Rita: Skirtumas tarp puslapio versijų

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ištrintas turinys Pridėtas turinys
Atlantas (aptarimas | indėlis)
SNėra keitimo santraukos
Rolis (aptarimas | indėlis)
kalbos en, pl
Eilutė 11: Eilutė 11:


[[Kategorija:Induizmo_kosmologija]]
[[Kategorija:Induizmo_kosmologija]]

[[en:Rta]]
[[pl:Rta]]

14:45, 19 lapkričio 2005 versija

Ritá (ritas) — tai universalus kosminis dėsnis, viena iš pagrindinių sąvokų induizmo pasaulėžiūroje.

Rita apibrėžia nesutvarkytos būsenos virtimą tvarkinga būsena ir yra Visatos, žmogaus ir dorovingumo gyvavimo pagrindinių sąlygų tvermės dėsnis. Ritos dėka pasiekiama tvarka Visatos apykaitos rate. Kadangi ši tvarka sutampa su tiesa, tai Rita laikoma tiesa plačiąja prasme. Ritos priešingybė — anrita, kaip netvarka, t.y. neturinti Ritos. Rita yra visuotinis dėsnis, nes valdo tiek Visatą, tiek ritualą; jis apsprendžia ir fizinius, ir moralinius gyvenimo aspektus.

Ritą sukūrė aditjai, kurie ir saugo šį dėsnį. Labiausiai su Rita yra susijęs Varuna (ir Mitra); būtent jis kontroliuoja, kaip žmonių poelgiai atitinka Ritą. Ritos negali matyti mirtingieji: „dėsnis yra paslėptas pačio dėsnio“ (Rigveda V 62, 1), t.y. Rita yra apibrėžta ne iš išorės, o iš vidaus; kitaip tariant, jis apsprendžia viską, įskaitant ir patį save. Netgi dievų poelgiai — nei daugiau, nei mažiau, kaip Ritos tam tikri pasireiškimai.

Ritos dėka reguliuojami: saulės judėjimas, lietus, augalų, gyvūnų ir žmonių gyvenimas, dievų veiksmai. Epochoje po vedų sustiprinta Ritos etninė interpretacija.

Plg. fizikoje: