiaga. Tikėtina parašymo data dažnai ginčijama, tačiau gali būti, kad ji yra tarp 60 ir 80 m. e. m.[[ II a.]] pradžios krikščionys teigė, jog Evangelijos autorius – [[Evangelistas Matas|Matas]] (Levis), muitininkas, Jėzaus pašauktas būti apaštalu.<ref>Biblijos enciklopedija. Alna litera. Vilnius, 1992., 99 psl.</ref>
Paprastai nemanoma, kad Evangelija pagal Matą seniausia. Yra manančių, kad jos autorius, kaip ir [[Evangelistas Lukas|Lukas]], bus naudojęsis [[Evangelistas Morkus|Morkaus]] ir kitų bendrų šaltinių medžiaga. Tikėtina parašymo data dažnai ginčijama, tačiau gali būti, kad ji yra tarp 60 ir 80 m. e. m. [[ II a.]] pradžios krikščionys teigė, jog evangelijos autorius – [[Evangelistas Matas|Matas]] (Levis), muitininkas, Jėzaus pašauktas būti apaštalu.<ref>Biblijos enciklopedija. Alna litera. Vilnius, 1992., 99 psl.</ref>


== Šaltiniai ==
== Šaltiniai ==

21:11, 6 rugpjūčio 2009 versija

Evangelija pagal Matą – viena iš keturių kanoninių evangelijų. Evangelija pagal Matą buvo pavadinta „Žydiška evangelija“, nes atspindi ypatingą susidomėjimą žydų krikščionių reikalais. Šioje evangelijoje daugiau nei kitose pabrėžiamos Senojo Testamento pranašystės, išsipildančios atėjus į pasaulį Jėzui. Evangelijoje pagal Matą Jėzus parodomas kaip mesijas, pranašų išpranašautas „Pateptasis“. Būdinga šios evangelijos tema – Bažnyčia, Jėzaus pašaukta jo pasekėjų bendruomenė.

Turinys

Knygos pradžioje užrašyta Jėzaus genealogija, aprašytas jo gimimas. Taip pat evangelijoje rašoma apie Jėzaus krikštą Jordane, Jėzaus gundymus. Užrašytas vadinamasis Kalno pamokslas. Kalbama ir apie tai, kaip Jėzus gydė ir mokė, apie apaštalų siuntimą, diskusijas su religiniais vadovais, esama palyginimų apie Dievo karalystę. Aprašyti Jėzaus stebuklai, Petro išpažinimas, kad Jėzus yra mesijas, atsimainymas bei vėlesni įvykiai, Jėzaus mokinių tarpusavio santykiai. 24-ame knygos skyriuje kalbama apie tai, kas įvyks ateityje, 25-ame užrašyti palyginimai apie paskutinį teismą.

Paskutiniuose knygos skyriuose rašoma apie paskutinę vakarienę, Jėzaus suėmimą ir išbandymus, nukryžiavimą, palaidojimą ir prisikėlimą, užrašytas didysis įsipareigojimas.

Parašymo laikas

Paprastai nemanoma, kad Evangelija pagal Matą seniausia. Yra manančių, kad jos autorius, kaip ir Lukas, bus naudojęsis Morkaus ir kitų bendrų šaltinių medžiaga. Tikėtina parašymo data dažnai ginčijama, tačiau gali būti, kad ji yra tarp 60 ir 80 m. e. m. II a. pradžios krikščionys teigė, jog evangelijos autorius – Matas (Levis), muitininkas, Jėzaus pašauktas būti apaštalu.[1]

Šaltiniai

  1. Biblijos enciklopedija. Alna litera. Vilnius, 1992., 99 psl.

Nuorodos