Si-Satčanalajus

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Istorinis miestas Si-Satčanalajus *

Pasaulio paveldo sąrašas

Vat Čanglomo (Wat Chang Lom) šventykla
Vieta Tailandas
Tipas Kultūrinis
Kriterijus i, iii
Pasaulio paveldo emblema Nuoroda (angl.) (pranc.): 574
Regionas** Azija, Australija ir Okeanija
Įrašymo istorija
Įrašas 1991  (15-oji sesija)
Si-Satčanalajus šalies/regiono žemėlapyje
Vikiteka: Si-Satčanalajus
* Pavadinimas, koks nurodytas UNESCO sąraše.
** Regionas pagal UNESCO skirstymą.

Si-Satčanalajaus istorinis miestas (taj. ศรีสัชนาลัย) – istorinio miesto liekanos šiaurės Tailande. Istorinio miesto griuvėsiai yra ant Jomo upės kranto, 7 km į pietus nuo šiuolaikinio to paties pavadinimo miesto. Miestas buvo pastatytas XIII a., kai netoliese esantis Sukotajaus buvo Siamo sostinė. Si-Satčanalajaus parko teritorijoje yra khmerų gyvenvietės Čaliengo liekanos.

Visa parko teritorija užima 213 km² ir joje yra 278 senovinių šventyklų ir pagodų liekanos. Pako teritorijoje dar yra keturi kriokliai ir du urvai.

Ajutajos karalystė laikais Si-Satčanalajus buvo pervadintas į Savankuloką. XIV-XVII a. miestas buvo keramikos gamybos centru. Šio regiono molio dirbiniai garsėjo visoje pietryčių Azijoje[1]. XVIII a. Mianmaro armija miestą sugriovė.

1961 m. miesto liekanos buvo paskelbtos saugoma teritorija, o 1976 m. pradėti restauravimo darbai. 1988 m. liepą istorinis parkas buvo oficialiai atidarytas lankytojams. 1991 m. parkas įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

Įžymiausios vietos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Vat Čanglomo (Wat Chang Lom) šventykla. Centrinė miesto šventykla pastatyta 1286 m. yra stačiakampio formos. Šventyklos centre yra Ceilono architektūrai būdinga stūpa, į kurią kyla laiptai (laiptai simbolizuoja kelią tarp dangaus ir žemės), pagal perimetrą išdėstytos 39 dramblio skulptūros. Šios šventyklos vardas reiškia „Apsupta dramblių“.
  • Vat Čedi Četaejo (Wat Chedi Chet Thaeo) šventykla. Šios šventyklos centre yra lotoso žiedo formos stūpa. Kitos mažesnės stūpos išdėstytos netoliese, kai kurios jų su Budos atvaizdais.
  • Vat Nangfajos (Wat Nang Phaya) šventykla.
  • Vat Fraširatana Mahatato (Wat Phra Sri Rattana Mahathat) šventykla.

Galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Koordinatės: 17°25′53.92″ š. pl. 99°47′10.63″ r. ilg. / 17.4316444°š. pl. 99.7862861°r. ilg. / 17.4316444; 99.7862861