Algebra: Skirtumas tarp puslapio versijų

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ištrintas turinys Pridėtas turinys
GhalyBot (aptarimas | indėlis)
S robotas Pridedama: mt:Alġebra
VP-bot (aptarimas | indėlis)
S wiki sintakse 3
Eilutė 3: Eilutė 3:


Pagal algebrines sistemas – elementų aibes, kurioms apibrėžti veiksmai ir jų atlikimo taisyklės (pvz., [[Grupė (algebra)|grupė]], [[žiedas (algebra)|žiedas]], [[kūnas (algebra)|kūnas]]) – algebra skirstoma į smulkesnes šakas:
Pagal algebrines sistemas – elementų aibes, kurioms apibrėžti veiksmai ir jų atlikimo taisyklės (pvz., [[Grupė (algebra)|grupė]], [[žiedas (algebra)|žiedas]], [[kūnas (algebra)|kūnas]]) – algebra skirstoma į smulkesnes šakas:
*[[Tiesinė algebra]], tirianti tiesines erdves
* [[Tiesinė algebra]], tirianti tiesines erdves
*[[Grupių teorija]], tirianti grupes bei jų savybes
* [[Grupių teorija]], tirianti grupes bei jų savybes
*[[Kūnų teorija]], tirianti kūnų plėtinius:
* [[Kūnų teorija]], tirianti kūnų plėtinius:
**[[Algebrinių lygčių teorija]]
** [[Algebrinių lygčių teorija]]
**[[Algebrinių skaičių kūnų teorija]]
** [[Algebrinių skaičių kūnų teorija]]
**[[Algebrinių funkcijų kūnų teorija]]
** [[Algebrinių funkcijų kūnų teorija]]
*[[Žiedų teorija]], tirianti žiedų struktūrą ir savybes
* [[Žiedų teorija]], tirianti žiedų struktūrą ir savybes
**[[Idealų teorija]]
** [[Idealų teorija]]
**[[Algebrų teorija]]
** [[Algebrų teorija]]
**[[Normuotoji algebra]]
** [[Normuotoji algebra]]
*[[Struktūrų teorija]], tirianti algebrines sistemas, kuriose sudėtis ir daugyba yra komutatyvios bei asociatyvios operacijos (struktūras).
* [[Struktūrų teorija]], tirianti algebrines sistemas, kuriose sudėtis ir daugyba yra komutatyvios bei asociatyvios operacijos (struktūras).


==Istorija==
==Istorija==

13:51, 13 liepos 2009 versija

Algebramatematikos sritis, tirianti nuo dydžių kilmės nepriklausančias veiksmų su šiais dydžiais bendrąsias savybes. Algebroje sprendžiami dydžių sistemose kylantys uždaviniai, kai dydžių sistemos klasifikuojamos pagal veiksmų savybes. Skirtingai nei matematinėje analizėje ar funkcijų teorijoje, algebroje nėra ribos savokos.

Pagal algebrines sistemas – elementų aibes, kurioms apibrėžti veiksmai ir jų atlikimo taisyklės (pvz., grupė, žiedas, kūnas) – algebra skirstoma į smulkesnes šakas:

Istorija

Algebra yra viena seniausių matematikos šakų, atsiradusi senovės Rytų civilizacijose, kur buvo ieškoma apibendrintų metodų panašiems uždaviniams spręsti. Algebros ištakų randama 4000 metų senumo rankraščiuose iš Babilonijos, Egipto, Indijos, Kinijos. Antikinėje Graikijoje algebrinius uždavinius reikšdavo geometriškai, tik apie 250 metus Diogantas pamėgino atskirti algebrą nuo geometrijos.

Jau VI amžiuje indų matematikai naudojo nulį ir neigiamus skaičius, nežinomųjų dydžių žymėjimą, o 825 metais Chorizmi išleista „Knyga apie atstatymą ir priešpastatymą“ laikytina pirmuoju algebros vadovėliu. Iš atstatymą reiškiančio arabiško žodžio al-jabr („al džabr“) kilo ir algebros pavadinimas.

Iki XVI a. algebra daugiausiai naudota tik lygčių sprendimui. XVI a. prie sparčios algebros pažangos prisidėjo italų matematikai N. Tartaglia, G. Cordano, L. Ferrari, o prancūzas F. Viète sutvarkė algebros simboliką. 1799 metais vokiečių matematikas F. Gausas įrodė algebros pagrindinę teoremą. XIX a. pirmoje pusėje N. Abelis ir E. Galois ženkliai prisidėjo prie algebros vystymo, o taip pat pradėjo naudoti visai naujas savokas, kurios dabar sudaro grupių, kūnų, žiedų ir struktūrų teorijų pagrindą.

Pirmasis į Lietuvą pakliuvęs algebros vadovėlis – 1733 metų Alpha matheseos, pagal kurį Vilniaus universitete algebra dėstyta nuo XVIII a. antrosios pusės. Pirmas vadovėlis lietuvių kalba – M. Šikšnio Elementarinė algebra, išleistas 1921-1926 metais.