Specialistas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Specialistai)
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta šaltinių ar nuorodų į juos.
Jūs galite padėti Vikipedijai įrašydami tinkamas išnašas ar nuorodas į šaltinius.

Specialìstas – žmogus, išmanantis kokią nors sritį, dalyką; mokantis kurį nors darbą, kurios nors specialybės atstovas (pvz., žemės ūkio specialistas) [1]; žinovas; teismo proceso dalyvis (dalyvaujantis analogiškai kaip ir teismo ekspertas); profesinis vardas, titulas. Palyginti su eksperto specialisto žinios, kvalifikacija yra žemesnė (siauresnė).[reikalingas šaltinis] Specialisto priešingybė – generalistas (bendrojo išsilavinimo darbuotojas, veikiantysis asmuo, pvz., vadovas).

Diplomuotas specialistas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Diplomuotas specialistas yra akademinis laipsnis, suteikiamas baigus diplomines studijas ir sėkmingai apgynus diplominį darbą (ir/arba išlaikius baigiamuosius egzaminus); kvalifikacinis laipsnis, vardas (pvz., diplomuotas teisininkas).

Advokatas specialistas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Advokatas specialistas – kvalifikacinis advokato vardas Vokietijoje; tam tikros oficialiai pripažintos teisės srities (pvz., mokesčių teisės) specializacijos advokatas (žr., pvz., Advokatas mokesčių teisės specialistas).

Specialistas teismo procese[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 Emblem-paragraph.svg  Straipsnio tekstas ar jo dalis yra teisės akto ar jo fragmento kopija, kurią dar reikia pritaikyti Vikipedijai.
Pritaikykite pateiktą medžiagą Vikipedijai – perrašykite enciklopediniu stiliumi, apibendrinkite ar pan. Galite pateikti pasiūlymų diskusijose.

Specialistas teismo procese – reikiamų specialių žinių ir įgūdžių turintis asmuo, kuriam pavedama atlikti objektų tyrimą ir pateikti išvadą arba paaiškinimus jo kompetencijos klausimais (LR BPK 89 str. 1 d.). [2] Atlikęs pavestą objektų tyrimą, specialistas pateikia išvadą.

Specialistu gali būti ikiteisminio tyrimo įstaigos pareigūnas arba šioje įstaigoje nedirbantis asmuo. Specialistai, kurie yra ikiteisminio tyrimo įstaigos pareigūnai, pagal pareigas yra įspėti dėl atsakomybės pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 235 straipsnį už melagingos išvados ar paaiškinimo pateikimą. Specialistai, kurie nėra ikiteisminio tyrimo įstaigos pareigūnai, kiekvienu atveju, kai jie yra kviečiami dalyvauti procese, įspėjami dėl atsakomybės pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 235 straipsnį už melagingos išvados ar paaiškinimo pateikimą (LR BPK 89 str. 2 d.).

Teismo medikai yra specialistai, atliekantys žmogaus kūno arba lavono tyrimą.

Teismo psichiatrai, teismo psichologai yra specialistai, atliekantys asmens psichinės būklės tyrimą.

Specialistas šaukiamas privalo atvykti pas ikiteisminio tyrimo pareigūną, prokurorą ar į teismą ir pateikti nešališką išvadą ar paaiškinimus jam pateiktais klausimais. Specialistui, kuris be svarbios priežasties neatvyksta arba be teisėto pagrindo atsisako atlikti savo pareigas, gali būti taikomos LR BPK 163 straipsnyje numatytos procesinės prievartos priemonės. Už melagingos išvados ar paaiškinimo pateikimą specialistas atsako pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 235 straipsnį.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]