Magnetinis momentas: Skirtumas tarp puslapio versijų

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ištrintas turinys Pridėtas turinys
Gray (aptarimas | indėlis)
Gray (aptarimas | indėlis)
Eilutė 59: Eilutė 59:
==Nuorodos==
==Nuorodos==
*http://www.su.lt/filemanager/download/755/4Medziagu%20magnetines%20savybes16.pdf
*http://www.su.lt/filemanager/download/755/4Medziagu%20magnetines%20savybes16.pdf
*http://www.personalas.ktu.lt/~ramnau/18_magn_medz.pdf



[[Kategorija:Magnetizmas]]
[[Kategorija:Magnetizmas]]

12:13, 30 birželio 2008 versija

Orbitinis (orbitalinis) magnetinis momentas – besisukančio elektrono aplink branduolį sukuriamas magnetinis laukas, kuris eina išilgai elektrono skridimo kryptimi. Laikoma, kad elektrono orbitinis magnetinis momentas ir orbitinis mechaninis momentas eina per orbitos, kuria skrieja elektronas, ašį, tik jų kryptys yra priešingos.

,

kur e yra elektrono krūvis, v yra elektrono sukimosi greitis, r yra atstumas nuo elektrono iki branduolio, aplink kurį sukasi elektronas.

, kur f - apsisukimo apie branduolį dažnis. Ir formulė gali būti perrašyta:

.

Judėdamas orbita elektronas sukuria srovę (pirmoje vandenilio orbitoje):

Apytiksliai 20 mA srovės užtenka nešiojamai radijai su ausinėm, kurios stiprintuvas sunaudoja ~7 mA.

Pavyzdžiui, magnetinis momentas pirmai (trumpiausio spindulio) vandenilio atomo orbitai yra:

Orbitinis magnetinis momentas antroje vandenilio orbitoje yra lygiai toks pats:

Trečioje elektrono orbitoje vandenilio atomo, orbitinis magnetinis momentas yra:

Bendru atveju vandenilio orbitinis momentas bet kurioje orbitoje skaičiuojamas pagal formules: kur v - elektrono skridimo greitis aplink protoną, h - Planko konstanta, m - elektrono masė, r - orbitos spindulys, n - orbitos numeris. Vandenilio atomo orbitos spindulys randamas pagal formulę: kur n - skriejančio elektrono aplink protoną orbitos numeris pradedant nuo artimiausios protonui orbitos (kai elektronas yra arčiausiai protono).

Dėl orbitinio magnetinio momento kai kurios medžiagos (pavyzdžiui, geležis) veikiant elektros srovei gali įsimagnetinti. Tai patikrinti galima namų sąlygomis, aplink atsuktuvą apvyniojus izoliuotą laidą (padarius keliasdešimt vijų) ir prie tų galų akimirksniui prijungus kelių voltų srovę. Tada atsuktuvą priliesti prie geležies ir atsuktuvas kaip magnetas trauks geležį. Fizikinis šio reiškinio paaiškinimas yra toks, kad, prijungus elektros srovę, apvyniotu laidu juda elektronai ir elektros laukas sukuria jam (apvyniotiems laidams) statmeną magnetinį lauką (išilgai atsuktuvo ašies).

Kai kurios medžiagos, pavyzdžiui, plastmasė negali įsimagnetinti kaip, pavyzdžiui, geležis, nes ašis, apie kurią sukasi elektronai, negali būti pasukta erdvėje dėl tos medžiagos atomų šiluminio judėjimo. Didinant temperatūrą visos medžiagos blogiau įsimagnetina.

Medžiagos, kurios visai neįsimagnetina, vadinamos diamagnetikais, o medžiagos, kurios truputį įsimagnetina, vadinamos paramagnetikais. Feromagnetikais vadinamos medžiagos, kurios keliomis eilėmis geriau įsimagnetina nei dia- ir paramagnetikai, tokios medžiagos yra, pavyzdžiui, geležis.

Judantis orbita elektronas turi momentinį impulsą:

,

kur m elektrono masė, v elektrono greitis ir r elektrono orbitos spindulys. Pavyzdžiui pirmai vandenilio orbitai orbitinis judesio kiekio momentas yra:

Žinant orbitinį magnetinį momentą ir momentinį impulsą galima užrašyti giromagnetinį santykį:

.

Sukiniui giromagnetinis santykis yra magnetinio momento ir mechaninio momento (sukinio) santykis:

,

kur yra sukinio magnetinis momentas, - sukinio mechaninis momentas (spinas), m - elektrono masė, e - elektrono krūvis, - mažoji Planko konstanta. Elektrono savitas girobarinis santykis du kartus didesnis, negu sukimosi aplink orbitą metu.

Elektrono savitas magnetinis momentas yra:

Išvada, kad elektronas kaip magnetas () veikia apie 10 kartų stipriaus skriedamas orbita aplink vandenilio branduolį (žemutinėje orbitoje) negu jo vidinė magnetinė savybė ().

Protono spino magnetinis momentas yra: Prono ir neutrono magnetiniai momentai yra apytiksliai 1840 kartų mažesni nei elektrono magnetinis momentas, todėl nagrinėjant medžiagų magnetismą, branduolių magnetinius momentus galima nepaisyt.

Buvo nustatyta, kad visų elektronų orbitinis magnetinis momentas veikiant magnetiniam laukui (feramagnetikose) išsidėsto tam tikra tvarka, tuo pat metu paveikdamas elektronų ir nukleonų savąjį magnetinį momentą ir šitaip įmagnetindamas medžiagą ilgam laikui.

Orbitinį magnetinį momentą besisukančio aplink branduolį elektrono galima įsivaizduoti, kaip besisukančio aplink branduolį mažo magneto kūriamą lauką (magneto pietinis polius sutampa su elektrono skriejimo kryptimi, o šiaurinis polius yra priešingas šiai krypčiai). Sukimosi ašis elektrono gali nukrypti tik kai veikia išorinis magnetinis laukas, kuris sukūria elektrono precesiją.

Diamgnetikai yra medžiagos, kurių atomai neturi sukinių, paramagnetikai - tai medžiagos, kurių atomai turi sukinius, o feromagnetikai - medžiagos kurios turi kristalinę gardelę atomų, kurie turi sukinius. Feromagnetikose dėl kristalinių savybių medžiagos, elektronų orbitiniai momentai neišsimėto dėl šiluminio judėjimo, todėl feromagnetikai gali būti nuolatiniai magnetai.

Taip pat skaitykite

Nuorodos