Pereiti prie turinio

Someljė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Someljė, degustuojąs vyną
Istoriškai naudotas sidabrinis tastevin indas specialiai vyno kokybei vertinti dabar tarnauja kaip someljė simbolis
Kamščiatraukis (someljė peilis)

Someljė (pranc. sommelier) – profesionalus vyno padavėjas, vynininkystės profesionalas. Išmano vyno gamybos technologijas ir geba tvarkyti visus reikalus, susijusius su vyno atrinkimu, užsakymu, laikymu bei pateikimu galutiniam vartotojui. Tai aukštos kvalifikacijos specialistas, išmanantis vynų derinimą prie patiekalų, pateikimo meną ir taisykles, faktorius, turinčius įtakos vyno kokybei, gebantis atpažinti vynus iš aromato bei skonio.

Darbas aukštos klasės restoranuose, banketuose, aukštuomenės renginiuose sudaro reikšmingą šios profesijos atstovų veiklos dalį, kur šie tiesiogiai dalyvauja svečiams vyną renkantis, pateikiant ar degustuojant, gali patys vesti degustacijas. Vyno pateikimo ritualas turi įtakos svečių nuotaikai, sukuriamai atmosferai. Todėl svarbūs šio darbo elementai yra ryšys su svečiais, erudicija, etiketas, dėmesingumas, taktiškumas, gebėjimas sklandžiai bendrauti bei valdyti konfliktines situacijas.

Someljė ruošimas

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Someljė, kaip ir kitų profesijų atstovai, turi savo profesinius susivienijimus įvairiose šalyse. Daugiau nei penkiolika metų veikia Tarptautinė someljė gildija (International Sommelier Guild), kurios nariai yra nacionalinės asociacijos. Seniausia iš nacionalinių asociacijų yra Amerikos someljė asociacija, įkurta 1954 metais.

Vienas pagrindinių asociacijų uždavinių yra šios specialybės prestižo aukštinimas, profesinis lavinimas. Daugelyje šalių someljė studijos trunka keletą metų. Didelę laiko dalį užima praktika: vynuogynų lankymas ir vynų degustavimas.

Vardas „Someljė magistras“ (Master Sommelier) – tai viršūnė, kurios turėtų siekti kiekvienas vynininkystės specialistas. Pirmasis bandymas suteikti tokį įvertinimą buvo 1969 metais Didžiojoje Britanijoje, tačiau oficialiai kvalifikacinis standartas pripažintas tik po dešimties metų, kai Londone įsikūrė geriausių vyno specialistų susivienijimas „Someljė magistrų taryba“ (Court of Master Sommeliers).

Lietuvoje 2005 metais irgi susikūrė Lietuvos someljė asociacija, kurios tikslas yra vienyti Lietuvoje dirbančius gėrimų ir maisto žinovus, – dėstytojus, restoranų, barų darbuotojus, žurnalistus, rašančius vyno tema, atitinkamų produktų gamintojus, prekybininkus, tiekėjus bei kitus gėrimų ir maisto rinkos dalyvius, taip pat skleisti someljė profesiją, palaikyti ir kelti profesinės etikos lygį.

Žodis „someljė“ kildinamas iš senosios prancūzų kalbos žodžio bete de somme („nešulinis gyvulys“). Nuo XIV amžiaus pradžios karaliaus dvare someljė pavadintas asmuo, atsakingas už bagažo transportavimą, vėliau – už baltinius, indus, maistą bei vyno rūsį. XVII amžiuje someljė ruošdavo stalo įrankius, parinkdavo vynus prie valgių. Laikui bėgant, dauguma funkcijų atkrito, tapo apibrėžiamas kaip vyno rūsio saugotojas, vynų žinovas ir pateikėjas.