Someljė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Kamščiatraukis (someljė peilis)

Someljė (pranc. sommelier) – profesionalus restorano darbuotojas, atsakingas už vyno meniu sudarymą, tvarkantis visus reikalus, susijusius su vyno užsakymu, laikymu ir pateikimu.

Žodis „someljė“ kildinamas iš senosios prancūzų kalbos žodžio bete de somme (išvertus reiškia „nešulinis gyvulys“). Nuo XIV amžiaus pradžios, karaliaus dvare someljė pavadintas asmuo, atsakingas už bagažo transportavimą, vėliau – už baltinius, indus, maistą bei vyno rūsį. XVII amžiuje someljė ruošdavo stalo įrankius, parinkdavo vynus prie valgių. Su laiku, dauguma funkcijų atkrito ir liko tik vyno rūsio saugotojas, vyno žinovas ir pateikėjas.

Someljė turi būti aukščiausios klasės specialistu – privalo puikiai išmanyti vynus ir virtuvę, žinoti viską apie vyno rinką, kas daro įtaką vyno kokybei, pažinti vynus iš aromato, žinoti jų paslaptis, mokėti jas atskleisti ir elegantiškai bei teisingai jį pateikti.

Svarbus someljė darbo momentas yra jo ryšys su klientais, todėl jis turi mokėti bendrauti su restorano svečiais. Vyno pateikimo ritualas turi nemažą įtaką jo darbui ir kliento nuotaikai, erudicija ir puikus vynų išmanymas leis išspręsti ginčus, susijusius su vyno parinkimu.

Someljė ruošimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Someljė, kaip ir kitų profesijų atstovai, turi savo profesinius susivienijimus įvairiose šalyse. Daugiau nei penkiolika metų veikia Tarptautinė someljė gildija (International Sommelier Guild), kurios nariai yra nacionalinės asociacijos. Seniausia iš nacionalinių asociacijų yra Amerikos someljė asociacija, įkurta 1954 metais.

Vienas pagrindinių asociacijų uždavinių yra šios specialybės prestižo aukštinimas, profesinis lavinimas. Daugelyje šalių someljė studijos trunka keletą metų. Didelę laiko dalį užima praktika: vynuogynų lankymas ir vynų degustavimas.

Vardas „Someljė magistras“ (Master Sommelier) – tai viršūnė, kurios turi siekti kiekvienas specialistas, dirbantis vynininkystės srityje. Pirmasis bandymas suteikti tokį įvertinimą buvo 1969 metais Didžiojoje Britanijoje, tačiau oficialiai kvalifikacinis standartas pripažintas tik po dešimties metų, kai Londone įsikūrė geriausių vyno specialistų susivienijimas „Someljė magistrų taryba“ (Court of Master Sommeliers).

Lietuvoje 2005 metais irgi susikūrė Lietuvos someljė asociacija, kurios tikslas yra vienyti Lietuvoje dirbančius gėrimų ir maisto žinovus – dėstytojus, restoranų, barų darbuotojus, žurnalistus, rašančius vyno tema, atitinkamų produktų gamintojus, prekybininkus, tiekėjus bei kitus gėrimų ir maisto rinkos dalyvius, taip pat skleisti someljė profesiją, palaikyti ir kelti profesinės etikos lygį.

Vikiteka