Geometrinė optika: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
1 679 pridėti baitai ,  prieš 13 metų
Praplėsta, būtina peržvelgt rašybą.
(Praplėsta, būtina peržvelgt rašybą.)
'''Geometrinė optika''' arba '''spindulių optika''' yra [[Optika|optikos]] sritis, nagrinėjantiaprašantį šviesos sklidimo dėsnius, remiantis šviesossklidimą spindulio [[sąvoka|sąvokos]], aprašantipagalba. šviesosPaprastu energijosatveju, sklidimąspindulys įvairioseyra [[terpė]]se.tiesė, Tačiaujungianti šviesostaškus, sklidimoties reiškiniuskūriais galimapasikeičia tiksliaisklidimo aprašytiterpės geometrinėsoptinės optikossąvybės. dėsniais tikTačiau tadaterpėje, kai šviesoskurioje [[bangoslūžio rodiklis|lūžio ilgisrodiklis]] daugpriklauso mažesnisnuo padėties, josspinduliai kelyjebus pasitaikančių kliūčių matmeniskreivės.
 
''Spindulys'' geometrinėje optikoje yra abstraktus objektas arba įrankis, skirtas aprašyti šviesos bangos elgesį. Spindulys yra [[statmenas]] realaus fizikinio darinio - bangos - [[bangos frontas|bangos frontui]]. Geometrinė optika suformuluoja taisykles, nusakančias šių spindulių sklidimą per įvairias optines sistemas, tuo būdu leisdama nusakyti bangos fronto elgesį. Tačiau banga pilnai aprašoma yra ne tik [[fazė]]s, bet ir [[amplitudė]]s, vertėmis. Dėl šios priežasties geometrinės optikos metodais yra neįmanoma pilnai nusakyti bangų elgesį. Geometrinė optika yra žymiai supaprastinta optikos [[teorija]], neaprašanti tokių reiškinių kaip [[difrakcija]] ir [[poliarizacija]]. Šie reiškiniai yra nagrinėjami tikslesniame optikos artinyje - [[bangų optika|bangų optikoje]].
Pritaikius geometrinės optikos dėsnius, sukurta daug optinių prietaisų, kurie palengvino žmogaus veiklą įvairiose sferose bei padėjo dar labiau suprasti pasaulį.
 
Geometrinė optika šviesos sklidimo reiškinius tiksliai aprašo tik tada, kai šviesos [[bangos ilgis]] daug mažesnis už jos kelyje pasitaikančių kliūčių matmenis. Geometrinė optika sekmingai yra aprašo vaizdų sudarymą, apdorojimą įvairiuose optiniuose prietaisuose bei tų prietaisų netobulumus.
 
Dažnai geometrinė optika yra dar labiau supaprastinama padarius prielaidą, kad spinduliai sklinda prietaise mažais kampais apie preitaiso [[optinė ašis|optinę ašį]]. Šis artinys yra vadinamas [[paraksialinis artinys|paraksialiniu artiniu]] arba "mažu kampų artiniu". Šiame artinyje optinės sistemos atsakas tampa tiesinis, taip leisdamas optines sistemas bei jų sudedamąsias dalis aprašyti [[matrica|matricų]] pagalba. Tokiu būdu yra nustatomos apytiksles objektų ir atvaizdų padėtis, apytikslės didinimo bei mažinimo vertes. Šis artinys yra pakankamai tikslūs tam, kad aprašyti didžiąją dalį kasdienės apyvokos optinių prietaisų - akinių, padidinimo stiklų, fotokamerų bei apšvietimo sistemų.
 
{{optika-stub}}
500

pakeitimų

Naršymo meniu