Solitaire (žaidimas)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Klondike – plačiai žinoma kortų pasjanso versija.

Solitaire – vienam ar keliems žaidėjams skirtas stalo žaidimas, dažniausiai žaidžiamas vieno asmens su kortomis. Solitaire kortų žaidimai Europoje vadinami pasjansu (pranc. Patience). Kompiuterinė pasjanso kortų žaidimo versija, realizuota daugelyje kompiuterių platformų, taip pat ir mobiliuosiuose įrenginiuose.

Solitaire kortų žaidimas Freecell veikiantis AisleRiot programoje, Ubuntu/Baltix GNU/Linux operacinėje sistemoje
Mahjong Solitaire Mahjong žaidimas veikiantis Ubuntu/Baltix GNU/Linux operacinėje sistemoje

Solitaire žaidimų yra labai daug skirtingų rūšių, pvz.:

  • Pasjansas (pranc. Patience) – tai Solitaire tipo žaidimai, žaidžiami su kortomis. Pasjanso žaidimuose dažniausiai pradžioje kortas reikia sudėlioti kažkokiu išdėstymu, o žaidimo metu jas reikia surikiuoti pagal specialias taisykles. Vienas iš labiausiai žinomų pasjanso variantų yra Klondike, šis variantas yra įtrauktas į daugelį populiarių kompiuterių platformų, tarp jų Windows bei Ubuntu operacinėse sistemose, pavadinimu Solitaire ir AisleRiot.
  • Mahjong solitaire – tai Solitaire žaidimas su „Mahjong kaladėlėmis“. Mahjong solitaire irgi yra keletas variantų, populiariausias iš jų – Shanghai solitaire, kitas – Sichuan solitaire (Shisen-Sho)
  • Peg solitaire labiau dėlionė nei žaidimas, kadangi jį vieną kartą išsprendus galima pakartoti.

Klondike solitaire žaidimo tikslas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žaidimo tikslas – sudėti kortas į keturis pažymėtus laukelius. Kortos į laukelius dedamos pradedant tūzais ir baigiant karaliais. Kortas galima dėti tik tos pačios rūšies (vynus ant vynų ir t. t.).

Klondike solitaire žaidimo taisyklės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kortas į laukelius galima nukelti iš apatinių stulpelių, tačiau korta turi būti paskutinė. Jei nei viena paskutinė korta netinka perkėlimui, tai galima kortas perkelti iš vieno stulpelio į kitą. Į stulpelio apačią galima pridėti tik rangu žemesnę ir priešingos spalvos kortą (pvz.: jei stulpelio apačioje buvo juoda dešimakė, tai nukelti į šį stulpelį galima tik raudoną devynakę). Tuo budu stulpelių apačiose susidaro mažėjančio rango ir besikartojančios spalvos eilė. Tokią eilę arba jos dalį taip pat galima nukelti į kito stulpelio apačią (jei eilės viršutinė korta yra rangu žemesnė ir kitos spalvos nei stulpelio apatinė korta). Jei stulpelis ištuštėja, tai į tuščią vietą galima nukelti tik karalius arba kortų eilę su karaliumi viršuje. Jei po perkelimų daugiau nėra galimybės nuimti kortą į laukelius, tai galima atversti vieną kortą iš „kortų banko“. Šią atverstą kortą galima padėti į laukelius (jei tinka), arba į stulpelių apačias pagal tas pačias taisykles. Jei atversta korta niekur netinka – tai reikia versti kitą kortą ir t. t. Kai visos kortos atverstos – reikia jas užversti ir pradėti iš naujo. Kai pervertus visas kortas neįmanoma padaryti jokio ėjimo – pasjansas laikomas nepavykusiu.