Sojų išspaudos

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Po sojų pieno nukošimo sietelyje likusios sojų išspaudos

Sojų išspaudos (arba iš japonų kalbos – okara) – baltos arba gelsvos spalvos, stipraus skonio ir kvapo neturinti sumaltų sojos pupelių masė. Tai šalutinis produktas, liekantis iš su vandeniu sumaltų sojos pupelių nukošus sojų pieną. Sojų išspaudos tradiciškai naudojamos Rytų Azijos šalyse kaip sudėtinė valgių dalis, trąša arba gyvūnų pašaras, o nuo XX a. išpopuliarėjo ir Vakarų valstybėse.

Japoniškai sojų išspaudos vadinamos おから (okara) arba 卯の花 (unohana), kiniškai – 雪花菜 (xuě huā cài), korėjietiškai – 비지 (bidži).

Naudojimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kadangi po sojų pieno ar varškės (tofu) gamybos liekančios išspaudos neretai viršija žmonių vartojimo poreikius, jos gali būti naudojamos ne tik valgių gamyboje, bet ir kaip trąša arba pašaras gyvūnams.

Kinijoje okara tradiciškai naudojama kaip kiaulių pašaras arba valgių gamyboje, kaip kad meitauza – fermentuota okara; 豆腐渣 doùfǔ zhā – garuose virti okaros gabalėliai; ir kt.

Japonijoje okara nuo seno buvo svarbi keleto patiekalų sudėtinė dalis. Pavyzdžiui, 卯の花炒り unohana iri – okara kepta su daržovėmis; 卯の花汁 unohana shiru – okaros sriuba; ir kt.

Indonezijoje iš okaros daromas fermentuotas patiekalas tempe.[1]

Maistinė vertė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Okara turi apie 3 % baltymų, 12 % angliavandenių, 1,7 % riebalų, nemažai geležies, kalcio, vario, magnio.[2]

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]