Nailonas: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
8 baitai pašalinti ,  prieš 13 metų
S
wiki sintakse 3
S (robotas Pridedama: ro:Nailon)
S (wiki sintakse 3)
Sintetinio dirbtinio pluošto srityje lemiami rezultatai buvo gauti dar prieš karą. [[Jungtinės Amerikos Valstijos|Amerikos]] kompanija "Du Pont" 1935 m. iš poliamido 66 vadinamo polimero (medžiaga iš ilgų molekulių, kurias sudaro vienodos trumpos molekulės - monomerai) pagamino sintetinę skaidulą ir pavadino ją nailonu. Kiek vėliau, 1939 m. panašias poliamido skaidulas sukūrė ir vokiečiai, pavadinę jas perlonu, bet jokios rimtesnės konkurencijos amerikiečiams jie taip ir nesudarė. Ne tas tuomet jiems buvo galvoje. Po karo [[Sovietų Sąjunga|Sovietų Sąjungoje]] sukurtas poliamidinis pluoštas turėjo komercinį kaprono pavadinimą.
Nailonas buvo pirmasis plačiau išgarsėjęs [[plastikas]]. Šiandienos pasaulyje gyvenimas be šių medžiagų būtų sunkiai įsivaizduojamas. Jas sutinkame visur ir nuolat, visi žinome kiek patogesnį, sveikesnį ir saugesnį plastikai padarė mūsų gyvenimą. Vienoje nesenoje apklausoje plastikų atsiradimas pateko į 100 svarbiausiųjų dvidešimtojo amžiaus įvykių (visų, ne vien mokslo) sąrašą. Taip nebuvo visuomet, dar amžiaus pradžioje plastikų tebuvo vienas kitas, jie buvo brangūs ir retai naudojami.
 
"Plastikų karštligė" prasidėjo trečiajame dešimtmetyje. Vokietis H.Staudingeris pirmasis išsiaiškino jų sandarą, jo teorija - tiesa, ilgai deramai neįvertinama ir nepripažįstama - sukėlė daugelio chemikų susidomėjimą. Tarp jų buvo ne vien mokslininkai, bet ir viena iš didžiausių [[chemija|chemijos]] pramonės kompanijų "Du Pont". 1929 m. ji padarė tai, kas tuomet tarp verslo žmonių dar buvo gana neįprasta - įkūrė savą fundamentaliųjų tyrimų laboratoriją, kurios vadovu pakvietė jauną, vos 34 metų, bet jau spėjusį pagarsėti savo darbais Harvardo universiteto chemijos daktarą [[Wallace Carothersą]].
 
Tuo metu jau buvo žinoma, kad kai kurios [[gamta|gamtoje]] sutinkamos medžiagos: [[medis]], [[vilna]], [[medvilnė]] yra polimerai. [[W. Carothers]] nutarė pabandyti sukurti didelį molekulinį svorį turinčias medžiagas polimerizuodamas įvairius cheminius junginius. Pradžioje jo grupė dirbo su acetilenu ir giminingomis jam cheminėmis medžiagomis. Apie 1931 m. "Du Pont" jau galėjo gaminti pirmąją savo mokslininkų sukurtą naują medžiagą - dirbtinę gumą neopreną. Tuo metu [[Jungtinės Amerikos Valstijos|JAV]] politiniai ir prekybiniai ryšiai su [[Japonija]], svarbiausiaja [[šilkas|šilko]] tiekėja nuolat blogėjo, todėl pramonei šios žaliavos ėmė nuolat trūkti ir ji darėsi vis brangesnė. "Du Pont" sumanė sukurti galintį šilką pakeisti sintetinį pluoštą. [[W. Carothers]] ir jo komanda sugebėjo susidoroti ir su šia užduotimi. 1934 m. jie laboratorijoje ištempė pilmasias sintetines polimero gijas. Dar po metų kompanija jas užpatentavo kaip "nailoną".
 
Nailonas buvo pirmąkart pristatytas visuomenei 1939 m. [[Niujorkas|Niujorke]] vykusioje pasaulinėje parodoje. Jo reklamoje buvo tvirtinama, kad naujoji medžiaga yra gaminama iš [[anglis|anglies]], [[oras|oro]] ir [[vanduo|vandens]] (plačiaja prasme, čia nebuvo sumeluota, nes ją sudaro anglies, azoto, deguonies ir vandenilio atomai) ir ji yra stipresnė už šilką. Iš tikrųjų, žaliava nailono gamybai buvo gaunama iš [[nafta|naftos]].
Nailoninėmis pėdkelnėmis pradėda prekiauti 1940 m. Per pirmuosius metus "Du Pont" pardavė 64 mln. pėdkelnių. Neilgai trukus naujasis sintetinis pluoštas imtas naudoti gaminant įpakavimo maišus, gitarų stygas, kilimus, dantų šepetėlius bei dirbtinius kailius. Iki 1945 m. diduma pagaminto nailono tekdavo įvairiems kariniams taikymams, todėl moterims tekdavo tausoti savo paskutines nailonines kojines ypatingoms progoms ir valandų valandomis stovėti eilėse prie parduotuvių, kuriose jos pasirodydavo maždaug taip pat dažnai, kaip sovietų laikais [[bananai]] Centriniame gastronome.
Pačiam [[W. Carothers]] milžiniško nailono pasisekimo jau neteko pamatyti. 1937 m., praėjus vos trims savaitėms po to, kai buvo gautas JAV patentas, jis nusinuodijo cianidu. Mokslininko savižudybės priežastys iki šiol lieka neaiškios. Jis jau kuris laikas buvo labai nepatenkintas savo padėtimi "Du Pont" laboratorijoje, kankinosi nuo depresijos ir ėmė daug gerti. Jis manė, kad čia "tikri mokslo pasiekimai vertinami žymiai mažiau už netyčia gautą šalutinį produktą", kokiuo Carothers laikė nailoną. Kita gi versija teigia, kad iš tikrųjų nailoną išrado ne [[W. Carothers]], o vienas jo pavaldinių - [[Julian Hills]]. Anot šios versijos W. Carothers netikėjo, kad nailoną būtų galima kur nors pritaikyti ir buvo beveik sustabdęs visus šio polimero tyrimo darbus.
Kaip chemikas [[J. Hills]] pragyveno neįtikėtinai ilgai - 96 metus. Jis mirė 1996 metais, todėl galėjo pats puikiausiai stebėti, kaip naujosios medžiagos apraizgo ilgomis savo polimerų grandinėmis visą pasaulį. J. Hills tuo ypatingai nesižavėjo ir sakydavo, kad plastikas praris žmoniją.
"Stiprus kaip plienas, plonas kaip voratinklio gija" - šitaip skambėjo "Du Pont" nailono reklaminės kompanijos šūkis. Nailonas iš tiesų tapo idealia medžiaga ne tik kojinėms. Jis puikiai tinka [[palapinė]]ms, [[parašiutas|parašiutams]], oro balionams, švarkams, sijonams, darbo ir sporto drabužiams, filtrams, lynams, neperšaunamoms liemenėms. Niekas nepasiilgsta tik nailoninių marškinių. Kieti, greit pagelstantys ir lengvai priverčiantys prakaituoti jie dingo visiems laikams išstumti iš rinkos žymiai patogesnių marškinių iš [[poliesteris|poliesterio]] ar [[medvilnė]]s.
 
== Šaltiniai ==
427 096

pakeitimai

Naršymo meniu