Sparno mojis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Šio Boeing 777-200ER sparnų mojis – atstumas taško A iki taško B

Gyvūno ar lėktuvo sparnų mojis (taip pat vadinama – sparno mostas) – atstumas nuo sparno taško, esančio toliausiai nuo korpuso, iki kito sparno tokio pat taško. Pavyzdžiui, keleivinio lainerio Boeing 777–200 sparnų mojis yra 60,93 metro (199 pėdų 11 colių); didžiausias išmatuotas paukščio – keliaujančiojo albatroso (lot. Diomedea exulans), sugauto 1965 m., sparnų mojis siekė 3,63 metro.

Kolibris skrydyje

Lėktuvo sparnų mojo matavimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Orlaivio sparnų mojis visada matuojamas tiesia linija, nuo sparno galo iki sparno galo, nepriklausomai nuo sparno formos ar strėliškumo.

Terminas „sparnų mojis“ kartais naudojamas kaip sinonimas terminui „sparnų ilgis“. Pastaruoju terminu apibūdinamas sparno priekinės briaunos ilgis nuo skraidančio gyvūno kūno ar orlaivio fiuzeliažo iki sparno galo. Šie terminai kaip sinonimai naudotini tik kalbant lėktuvus, turinčius 90º kampu prie fiuzeliažo tvirtinamus sparnus, taip pat kalbant apie skraidančius gyvūnus (pvz. tokius kaip pterozaurai, šikšnosparniai, vabzdžiai ir kt.). Daugumos didesniais nei 300 km/h greičiu skraidančių lėktuvų sparnai yra strėliški, todėl jų atveju sparno ilgis bus didesnis nei jo mojis.

Poveikis orlaivių konstrukcijai ir gyvūnų evoliucijai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lietuviškas sklandytuvas LAK-17 gali turėti 15 arba 18 m. mojo sparnus, kurių ilgio ir pločio santykis siekia 24,63

Sparno keliamoji galia yra proporcinga jo plotui,[1] todėl sunkesniam gyvūnui ar lėktuvui reikalingas didesnis sparnų plotas. Sparno plotas yra sparno ilgio ir jo vidutinio pločio (vidutinės aerodinaminės chordos) sandauga, todėl ilgas siauras sparnas arba trumpesnis, platesnis sparnas turi tą pačią keliamąją galią. Horizontalaus skrydžio pastovumui naudingiausias kuo didesnis sparno ilgio ir pločio santykis (apribojimai dažniausiai yra sąlygojami medžiagų, iš kurių gaminamas sparnas, techninių savybių), nes tai sumažina indukcinį pasipriešinimą, sąlygojamą ant sparno galų besiformuojančių sūkurių.

An-225 Mrya turėjo 88,40 m. mojo sparnus

Didelius atstumus nuskrendantys paukščių, pavyzdžiui, albatrosų ar gandrų, kaip ir daugumos komercinių orlaivių, sklandytuvų sparnai pasižymi dideliu sparno ilgio ir pločio santykiu. Tuo metu gyvūnai ir orlaiviai, kurių sėkmė priklauso nuo manevringumo (naikintuvai, plėšrūs, taip pat vabzdžiais besimaitinantys paukščiai, taip pat paukščiai, gyvenantys tarp medžių ir krūmų) pasižymi trumpesniais, platesniais sparnais, sudarančiais galimybę su mažesniu oro paspriešinimu atlikti posvyrį ir taip pradėti judėjimo krypties pakeitimo manevrą. Šiuo atveju ilgi siauri sparnai sąlygoja didesnį kampinį pasipriešinimą ir didesnes sparno apkrovas manevro metu, tačiau leidžia sklęsti mažesniu greičiu.

Orlaivių atveju ilgi sparnai sukuria papildomus iššūkius antžemiam aptarnavimui. Ilgus sparnus turintys skraidantys gyvūnai taip pat gali susidurti su ilgų sparnų sąlygojamos judėjimo žeme problemomis.

Didžiausiu sparno ilgio ir pločio santykiu pasižymi orlaivių sraigtai: tiek propeleriai, tiek, ypač, - sraigtasparnio rotoriai.

Skraidančių gyvūnų sparnų mojis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Albatrosas

Norint išmatuoti paukščio sparnų plotį, egzempliorius yra paguldomas ant nugaros, sparnai ištiesiami per visus sąnarius ir matuojamas atstumas tarp labiausiai nutolusių kiekvieno sparno plunksnų galiukų. 

Vabzdžio sparnų plotis matuojamas kaip dvigubas atstumas nuo krūtinės ląstos centro iki sparno viršūnės arba kaip dvigubas atstumas nuo kūno iki statmenai kūnui iškelto sparno viršūnės .

Sparnų mojo rekordai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Didžiausias sparnų mojis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Mažiausias sparnų mojis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Starr Bumble Bee II

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Lasauskas, Eduardas, Skrydžio principai, Vilnius, VGTU leidykla, 2008
  2. . ISBN 978-0-85112-235-9. 
  3. Mitchell, F.L. and Lasswell, J. (2005): A dazzle of dragonflies Texas A&M University Press, page 47