Nailonas: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
1 pridėtas baitas ,  prieš 13 metų
S
wiki sintakse 4
S (wiki sintakse 3)
S (wiki sintakse 4)
Nailonas buvo pirmasis plačiau išgarsėjęs [[plastikas]]. Šiandienos pasaulyje gyvenimas be šių medžiagų būtų sunkiai įsivaizduojamas. Jas sutinkame visur ir nuolat, visi žinome kiek patogesnį, sveikesnį ir saugesnį plastikai padarė mūsų gyvenimą. Vienoje nesenoje apklausoje plastikų atsiradimas pateko į 100 svarbiausiųjų dvidešimtojo amžiaus įvykių (visų, ne vien mokslo) sąrašą. Taip nebuvo visuomet, dar amžiaus pradžioje plastikų tebuvo vienas kitas, jie buvo brangūs ir retai naudojami.
 
"Plastikų karštligė" prasidėjo trečiajame dešimtmetyje. Vokietis H. Staudingeris pirmasis išsiaiškino jų sandarą, jo teorija - tiesa, ilgai deramai neįvertinama ir nepripažįstama - sukėlė daugelio chemikų susidomėjimą. Tarp jų buvo ne vien mokslininkai, bet ir viena iš didžiausių [[chemija|chemijos]] pramonės kompanijų "Du Pont". 1929 m. ji padarė tai, kas tuomet tarp verslo žmonių dar buvo gana neįprasta - įkūrė savą fundamentaliųjų tyrimų laboratoriją, kurios vadovu pakvietė jauną, vos 34 metų, bet jau spėjusį pagarsėti savo darbais Harvardo universiteto chemijos daktarą [[Wallace Carothersą]].
 
Tuo metu jau buvo žinoma, kad kai kurios [[gamta|gamtoje]] sutinkamos medžiagos: [[medis]], [[vilna]], [[medvilnė]] yra polimerai. [[W. Carothers]] nutarė pabandyti sukurti didelį molekulinį svorį turinčias medžiagas polimerizuodamas įvairius cheminius junginius. Pradžioje jo grupė dirbo su acetilenu ir giminingomis jam cheminėmis medžiagomis. Apie 1931 m. "Du Pont" jau galėjo gaminti pirmąją savo mokslininkų sukurtą naują medžiagą - dirbtinę gumą neopreną. Tuo metu [[Jungtinės Amerikos Valstijos|JAV]] politiniai ir prekybiniai ryšiai su [[Japonija]], svarbiausiaja [[šilkas|šilko]] tiekėja nuolat blogėjo, todėl pramonei šios žaliavos ėmė nuolat trūkti ir ji darėsi vis brangesnė. "Du Pont" sumanė sukurti galintį šilką pakeisti sintetinį pluoštą. [[W. Carothers]] ir jo komanda sugebėjo susidoroti ir su šia užduotimi. 1934 m. jie laboratorijoje ištempė pilmasias sintetines polimero gijas. Dar po metų kompanija jas užpatentavo kaip "nailoną".
427 096

pakeitimai

Naršymo meniu