Geometrinė optika: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
10 baitų pašalinta ,  prieš 14 metų
S
rašyba
(Praplėsta, būtina peržvelgt rašybą.)
S (rašyba)
'''Geometrinė optika''' arba '''spindulių optika''' yra [[Optika|optikos]] sritis, aprašantįaprašanti šviesos sklidimą spindulio [[sąvoka|sąvokos]] pagalba. PaprastuĮprastiniu atveju, spindulys yra tiesė, jungianti taškus, ties kūriaiskuriais pasikeičia sklidimo terpės optinės sąvybės. Tačiau terpėje, kurioje [[lūžio rodiklis|lūžio rodiklis]] priklauso nuo padėties, spinduliai bus kreivės.
 
''Spindulys'' geometrinėje optikoje yra abstraktus objektas arba įrankis, skirtas aprašyti šviesos bangos elgesį. Spindulys yra [[statmenas]] realaus fizikinio darinio - bangos - [[bangos frontas|bangos frontui]]. Geometrinė optika suformuluoja taisykles, nusakančias šių spindulių sklidimą per įvairias optines sistemas, tuo būdu leisdama nusakyti bangos fronto elgesį. Tačiau banga pilnai aprašoma yra ne tik [[fazė]]s, bet ir [[amplitudė]]s, vertėmis. Dėl šios priežasties geometrinės optikos metodais yra neįmanoma pilnai nusakyti bangų elgesį. Geometrinė optika yra žymiai supaprastinta optikos [[teorija]], neaprašanti tokių reiškinių kaip [[difrakcija]] ir [[poliarizacija]]. Šie reiškiniai yra nagrinėjami tikslesniame optikos artinyje - [[bangų optika|bangų optikoje]].
 
Geometrinė optika šviesos sklidimo reiškinius tiksliai aprašo tik tada, kai šviesos [[bangos ilgis]] daug mažesnis už jos kelyje pasitaikančių kliūčių matmenis. Geometrinė optika sekmingai yrasėkmingai aprašo vaizdų sudarymą, apdorojimą įvairiuose optiniuose prietaisuose bei tų prietaisų netobulumus.
 
Dažnai geometrinė optika yra dar labiau supaprastinama padarius prielaidą, kad spinduliai sklinda prietaise mažais kampais apie preitaisoprietaiso [[optinė ašis|optinę ašį]]. Šis artinys yra vadinamas [[paraksialinis artinys|paraksialiniu artiniu]] arba "mažu kampų artiniu". Šiame artinyje optinės sistemos atsakas tampa tiesinis, taip leisdamas optines sistemas bei jų sudedamąsias dalis aprašyti [[matrica|matricų]] pagalba. Tokiu būdu yra nustatomos apytikslesapytikslės objektų ir atvaizdų padėtispadėtys, apytikslės didinimo bei mažinimo vertesvertės. Šis artinys yra pakankamai tikslūs tam, kadtikslus aprašyti didžiąjądidžiajai dalįdaliai kasdienės apyvokos optinių prietaisų - akinių, padidinimo stiklų, fotokamerų bei apšvietimo sistemų.
 
{{optika-stub}}

Naršymo meniu