Ardas: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
3 baitai pašalinti ,  prieš 11 metų
S
wiki sintakse 3
S (wiki sintakse 3)
'''Ardas''' - [[fitocenozė]]s vertikalios sandaros vienetas. Ardai paprastai išskiriami vizualiai pagal regimas ribas tarp ardų, lyg augalijos sluoksnių ribas. Skiriami antžeminiai ir požeminiai ardai. Skirtingus ardus sudarantys [[augalai]] būna prisitaikę augti tokiose sąlygose. Žemesnių ardų augalija paprastai labiau unksminė ir labiau drėgnamėgė. Kai kurios [[gyvūnai|gyvūnų]] grupės irgi gali laikytis tam tikrame arde.
 
Miškuose dažniausiai skiriami šie ardai:
* D ardas - antžeminės [[samanos]] ir [[kerpės]].
 
Miškuose paprastai skiriamas ne vienas medžių ardas, itin jų daug aptinkama tropiniuose pusiaujo miškuose. Vieni medyno medžiai aukštesni, kiti žemesni, vieni auga tankiau, kiti rečiau. Pagal jų aukštį ir augimo tankį medynuose išskiriami medžių ardai.
 
Medynuose dažniausiai skiria du (pirmąjį ir antrąjį) ardus. Kartais tik vieną (pirmąjį), rečiau - tris:
* Pirmasis (vyraujantis, viršutinis)ardas - vyraujantys pagrindiniai aukščiausi medžiai.
* Antrasis ardas (žemutinis) - tai žemiau pirmojo ardo augantys medžiai. Paprastai antrajame arde auga ūksmę pakenčiantys ir jauname amžiuje lėčiau augančių rūšių medžiai, pavyzdžiui, [[eglė]]s (E), [[liepos]] (L). Antrasis ardas medyne išskiriamas kai jį sudarančių medžių vidutinis aukštis yra daugiau nei 4 m ir 25% mažesnis už pirmojo ardo medžių aukštį, o antrojo ardo skalsumas - 0,3 ir didesnis. Reikia pažymėti, kad ir pirmojo ardo skalsumas turi būti 0,3 ir didesnis. Jei skalsumas mažesnis, tai jau nebe pirmasis ardas, o pavieniai medžiai
 
Aukštažolėse pievose neretai irgi išskiria ardus:
427 096

pakeitimai

Naršymo meniu