Supermilžinė: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
1 618 pridėta baitų ,  prieš 12 metų
nėra keitimo aprašymo
S (robotas Pridedama: fa:ابرغول)
'''Supermilžinė''' yra masyvi [[žvaigždė]], kurios masė siekia daugiau10 kaip- 10100 [[Saulė|Saulės]] masių. Jos [[šviesio klasė]] būna Ia, Iab arba Ib. Hercšprungo ir Raselo diagramoje yra virš šviesiųjų milžinių. Pačios ryškiausios iš jų dažnai klasifikuojamos kaip hipermilžinės. Supermilžių absoliutiniai ryškiai būna nuo -5 iki -12. Jų (šviesis labai didelis, 5·10<sup>3</sup> – ­10<sup>5</sup> Saulės šviesio. irSpindulys dydissvyruoja 20–1000nuo 20 iki 1000 Saulės spindulių). [[Rygelis]],Pagal ryškiStefano [[Orionas|Oriono]]ir [[Žvaigždynas|žvaigždyno]]Bolcmano žvaigždėdėsnį yraraudonos tipinėsupermilžinės mėlynaipaviršiaus -vienetinis baltaplotas supermilžinėskleidžia žymiai mažiau energijos nei mėlynosios. [[Betelgeizė]]Taigi irraudona [[Antaris]]supermilžinė yra tipinėsdidesnė [[Raudonoji supermilžinė|raudonosiosmėlyną supermilžinės]]su tokiu pat šviesiu.
 
Dėl labai didelės masės supermilžinių trumpa gyvenimo trukmė. Ji yra maždaug nuo 30 mln. iki kelių šimtų tūkstančių metų (pagal lygtį M<sup>-2,5</sup>*10<sup>10</sup> kur M - masė išreikšta Saulės masėmis). Jos pagrinde stebimos jaunose galaktinėse struktūrose tiose kaip padrikieji spiečiai, netaisyklingosios galaktikos, spiralinių galaktikų vijos. Mažiau jų yra spiralinių galaktikų centriniuose telkiniuose, retai aptinkamos elipsinėse galaktikose bei kamuoliniuose spiečiuose, kur vyrauja senos žvaigždės.
{{astro-stub}}
 
Supermilžinių būna visų spektrinių klasių nuo jaunų, mėlynų O klasės iki jau toli evoliucionavusių, raudonų M klasės supermilžinių. [[Rygelis]], ryškiausia [[Orionas|Oriono]] [[Žvaigždynas|žvaigždyno]] žvaigždė yra tipinė mėlynai - balta supermilžinė. [[Betelgeizė]] ir [[Antaris]] yra [[Raudonoji supermilžinė|raudonosios supermilžinės]].
 
Pirmosios visatos žvaigždės buvo žymiai šviesesnės ir masyvesnės negu dabartinės. Jos yra taip vadinamos lll populiacijos žvaigždės. Jų egzistavimas būtinas paaiškinti kitokių elementų nei vandenilis ir helis stebėjimą kvazaruose.
 
== Nuorodos ==
*[http://www.daviddarling.info/encyclopedia/S/supergiant.html Encyclopedia of science]
*[http://astronomija.lt/enciklopedija/index.php/Supermil%C5%BEin%C4%97s Astronomijos enciklopedinis žodynas]
 
[[Kategorija:Galaktikos]]
[[Kategorija:Astronomija]]
 
41

pakeitimas

Naršymo meniu