Francisco Solano López: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
4 pridėti baitai ,  prieš 13 metų
S
typos
S
S (typos)
'''Fransiskas Solanas Lopesas''' (''Francisco Solano López''; [[1826]] m. [[liepos 24]] d. - [[1870]] m. [[kovo 1]] d.) - autoritarinis [[Paragvajus|Paragvajaus]] prezidentas, valdęs šalį [[1862]]-[[1870]] m.; prezidento [[Carlos Antonio López]] sūnus. Francisco Solano López sukėlė [[Trigubo Aljanso karas|Trigubo Aljanso karą]], visiškai sužlugdžiusį valstybę.
 
Solano Lopesas gimė netoli [[Asunsjonas|Asunsjono]], tuometinio Paragvajaus armijos vado šeimoje. 1853 m. buvo išsiustasišsiųstas į Europą. Iš ten rūpinosi ginklų tiekimu Paragvajui. Paryžiuje sutiko [[Eliza Lynch]], kurią vėliau vedė. Grįžęs į Paragvajų 1855 m. Solano Lopesas tapo karo ministru. 1862 m. mirus tėvui, tapo viceprezidentu, o netrukus ir prezidentu. 1864 m. įsiterpė į [[Brazilija|Brazilijos]] ir [[Urugvajus|Urugvajaus]] konfliktą bei pradėjo kruviniausią karą Pietų Amerikos istorijoje. Nors karo pradžioje pragvajiečiaiparagvajiečiai užėmė nemažai teritorijų, tačiau vėliau Aljanso pajėgos perėmė karo kontrolę ir po alinančio karo užėmė Paragvajų. Net akivaizdžiai pralaimdamaspralaimėdamas Solano Lopesas nepasidavė ir dar metus priešinosi pasitraukęs į kalnus.
 
[[1870]] m. [[kovo 1]] d. įvykusiame [[Sero Koros mūšis|Sero Koros mūšyje]] buvo nužudytas kai bandė pasprukti plaukdamas upe. Paskutiniai jo ištarti žodžiai buvo „Mirštu už savo tėvynę!“ (''Muero por mi patria'').

Naršymo meniu