GNU GPL: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
3 pridėti baitai ,  prieš 12 metų
S
wiki sintakse 3
S (robotas Pridedama: ast:GNU General Public License; smulkūs taisymai)
S (wiki sintakse 3)
 
== Istorija ==
Kuriant [[Programinė įranga|programinę įrangą]] buvo pastebėta, kad norint sukurti tam tikrą programą dažnai pakaktų tiesiog paimti kitą panašią ir prisitaikyti savo reikmėm, bet dėl autorinių teisių bei licencijų keliamų apribojimų tai daryti nėra leidžiama. Tenka dubliuoti darbą kuriant tai, kas jau sukurta.
 
Programuotojai identifikavo poreikį [[Laisvoji programinė įranga|laisvai programinei įrangai]], kurią būtų leidžiama platinti ir tobulinti.
 
[[1984]] metais atsirado [http://www.gnu.org/ GNU] projektas, kurio tikslas buvo sukurti [[Laisvoji programinė įranga|laisvą]] [[Unix]] šeimos [[Operacinė sistema|operacinę sistemą]]. Dabar GNU programinė įranga labai paplitusi ir dažnai naudojama – [[Unix]] bei [[Linux]] [[Operacinė sistema|operacinės sistemos]], įvairios taikomosios [[Programinė įranga|programos]] – The [[GIMP]] (piešimo programa), [[OpenOffice.org]] (biuro programų paketas).
Naujojoje versijoje šią licenciją turinčios programos autorius taip pat turi teisę (bet ne pareigą) reikalauti:
 
# Išsaugoti programoje esančius jos autorystę ar kopijavimo teises nusakančius įrašus.
# Pašalinti iš platinamos programos jos pradinės autorystės įrašus ir laikytis šalies įstatymais numatytų joje naudojamo prekinio ženklo taisyklių. Šios pataisos prašo stambūs laisvosios programinės įrangos gamintojai, siekiantys jog puikią kokybę garantuojančiu jų prekiniu ženklu pažymėtas laisvąsias programas būtų galima įsigyti tik tiesiogiai iš jų pačių.
# Reikalauti išsaugoti programoje esančias jos išeities kodo gavimo galimybes.
# Jei vartotojas savo naudai kelia programinės įrangos patento ieškinį prieš autoriaus parašytoje programoje (ar jos vėlesnėse kitų keistose versijose) naudojamą algoritmą, šios programos autorius turi galimybę atimti tokiam vartotojui (ir glaudžiai su juo susijusiems kitiems vartotojams) teisę naudotis tąja programa.
 
Antrasis ir ketvirtasis punktai jau anksčiau buvo labai audringai aptarinėjami Internete. Jų įtraukimas į siūlomą GPL versiją žada karštas diskusijas licencijos rengimo metu.
* [http://www.gnu.org/licenses/licenses.html Laisvos licencijos]
* [http://www.akl.lt/ak/licencijos/?doc=gpl.html GNU GPL licencijos neoficialus vertimas į lietuvių kalbą]
* [http://www.lrytas.lt/?data=20060926&id=11592553541158477695&view=4 Laisvoji licencija apgynė savo teises Vokietijos teisme] lrytas.lt ir „Kompiuterijos“ inf.
 
{{teisė-stub}}
427 096

pakeitimai

Naršymo meniu