Vilniaus elektrinė: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
5 baitai pašalinti ,  prieš 12 metų
→‎Statyba: nuimu neteisingą nuorodą į Juozą Montvilą
S (Automatinis brūkšnių taisymas)
(→‎Statyba: nuimu neteisingą nuorodą į Juozą Montvilą)
Elektros panaudojimą Vilniaus gatvių apšvietimui paskatino besibaigianti [[1863]] m. sutartis su Lalanso kompanija dėl dujinio apšvietimo. [[1897]] m. [[gruodžio 5]] d. [[Vilniaus miesto dūma]] sudarė komisiją, kuri turėjo parengti techninį projektą ir sąmatą elektrinio apšvietimo įrengimui. Atlikus skaičiavimus [[1899]] m. dūma nusprendė atsisakyti [[Berlynas|Berlyno]] naujosios dujų bendrovės paslaugų. Nutarta, kad elektrinis apšvietimas labiau atitinka naujų laikų techninius ir higienos reikalavimus, elektrifikavimas paspartins miesto pramonės augimą, be to, tai leis arklių traukiamą tramvajų pakeisti elektriniu. Priimtas sprendimas pastatyti centrinę elektrinę ūkio būdu miesto lėšomis, išleidus 750 000 rublių vertės 5% paskolos obligacijų ir elektros apšvietimo ir eksploatacijos koncesijos neperleisti jokiai bendrovei.
 
Pradžioje buvo numatyta elektrinę statyti šalia Bernardinų sodo (Sereikiškių parkas), tačiau vėliau jos statybos vieta buvo perkelta į dešinįjį Neries krantą, Petrozavodskaja (dabar Rinktinės) gatvėje, šalia žydų kapinių, prie Vilijos upės. [[1900]] m. elektrinės statybai sudaryta komisija, kuriai vadovavo Vilniaus miesto [[burmistras]] [[Juozas Montvila]], nariai generolas A. Antanovičius, inžinieriai Stasys Blaževičius ir J. Parševskis.
 
Buvo paskelbtas konkursas, kuriame dalyvavo daug užsienio firmų. [[1901]] m. rugpjūčio mėn. prasidėjo elektrinės statyba. Statybai ūkio būdu vadovavo Vilniaus miesto inžinierius [[Vladas Malinauskas]]. Gatvių apšvietimui įrengti buvo pasitelktas rangovas: firma „Shukert and Co“. Pagrindinis pastatas baigtas [[1902]] m. sausio mėn., o dar po metų, 1903 m. [[sausio 17]] d. baigta montuoti įranga ir nutiestas skirstomasis tinklas.
Katilinėje buvo įrengti du po 235 kv. m kaitinamo paviršiaus 10 atmosferų slėgio Bormano katilai, mašinų salėje dvi po 350 AG (257 kW) 125 aps./min. horizontalios Ortveino ir Karasinskio firmos [[Garo mašina|garo mašinos]] su 250 kW galios 440V AEG [[Elektros generatorius|generatoriais]], 3 garo siurbliai, vandens mechaninių ir cheminių priemaišų valytuvas. Siurblių našumas – 1,5 tūkst. kibirų vandens per valandą. Garo vamzdžiai apskaičiuoti visai elektrinės galiai – 1,7 AG. Vandenį elektrinė galėjo imti iš upės arba iš artezinio šulinio. Visose elektrinės patalpose iš pat pradžių buvo įrengtas garinis šildymas, t. y. pirmasis centrinis šildymas Lietuvoje. Tuo metu tai buvo moderniška elektrinė. Į ją praktikai buvo siunčiami studentai iš Peterburgo imperatoriaus [[Aleksandras III|Aleksandro III]] elektrotechnikos instituto.
 
[[1906]] m. ant administracinio pastato bokštelio pastatyta skulptoriaus A.Balzukevičiaus skulptūra „Elektra“ – moteris su laurų vainiku ant galvos, dešinėje rankoje laikanti žibintą su elektros lempute, o iškelta kairioji – skelbia naujos šviesos eros pradžią. Prie jos kojų parkritęs elektros šviesos apakintas vyras – kairiąja ranka prisidengęs akis, o dešiniąja numeta gęstantį fakelą. [[1957]] m. ji buvo nugriauta, o [[1994]] m. atstatyta (autorius – skulptorius Petras Mazūras).
 
== Veikla ==
9 177

pakeitimai

Naršymo meniu