Skydliaukė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Skydliaukė
Skydliaukės sandara (1 – folikulai, 2 – epitelinis audinys, 3 – endotelinis audinys

Skydliaukė (lot. glandula thyroidea) – stambi priekinės kaklo dalies endokrininė liauka, išsidėsčiusi tarp 5-ojo kaklo slankstelio ir 1-ojo krūtinės slankstelio, po pat Adomo obuoliu. Ji yra maždaug 15-30 g svorio, paprastai padidėja mėnesinių bei nėštumo metu. Pagrindinė skydliaukės funkcija – hormonų gamyba; šį procesą reguliuoja galvos smegenyse esanti hipofizė.

Sudaryta iš dešiniosios ir kairiosios skilčių, sujungtų sąsmauka ir apgaubtų skaidulinio jungiamojo audinio skaidulų. Žmogaus ir kitų žinduolių organizmuose abi skydliaukės skiltys yra ant pilvinės trachėjos pusės. Daugelyje kitų stuburinių liaukos pusės yra abipus ryklės. Nuo kapsulės į organo vidų įauga pertvaros, dalijančios liauką į skilteles. Prie skydliaukės prigludusios keturios nedidelės prieskydinės liaukos.

Numeris Lietuvių kalba Anglų kalba Lotynų kalba Pastabos
1. Didysis ragas Greater horn Cornu majus Priklauso poliežuviniam kaului
2. Skydinė kremzlė, viršutinis ragas Thyroid cartilage, upper horn Cartilago thyroidea, Cornu superius
3. Žiedinis skydliaukės raumuo Cricothyroid muscle M. cricothyroideus
4. Skydinė liauka, dešinioji skiltis Thyroid gland, right lobe Glandula thyroidea, Lobus dexter
5. Trachėja Trachea Trachea
6. Skydinės liaukos sąsmauka Isthmus of thyroid gland Isthmus glandulae thyroideae
7. Kairioji skiltis Left lobe Lobus sinister Kairioji skydinės liaukos skiltis
8. Žiedinis vidurinysis skydliaukės raištis Medium cricothyroid ligament Lig. Cricothyroideum medianum
9. Gerklinis kyšulys Laryngeal prominence Prominentia laryngea Dar vadinamas Adomo obuoliu
10. Poliežuvinė skydinė membrana Thyrohyoid membrane Membrana thyrohyoidea
11. Poliežuvinio kaulo kūnas Hyoid bone, body Os hyoideum, Corpus
12. Mažasis ragas Lesser corn Cornu minus Priklauso poliežuviniam kaului

Veikla[taisyti | redaguoti kodą]

Skydliaukė gamina du labai panašius hormonus, kilusius iš aminorūgšties tirozino: tai trijodtironinas (T3), kuriame yra trys jodo atomai ir tetrajodtironinas (T4), arba tiroksinas, kuris turi keturis jodo atomus. Žinduolių organizmuose skydliaukė dažniausiai išskiria T4, tačiau ląstelės-taikiniai (angl. ''target cells'') didesnį šio hormono kiekį konvertuoja į T3, pašalindamos vieną jodo atomą. Nors abi hormonų rūšys yra susijusios su tuo pačiu baltymu-receptoriumi, esančiu ląstelės branduolyje, receptorius geriau traukia T3 nei T4.

Reikšmė[taisyti | redaguoti kodą]

Skydliaukės hormonai yra reikalingi normaliai kaulus formuojančių ląstelių veiklai bei įprastam nervinių ląstelių išsišakojimo procesui embriono vystymosi metu. Tiroksinas svarbus organizmo metabolizmui (medžiagų apykaitai). Kai šio hormono gaminama mažai, formuojasi miksedema. Kartu su trijodtironinu tiroksinas skatina energetinius procesus organizme, pvz., spartina pulsą, plečia kraujagysles, didina kraujospūdį, padeda išlaikyti normalų širdies ritmą, raumenų tonusą, virškinimo bei reprodukcijos funkcijas, be to, reguliuoja kūno augimo procesą. T3 ir T4 yra svarbūs ir bioenergetikoje – šie hormonai padidina deguonies suvartojimą ir ląstelinį metabolizmą. Kalcitoninas (arba tireokalcitoninas) vaidina svarbų vaidmenį kalcio homeostazėje: jis mažina kalcio ir fosforo kiekį kraujyje, slopindamas šių medžiagų išsiskyrimo procesą iš kaulų, kur jos kaupiamos. Skydliaukės funkcijos reguliacijai svarbi centrinės nervų sistemos ir posmegeninės liaukos (hipofizės) veikla.

Skydliaukės ligos[taisyti | redaguoti kodą]

  • Bazedovo liga arba hipertiroidizmas – tiroksino hiperfunkcija; sukelia aukštą kūno temperatūrą, gausų prakaitavimą, svorio netekimą, dirglumą ir aukštą kraujo spaudimą. Išsišovusios akys, sukeltos skysčių kaupimosi už akių, yra tipiškas hipertiroidizmo sindromas.
  • Gūžys (struma) – skydliaukės išvešėjimas, padidėjimas dėl jodo trūkumo.
  • Kretinizmas – įgimta skydliaukės hipofunkcija, yra sulėtėjusio skeleto augimo ir prasto protinio vystymosi priežastis. Šiems defektams kelias gali būti dalinai užkirstas, jei gydymas skydliaukės hormonais pradedamas dar ankstyvoje ligonio gyvenimo stadijoje.
  • Miksedema – įgyta skydliaukės hipofunkcija.
  • Tiroiditas – skydliaukės uždegimas.