29-asis teritorinis šaulių korpusas: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
 
== Reforma ==
Dvidešimt devintasis teritorinis29-asis šaulių korpusas perėmė didžiąją dalį [[Lietuvos liaudies kariuomenėskariuomenė]]s ginkluotę,ginkluotės karinįbei ir kitą turtąturto. Buvo perdislokuotos formuojamos dalys, panaikinti nenumatytiNenumatyti performuoti buvusiosbuv. Lietuvos kariuomenės struktūriniai vienetai (valdybos, tarnybos, įstaigos, įmonės ir kt.), atleistabuvo panaikinti, dalis korpuso karininkų ir civilių tarnautojų irišleisti karininkųį Raudonosios armijos atsargą ar atleisti iš tarnybos Raudonojoje armijoje.
 
29-ąjį šaulių korpusą sudarė trys pagrindinės dalys: vad. „korpuso dalis“ (iš buv. Lietuvos kariuomenės aviacijos, ryšių bei kavalerijos dalinių, taip pat dalies artilerijos, karo technikos ir pėstininkų dalinių sudaryti daliniai, tiesiogiai pavaldūs korpuso štabui), 179-oji šaulių divizija ir 184-oji šaulių divizija.
29-ąjį teritorinį šaulių korpusą sudarė dvi šaulių divizijos ir karinės dalys, tiesiogiai pavaldžios korpuso štabui:
 
* 615-asis artilerijos pulkas,
„Korpuso dalį“ sudarė:
* 26-asis kavalerijos pulkas,
* aviacijos eskadrilė ir kt.
* 615-asis artilerijos pulkas,
* 26-asis kavalerijos pulkas, ir kt. daliniai
179-ąją šaulių diviziją sudarė:
* 215-asis šaulių pulkas
* 259-asis šaulių pulkas
* 618-asis lengvosios artilerijos pulkas
* 619-asis haubicų pulkas ir kt. daliniai
184-ąją šauliu diviziją sudarė:
* 262-asis šaulių pulkas
* 297-asis šaulių pulkas
* 616-asis lengvosios artilerijos pulkas
* 617-asis haubicų pulkas ir kitikt. daliniai
 
Lietuvos okupacinei administracijai baiminantis 29-ojo šaulių korpuso karininkų masinio „išėjimo pas vokiečius“, 1940 m. rugsėjį beveik visas korpusas buvo sutelktas [[LTSR]] rytiniame pakraštyje, t. y. atokiau nuo LTSR sienos su [[Vokietija]]. Korpuso ir jo divizijų štabai nuo tada buvo dislokuoti [[Vilniuje]], dauguma korpuso dalinių – Vilniuje ir jo apylinkėse, kai kurie – [[Rokiškis|Rokiškyje]], [[Obeliai|Obeliuose]], [[Kupiškis|Kupiškyje]] ir [[Ukmergė]]je.
 
1940 m. 29-ojo šaulių korpuso etatų sąraše buvo apie 16 tūkst. pareigybių. Po 1940 m. atlikto korpuso sumažinimo 1941 m. pr. jame tarnavo apie 12 tūkst. kariškių (vietoje ~28 tūkst., 1940 m. birželį tarnavusių [[Lietuvos kariuomenė]]je); maždaug 3200 iš jų korpuso čekistai ([[NKVD]] ypatingųjų skyrių darbuotojai) laikė „politiškai nepatikimais“ ir apie 1941 m. pradžią jau buvo numatę suimti.
 
1940 m. rugpjūčio–rugsėjo mėn. atleidus apie 500 Lietuvoje gimusių korpuso dalinių politinių vadovų (vad. „politrukų“), juos pakeitė kitose Raudonosios armijos dalyse parinkti ne lietuvių tautybės politiniai vadovai. Tuo pat metu apie 300 ne Lietuvoje gimusių asmenų buvo paskirti korpuso dalinių [[komisaras|komisarais]], o korpuso štabai ir kai kurie daliniai papildyti karininkais nelietuviais.
Visos korpuso dalys atitrauktos nuo valstybinės sienos su [[Vokietija]] į rytinę Lietuvos dalį. Korpuso ir divizijų štabai buvo dislokuoti [[Vilniuje]], dauguma dalių - Vilniuje ir jo apylinkėse, kai kurios [[Kupiškis|Kupiškyje]], [[Obeliai|Obeliuose]], [[Rokiškis|Rokiškyje]] ir [[Ukmergė]]je. Korpuso etatus sudarė apie 16 000 žmonių, divizijų apie 6000 žmonių. Į korpusą buvo atsiųsta apie 300 sovietinių komisarų ir politinių vadovų, štabai ir kai kurie daliniai papildyti Raudonosios armijos karininkais.
 
== Pirmosios represijos ==
1 708

pakeitimai

Naršymo meniu