Pereiti prie turinio

Sojombas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Auksinis sojombas Mongolijos vėliavoje

Sojombas (skr. swayambhu 'savaime užgimęs'; mong. soyombu, soyongbu) – senovinis sudėtinis simbolis, primenantis stulpą iš vienas ant kito sudėtų abstrakčių geometrinių simbolių. Sojombų tradicija kilusi iš indų ir budistų kultūros.

Mongolijos sojombas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sojombą XVII a. Mongolijoje išpopuliarino to meto lamaizmo lyderis Mongolijoje Zanabazaras mold. Өндөр гэгээн Занабазар, ir sojombas tapo tipiškų mongolų tautos simboliu.

Sojombas kaip kompozicija schematiškai perteikia mongolų tautos ir valstybės kilmę ir veikimą. Ženklai reiškia stambias sąvokas. Sojombas skaitomas iš viršaus į apačią.

Sojombo elementų interpretacija (iš viršaus į apačią):

  • Ugnis yra aušros ir atgimimo, amžino augimo, turto ir sėkmės simbolis. Trys liepsnos liežuviai simbolizuoja tautos klestėjimą praeityje, dabartyje ir ateityje.
  • Saulė ir mėnulis yra tėvo dangaus simbolis tradiciniame šamanistiniame tengrizme. Simbolizuoja šviesą ir amžinybę. Žinomas senovinis posakis „Mongolų liaudis, kurios tėvas – jaunas mėnuo, o motina – auksinė saulė“.
  • Du trikampiai primena strėlės ar ieties antgalį. Jie rodo žemyn, kas reiškia vidinių ir išorinių priešų sutriuškinimą.
  • Du horizontalūs stačiakampiai teikia stabilumo skritulinei figūrai. Jie atstovauja Mongolijos žmonių dorumui ir teisingumui, kilnumui ir atvirumui, nesvarbu, ar jie yra visuomenės apačioje, ar viršuje. Atstovauja šūkiui „Tegu visi, kas viršuje ir apačioje, tarnauja liaudžiai“.
  • Dvi žuvys atitinka Rytų simbolį, iliustruojantį abipusį vyro ir moters papildymą. Žuvys dar buvo aiškinamos kaip budrumo simbolis, kadangi žuvys niekada neužsimerkia. Dvi žuvys išvaizda primena In ir Jang ženklą, bet jų reikšmė visai kita.
  • Du vertikalūs stačiakampiai gali būti aiškinami kaip tvirtovės sienos. Jie atstovauja vienybei ir stiprybei (plg. su mongolų patarle „Dviejų draugystė tvirtesnė nei akmens sienos“).
  • Auksinė spalva – nekintamumo ir pastovumo simbolis.

Socialistinės Mongolijos sojombas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Socialistinės Mongolijos vėliava (1949-1992 m.)

Socialistinės Mongolijos vėliavoje sojombas buvo papildytas viršuje buvusia penkiakampe žvaigžde. 1992 m. Mongolijos vėliava buvo pakeista – žvaigždė iš vėliavos sojombo buvo pašalinta.

Buriatijos sojombas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sojombus naudojo ir kitos mongolų tautos, pvz., buriatai.