Aukštoji mokykla: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
234 pridėti baitai ,  prieš 11 metų
→‎Lietuvoje: == Nuorodos ==
S (wiki sintakse 4)
(→‎Lietuvoje: == Nuorodos ==)
 
== Lietuvoje ==
{{main|Lietuvos aukštosios mokyklos}}
 
Lietuvoje pirmoji aukštoji mokykla, [[Vilniaus akademija]], buvo įkurta [[jėzuitai|jėzuitų]], 1578 m. gavusių Stepono Batoro privilegiją, kuri buvo patvirtinta 1579 m. Vilniuje. Panaikinus [[Jėzuitų ordinas|Jėzuitų ordiną]], iki 1781 m. ji veikė prižiūrima Vilniaus vyskupų ir rektorių, buvusių jėzuitų. 1781 m. akademija buvo pavadinta [[Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė|Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės]] vyriausiaja mokykla, susidėjusia iš dviejų2 fakultetų - moralinio ir fizinio, ją prižiūrėjo Edukacinė komisija. 1797 m. padalinta į keturis4 fakultetus - moralinį, matematinį, medicinos ir kalbų bei meno. 1803 m. [[Aleksandras I (Rusija)|Aleksandras I]]-asis ją perorganizavo į Vilniaus universitetą, prižiūrimą švietimo ministro ir globėjo (A. Čartoriskio). Universitetui priklausė visos mokyklos Vilniaus, Gardino, Minsko, Volynės, Podolės, Kijevo, Vitebsko ir Mogiliovo gubernijose bei Baltstogės apygardoje. Universitete buvo visi tie patys fakultetai, bet prie moralinių mokslų fakulteto buvo prijungtas ir teologijos fakultetas. 1824 m., vietoje A. Čartoriskio universiteto globėju paskyrus Novosilcevą, prasidėjo universiteto likvidavimas. 1831 m. [[gegužės 1]] d. universitetas buvo uždarytas, jo turtas išdalintas Rusijos universitetams, o Vilniuje paliktas teologijos fakultetas, tapęs aukštaja teologijos mokykla, 1834 m. [[vasario 11]] d. pervadintas į dvasinę akademiją.
 
1803 m. [[Aleksandras I (Rusija)|Aleksandras I]]-asis ją perorganizavo į Vilniaus universitetą, prižiūrimą švietimo ministro ir globėjo (A. Čartoriskio). Universitetui priklausė visos mokyklos Vilniaus, Gardino, Minsko, Volynės, Podolės, Kijevo, Vitebsko ir Mogiliovo gubernijose bei Baltstogės apygardoje. Universitete buvo visi tie patys fakultetai, bet prie moralinių mokslų fakulteto buvo prijungtas ir teologijos fakultetas. 1824 m., vietoje A. Čartoriskio universiteto globėju paskyrus Novosilcevą, prasidėjo universiteto likvidavimas. 1831 m. [[gegužės 1]] d. universitetas buvo uždarytas, jo turtas išdalintas Rusijos universitetams, o Vilniuje paliktas teologijos fakultetas, tapęs aukštaja teologijos mokykla, 1834 m. [[vasario 11]] d. pervadintas į dvasinę akademiją.
 
Po Vilniaus universiteto panaikinimo aukštosios mokyklos Lietuvoje pradėtos kurti tik po Pirmojo pasaulinio karo.
 
Privačios aukštosios mokyklos pradėtos steigti Nepriklausomybės atkūrimo metais (aukštesniosios mokyklos, kolegijos, vėliau - ir universitetai).
 
== Nuorodos ==
{{Commons|Category:Universities and colleges|no=T}}
 
24 705

pakeitimai

Naršymo meniu