Sparnuotųjų raketų povandeninis laivas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Ohio klasės sparnuotųjų raketų povandeninis laivas USS „Florida“ (SSBN-728)

Sparnuotųjų raketų povandeninis laivas (angl. cruise missile submarine) – povandeninis laivas, galintis leisti povandeninio starto sparnuotąsias raketas.

Pavadinimai, santrumpos ir žymėjimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

JAV[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

JAV Karinių jūrų pajėgų laivų klasifikacijos korpusų kodai, žymintys sparnuotųjų raketų povandeninius laivus yra SSG ir SSGN:

  • SS reiškia angl. ship submersible, 'panyrantis laivas', t. y., 'povandeninis laivas;
  • G reiškia angl. guided 'valdoma (raketa)', čia valdoma raketa pavadintos sparnuotosios raketos;
  • N reiškia angl. nuclear 'branduolinis', t. y., varomas branduolinės jėgainės.

Povandeninio starto sparnuotosios raketos angliškai žymimos angl. SLCM, iš angl. submarine launched cruise missile.

TSRS ir Rusija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sparnuotųjų raketų povandeniniai laivai su atominėmis jėgainėmis rusiškai vadinami rus. подводная лодка атомная с ракетами крылатыми, ПЛАРК 'povandeninis laivas, atominis, su raketomis sparnuotosiomis'. Kiek platesnė sąvoka yra rus. атомный подводный ракетный крейсер, АПРК 'atominis povandeninis raketinis kreiseris'. Antrasis terminas apibūdina tiek sparnuotųjų raketų povandeninius laivus, tiek balistinių raketų povandeninius laivus.

JAV karinio laivyno sparnuotųjų raketų povandeniniai laivai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

JAV povandeninis laivas USS „Grayback“ (SSG-574) ruošiasi paleisti raketą Regulus II

Pirmieji JAV karinio jūrų laivyno povandeniniai laivai (skirti veikti pagal branduolinio atbaidymo doktriną) buvo penki, ginkluoti sparnuotosiomis raketomis Regulus:

  • USS „Tunny“ (SS-282),
  • USS „Barbero“ (SS-317),
  • USS „Grayback“ (SSG-574),
  • USS „Growler“ (SSG-577) ir
  • USS „Halibut“ (SSGN-587).

USS „Tunny“ ir USS „Barbero“ buvo modifikuoti Antrojo pasaulinio karo laikų povandeniniai laivai (Gato klasės), o likę trys buvo tikslinės statybos sparnuotųjų raketų povandeniniai laivai. Šie laivai 1964 m., kai regulus raketos buvo išimtos iš ginkluotės, buvo perstatyti.

2002-2008 m. JAV Karinis jūrų laivynas modifikavo keturis seniausius Ohio klasės povandeninius laivus USS „Ohio“ (SSBN-726), USS „Michigan“ (SSBN-727), USS „Florida“ (SSBN-728) ir USS „Georgia“ (SSBN-729) į SSGN. Modifikuojant vietoje Trident balistinių raketų leidimo sistemų buvo įrengtos sparnuotųjų raketų vertikalaus leidimo sistemos, multiple all-up-round canister (MAC) tipo. Taip vietoj 22 Trident raketos leistuvų įrengta po 7 Tomahauk raketų leistuvus. Taip šiuose povandeniniuose laivuose 22 Trident balistines raketas pakeitė 154 sparnuotosios raketos. Vietoj paskutinių 2 Trident"" raketų buvo įrengtos nardymo kameros, skirtos aptarnauti laive esantiems specialiųjų pajėgų kariams.

Ši modernizacija padidino Ohio klasės povandeninių laivų smogiamąją galią, bet pagal antrąją Strateginės ginkluotės mažinimo sutartį įskaitoma kaip branduolinės ginkluotės mažinimas.[1][2]

USS „Florida“ (SSBN-728) 2011 m. kovą sparnuotosiomis raketomis apšaudė taikinius Libijoje operacijos „Odyssey Dawn“ metu.

Didelio skersmens leidimo vamzdžius galima pritaikyti ir kitiems tikslams, pvz., juose galima įrengti įrangą bepiločiams orlaiviams ar bepiločiams povandeniniams aparatams leisti.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]