Pitagorininkai: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
69 pridėti baitai ,  prieš 13 metų
red.
S (Pusiau automatinis amžių tvarkymas (pirma pakopa))
(red.)
{{cleanup}}
'''Pitagorininkai''' – [[Pitagoras|Pitagoro]] įsteigtos mokyklos nariai, gyvenę [[Krotonas|Krotone]] (gyvenusio[[Pietų apieItalija]]) 570-500m.į pr.vienuolių m.bendruomenę panašioje ebendrijoje.) įsteigtojeŠioje mokykloje buvo sukurtas mokslas, kurio branduolį sudaro klausimas apie [[skaičius|skaičiaus]] reikšmę. Mokyklos nariai gyveno Krotone (Pietų Italija) į vienuolių bendruomenę panašioje bendrijoje. Veikiausiai remdamiesi atradimu, kad muzikinės gamos intervalus galima kildinti iš virpančių stygų ilgių santykiiųsantykių, pitagorininkai iškėlė mintį, kad visos tikrovės esmė yra skaičiai. Skaičiai sukuria kosmo tvarką apibrėždami ir apribodami tai, kas neapibrėžta (apeiron). Daiktai esą skaičių atvaizdai, jų esmės forma esąs matematinis pavidalas.
 
Skaičių sekoje yra skirtumų : antai vienetas pranoksta kitus skaičius - jis yra jų pradas. Nelyginis skaičius laikomas ribotu ir tobulu, o lyginis - neribotu ir netobulu.
Pitagorininkai taikė skaičių teoriją įvairiose srityse:
# MATEMATIKOJEMatematikoje jie siekė sukurti sistemas ir pagrįsti jas [[aksioma|aksiomomis]]. "[[Pitagoro teorema]]" veda į iracionalių skaičių atradimą.
# Jie sukūrė KOSMOkosmo įvaizdį, pagal kurį tam tikrais intervaalais išsidėstę dangaus kūnai ratu sukasi apie nejudamą centrą.
# ETIKOJE[[Etika|Etikoje]] taip pat vyrauja harmonijos idėja; pitagorininkai netgi bandė tapatinti dorybes su tam tikrais skaičiais.
 
Nors pitagorininkų matematikos ir muzikos tyrinėjimai buvo moksliniai, vis dėlto ši mokykla yrabuvo religinio bei mistinio pobūdžio. Tai labai gerai matyti įsigilinus į pitagorininkų sielų persikūnijimo mokslą, į kūno ir sielo atskyrimo idėją: siela yra tikroji žmogaus esmė, kurią būtina išlaisvinti iš ją teršiančio kūno.

Naršymo meniu