Putojantis vynas: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
13 baitų pašalinta ,  prieš 11 metų
S
wiki sintakse 3
S (wiki sintakse 2)
S (wiki sintakse 3)
[[Vaizdas:Champagne2.jpg|thumb|Putojančio vyno taurė]]
'''Putojantis vynas''' – [[vynas]], turintis daug [[anglies dioksidas|anglies dioksido]] (angliarūgštės). Angliarūgštė vyne gali būti natūralios [[Fermentacija|fermentacijos]] rezultatas, fermentacija gali vykti butelyje (vadinamas šampanizacija, ''méthode champenoise'', ''méthode traditionelle'') arba didelėse talpose (''Charmat'' procesas). Pigus putojantis vynas gali būti gaminamas baltąjį vyną prileidžiant angliarūštės.
 
Kai kuriose šalyse gaminami pusiau putojantys vynai (''frizzante'' arba ''pétillant''). Šitai vadinami mažai putojantys vynai, slėgis kurių buteliuose mažesnis nei 2,5 atmosferos.
 
== Rūšys ==
Žinomiausia putojančio vyno rūšis yra '''[[šampanas]]'''. Žodis "šampanas" daugelyje šalių ir kalbų yra putojančio vyno [[sinonimas]], nors daugumoje pasaulio šalių (tarp jų ir Lietuvoje) šampanu galima vadinti tik Šampanės regione pagal specifinius reikalavimus pagamintą gėrimą.
 
=== Crémant ===
'''Crémant''' vadinami prancūziški putojantys vynai, kurie pagaminti ne Šampanėje ir negali būti vadinami šampanu. Crémant gamybą kiekviename iš regionų reglamentuoja Prancūzijos vyriausybės nustatytos taisyklės. Pagrindiniai gamybos regionai ir porūšiai:
 
* ''Crémant du Loire'' - Luaros slėnio putojantis vynas. Tai didžiausias Crémant gamybos regionas Prancūzijoje, Saumur miesto apylinkėse. Paprastai gaminami iš [[Chardonnay]], [[Chenin blanc]] ir [[Cabernet franc]] vynuogių, bet įstatymų leidžiama naudoti ir mažus kiekius Sauvignon blanc, Cabernet Sauvignon, Pinot noir, Gamay, Côt, Pineau d'aunis, Grolleau veislių vynuogių.
* ''Crémant de Bourgogne'' - Burgundijos putojantis vynas. Ne mažiau 30% turi būti Pinot noir, Chardonnay, Pinot blanc arba Pinot gris vynuogių. Likusią dalį paprastai sudaro Aligoté veislės vynuogės.
* ''Crémant de Limoux'' - Langedoko regiono putojantis vynas, gaminamas pietų Prancūzijos Limoux miestelyje ir 41 aplinkiniame kaime. Paprastai daromas iš vietinės Mauzac veislės vynuogių, dedant šiek tiek Chenin blanc ir Chardonnay, brandinamas ne trumpiau 1 metų. ''Blanquette de Limoux'' porūšis gaminamas tik iš Mauzac vynuogių, brandinamas 9 mėnesius.
'''Cava'' yra baltas arba rožinis putojantis vynas, gaminamas Penedès regione Katalonijoje (Ispanija). ''Cava'' kataloniškai reiškia "rūsys". Cava taip pat gaminama ir kitose Ispanijos vietovėse. Pagal Ispanijos [[Denominación de Origen]] nuostatus, Cava gaminama 6 vyndarystės regionuose pagal tradicinę technologiją (''Méthode champenoise''), galima naudoti macabeo, parellada, xarel·lo, Chardonnay ir Subirat veislių vynuoges.
 
Cava putojantis vynas sukurtas 1872 m. Tuo metu regiono vynuoginus nuniokojo [[Filoksera|filokseros]] epidemija, po kurios raudonojo vyno vynuogių veisles regione pakeitė baltosios vynuogės. Josep Raventós, matydamas Šampanės regiono putojančio vyno (šampano) sėkmę, nuspredė sukurti panašų sausą putojantį vyną. Iš pradžių šis gėrimas vadintas ''champaña'' arba ''xampany'' (šampanas), vėliau, uždraudus kopijuoti šampano pavadinimą, pervadintas į ''Cava''.
 
=== Asti ===
 
=== Spumante ===
''Spumante'' vadinami visi Italijoje gaminami putojantys vynai (išskyrus ''Asti''). Valstybinio reguliavimo nėra, todėl ''spumante'' putojantys vynai gaminami ir tradiciniu (''Méthode champenoise''), ir Charmat metodu.
 
=== Sekt ===
''Sekt'' yra vokiškas ir austriškas putojantis vynas. Dauguma sekt vyno (~95% viso kiekio) gaminama Charmat metodu, mažesnio brangesnė dalis - ''Méthode Champenoise'' būdu.
 
''Deutscher Sekt'' žymimas putojantis vynas, kuris pagamintas tik iš Vokietijoje užaugintų vynuogių (paprastai naudojamos Riesling, Pinot blanc ir Pinot gris veislių vynuogės).
 
Austrijoje sekt paprastai gaminamas šampanizacijos būdu iš Welschriesling ir Grüner Veltliner veislių vynuogių, o rausvasis putojantis vynas - iš Blaufränkisch vynuogių.
 
=== Cap Classique ===
''Cap Classique'' yra Pietų Afrikos Respublikoje tradiciniu (šampanizacijos) būdu gaminamas putojantis vynas. Tradiciškai naudojamos Sauvignon blanc ir Chenin blanc vynuogės, vis dažniau naudojamos ir Chardonnay bei Pinot noir veislių vynuogės.
 
=== Sovietskojė šampanskojė ===
''Sovietskojė šampanskojė'' (''Советское Шампанское'', tarybinis šampanas) buvo vadinamas visas Sovietų Sąjungoje, valstybinėse įmonėse, gamintas putojantis vynas. Po SSRS žlugimo dalis įmonių savo gaminamą putojantį vyną pradėjo žymėti savais ženklais (pvz., "Alita" Lietuvoje), kai kur ''Sovietskojė šampanskojė'' pavadinimas tebevartojamas kaip prekės ženklas.
 
=== Amerikietiškas putojantis vynas ===
<!--== Pusiau putojantis vynas ==-->
== Raudonas putojantis vynas ==
Dauguma pasaulyje pagaminamo putojančio vyno yra baltas ir rožinis (Prancūzijoje gaminti raudonąjį šampaną yra draudžiama). Raudonasis šampanas daugiausiai gaminamas šiaurės Italijoje ir Australijoje.
 
[[Kategorija:Vynas]]
427 096

pakeitimai

Naršymo meniu