Pereiti prie turinio

Neotomizmas: Skirtumas tarp puslapio versijų

1 719 pridėta baitų ,  prieš 13 metų
nėra keitimo aprašymo
S (robotas Pridedama: cs, de, et, fi, hu, it, nl, pt, sv)
No edit summary
'''Neotomizmas''' — oficiali [[katalikybė]]s filosofija, [[Viduramžiai|Viduramžių]] scholastikos vystymas nuo XIX a. antrosios pusės. Susijęs su [[Tomas Akvinietis|Tomo Akviniečio]] vardu. Buvo labai populiarus Lietuvoje tarpukario laikotarpiu. Neotomistai teigia, jog teisingas tikėjimas esąs aukščiau proto, kad jis papildąs žinojimą, jo nevaržąs, suderinamas su mokslu.
 
Pagrindinės neotomizmo kryptys – egzistencinis neotomizmas ir transcendentinis neotomizmas. Žymiausi egzistencinio neotomizmo atstovai – Ž. Maritenas, E. Žilsonas, Ž. de Finansas, E. Meskolas, transcendentinio – Ž. Marešalis, E. Koretas, K. Raneris, B. Lonerganas. Šios neotomizmo kryptys viena nuo kitos skiriasi būties sąvokos ir būties pažinimo būdo aiškinimu.
 
Neotomizme nuosekliai nagrinėjama [[būtis]] (''essentia''), buvimas (''existentia'') ir [[žmogus]]. Būtis laikoma tuo, apie ką galima pasakyti, jog tai yra. Visgi neotomistai skiria tai, kas yra (''esse''), nuo to, kas egzistuoja (''ens''). Tai, kas yra, turi būti atrasta iš to, kas egzistuoja (iš to, kuo būtis reiškiasi). Daiktų esmės pažinimas laikomas absoliuto pažinimo pradžia.
 
Neotomizmas nuosekliai aptaria ir šiuolaikinės [[Kosmologija|kosmologijos]], [[Biologija|biologijos]], [[antropologija|antropologijos]] duomenis. Siekiama rasti mokslo aspektų, mokslinį pasaulio vaizdą leidžiančių interpretuoti teologiškai.<ref>http://www.straipsniai.lt/filosofija/puslapis/5047</ref>
 
[[Aristotelis|Aristotelio]] ir Tomo Akviniečio nuosaikiuoju realizmu paremta neotomizmo pažinimo teorija. Neotomistai plėtoja personalistinę žmogaus teorija. Pagal šią teoriją žmogus kaip individas yra gamtos ir [[visuomenė]]s determinuotas, o kaip asmenybė savo esme pakyla virš visuomenės, siekia amžinybės.<ref>http://kazkas.kobra.ktu.lt/index.php?sid=06df8becbad0e16e1236cb503292a335&Nr=22884</ref>
 
== Šaltiniai ==
{{ref}}
 
{{filo-stub}}