Konstantinas Černenka: Skirtumas tarp puslapio versijų

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ištrintas turinys Pridėtas turinys
DragonBot (aptarimas | indėlis)
S robotas Pridedama: is:Konstantín Tsjernenkó
SieBot (aptarimas | indėlis)
Eilutė 48: Eilutė 48:
[[ja:コンスタンティン・チェルネンコ]]
[[ja:コンスタンティン・チェルネンコ]]
[[ka:კონსტანტინ ჩერნენკო]]
[[ka:კონსტანტინ ჩერნენკო]]
[[kk:Черненко, Константин Устинович]]
[[ko:콘스탄틴 체르넨코]]
[[ko:콘스탄틴 체르넨코]]
[[mk:Константин Черненко]]
[[mk:Константин Черненко]]

12:50, 4 spalio 2008 versija

Konstantinas Černenko

Konstantinas Ustinovičius Černenko (rus. Константин Устинович Черненко, 1911 m. rugsėjo 24 d. Bolšaja Tese, Sibire1985 m. kovo 10 d. Maskvoje) – Tarybų Sąjungos politikas, buvęs TSKP lyderis. K.Černenkos vadovavimo laikotarpis pasižymėjo grįžimu prie brežnevizmo.

Gimė neturtingoje šeimoje, mažame miestelyje Krasnojarsko srityje. jo tėvas dirbo vario ir aukso kasyklose, o motina rūpinosi ūkiu. 1926 m. įstojo į komjaunimą, 1931 m. - į Komunistų Partiją. 1930-1933 m. tarnavo Sovietų Sąjungos krašto apsaugoje Kinijos-SSRS pasienyje. Specializavosi propagandos Komunistų Partijai srityje. 1945 m. baigė partinę mokyklą Maskvoje, o 1953 m. - mokytojų kursus.

Lūžis Černenkos karjeroje buvo 1948 m. jo paskyrimas į Komunistų Partijos Propagandos skyriaus vadus Moldavijos TSR. Ten jis susitiko su Leonidu Brežnevu, tuomet buvusiu Pirmuoju Moldavijos sekretoriumi. Kai Brežnevas buvo SSRS lyderiu, Černenko tapo jo personalo vadovu.

1965 m. tapęs Personalo Direktoriumi CK, Černenko toliau tęsė klerko darbą, nors jau turėjo galingą poziciją. Nors jis žinojo apie visus aukščiausius Partijos narius, klausėsi visų jų pokalbių, jo darbas tebuvo pildyti šimtus dokumentų. Taip jis išdirbo 20 metų, o netgi tapęs SSRS vadovu juos tebepildė.

1982 m., mirus Brežnevui, Černenko neteko savo turėtos galios ir netapo Brežnevo įpėdiniu. Jo vietą užėmė Jurijus Andropovas, KGB vadas.

Andropovas mirė vos praėjus 15 mėnesių nuo jo valdymo pradžios. Tuomet pakeisti jį buvo išrinktas Konstantinas Černenko. Tačiau tuomet jis jau buvo prastos sveikatos, ir dėl to valstybės valdymas labai suprastėjo, kadangi Černenko vis praleisdavo Politbiuro posėdžius. Vienas įsimintiniausių jo nuveiktų darbų - Nikolajaus Ogarkovo, kuris siūlė didinti SSRS ginkluotę maisto sąskaita, atleidimas.

Užsienio politikoje pasižymėjo dalyvaudamas derybose su Kinija dėl prekybos. Tačiau jo valdymo metu SSRS ir vakarų pasaulio santykiai dar labiau atšalo, nors 1984 m. ir buvo pradėtos derybos su JAV dėl ginkluotės kontrolės.

1984 m. pavasarį Černenkos sveikatai pablogėjus, apie mėnesį jis buvo laikomas ligoninėje, nors ir iš ten siuntinėjo raštus ir laiškus į Politbiurą. Vasarą jis buvo išsiųstas į Kislovodską spa procedūroms, tačiau nuo atvykimo dienos jo būklė vis blogėjo. Į Kremlių jis sugrįžo 1984 rudenį, nors ir vežimėlyje.

Černenkos sveikata vis blogėjo, ir 1984 pabaigoje jis jau sunkiai galėjo palikti Centrinę Klinikinę Ligoninę, saugomą pastatą Maskvos vakaruose. Širdies nepakankamumas, kepenų cirozė, plaučio suirimas. 1985 m. kovo 10 d. ryte jį ištiko koma, o tos pačios dienos vakare sustojo širdis.

Palaidotas Kremliaus nekropolyje, nors Sovietų Sąjungai jis nuveikė nedaug.