Spaghetti alle vongole

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Itališki spagečiai su geldelėmis
Patiekalas iš arti (Sicilijos virtuvė)

Spagečiai su geldelėmis, arba su moliuskais, širdelėmis ir pan.[1][2] (it. Spaghetti alle vongole) – populiarus itališkos virtuvės makaronų patiekalas su dvigeldžiais moliuskais, ypač Kampanijos regione.

Patiekalui ruošti naudojami moliuskai Ruditapes decussatus arba maži Viduržemio jūros ir Vakarų Europos Atlanto pakrančių moliuskai Donax trunculus, dar žinomi kaip Tellina. Abu moliuskai Ligūrijoje ir Toskanoje vadinami Arselle.[3] Amerikoje juos galima pakeisti mažomis cherrystone geldelėmis.[4]

Gaminimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Moliuskai pamirkomi sūriame vandenyje, kad kriauklelės „išspjautų“ smėlį. Tada jie perskalaujami šaltu vandeniu. Moliuskų kokybė patikrinama sudavus kietu daiktu – gyvi atsivėrę moliuskai bematant užsiveria. Spagečius reikia sudėti į jau verdantį vandenį su trupučiu alyvuogių aliejaus. Makaronai išverdami kietai – al dente. Ant keptuvės alyvuogių aliejuje pakaitinamas sukapotas česnakas, įberiama smulkintų petražolių, porų, druskos, pipirų (juodųjų, raudonųjų), sudedami moliuskai. Įpilama šiek tiek sauso vyno, uždengus trumpai paverdama. Kaitinamos geldelės atsiveria, išskiria aromatingas sultis. Gali būti užpilamos grietinėle. Lėkštėje patiekiami makaronai (spagečiai, linguine ar vermišeliai) su ant viršaus uždėtomis geldelėmis ir padažu.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Vikiteka

  1. Jūros gėrybių gerbėjams: makaronai su geldelėmis. delfi.lt
  2. Vakarienė pas Jurgą ir Paulių. Spagečiai „alle vongole“. 15min.lt
  3. Gillian Riley, The Oxford Companion to Italian Food (Oxford University Press, 2007), entries for "Palourde", p. 355 and "Wedge Shell", pp. 578–79.
  4. See Margaret and G. Franco Romagnoli, The New Italian Cooking (Atlantic Monthly Press, 1980), p. 104.