Socialinė struktūra: Skirtumas tarp puslapio versijų

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ištrintas turinys Pridėtas turinys
LA2 (aptarimas | indėlis)
S Bot: prettier ISBN
TXiKiBoT (aptarimas | indėlis)
Eilutė 14: Eilutė 14:
[[en:Social structure]]
[[en:Social structure]]
[[es:Estructura social]]
[[es:Estructura social]]
[[eu:Gizarte egitura]]
[[fi:Yhteiskuntajärjestelmä]]
[[fi:Yhteiskuntajärjestelmä]]
[[fr:Organisation sociale]]
[[fr:Organisation sociale]]
[[no:Sosialt system og sosial struktur]]
[[pl:Struktura społeczna]]
[[pl:Struktura społeczna]]
[[zh:社会结构]]

14:27, 21 vasario 2008 versija

Nėra vieno bendrai priimto socialinės struktūros (taip pat kartais vadinamos socialine sistema) apibrėžimo, o pastangos pateikti tikslų apibūdinimą dažniausiai nėra sėkmingos. Pagal socialinio veiksmo paradigmą socialinė struktūra tai susijusių socialinių pozicijų ir vaidmenų sistema. Atskiri individai, asmenys siekia šias pozicijas užimti ir atlikti tam tikrus vaidmenis. Pagal kitą apibrėžimą socialinė struktūra yra socialinių santykių tarp individų grupėse ir tarp grupių ar žmonių kategorijų visuomenėje sistema.[1]

Socialinės struktūros sąvokos esmė yra tie socialiniai ryšiai, be kurių visuomenės egzistavimas tokia forma būtų neįmanomas. Socialinės struktūros idėja remiasi prielaida, kad visuomenė yra sugrupuota į tam tikras struktūras, kurios turi skirtingas funkcijas, prasmes ir paskirtis.

Socialinė struktūra egzistuoja kaip santykinai pastovus dydis. Tokiomis socialinėmis struktūromis vadiname šeimą, religiją, ekonomiką ir klases. Tai susiję su socialinės stratifikacijos idėja, t.y. teorijomis, kad visuomenė yra padalinta į skirtingas stratas (sluoksnius), priklausomai nuo tokių socialinių skirčių kaip rasė, klasė ir lytis.

Nuorodos

  • [1] Harold R. Kerbo Sociology – Social Structure and Social Conflict., p.110. ISBN 0-02-362741-7.